muratderereklam

Nöbetçi Eczane

Bilecik'in merkez ve ilçelerinin güncel nöbetçi eczanelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Haber Tarihi: 13 Nisan 2019, Saat 14:44 4 Yorum

» BASKI VE TEHDİTLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ

BASKI VE TEHDİTLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Bu haberi sosyal medyada paylaş

Eskişehir BEM BİR-SEN Şube Başkanı Seyfettin Kazanç ve sendikacılar, Bozüyük Belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

31 Mart seçimlerinde yönetimi değişen belediyelerde Memur-Sen’e bağlı Bem Bir-Sen üyelerine yönelik baskı uygulandığını ve istifaya zorlandığını iddia eden Kazan, aynı durumun Bozüyük’te de yaşandığını söyledi.

 

Seyfettin Kazanç, Belediye Başkanı M. Talat Bakkalcıoğlu’na seslenerek, “Eğer çalışanların iradesine konulmak istenen bu ipotekten parti ve belediye başkanının bilgisi yoksa bu çok vahim. Yok, eğer bu ahlaksızlık başkanların bilgisi dâhilinde oluyorsa bu daha da vahim!” dedi

 

Eskişehir BEM BİR-SEN Şube Başkanı Seyfettin Kazanç, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi; “31 Mart 2019 yerel seçimlerinin sonucunda, birçok belediye siyasi partiler arasında el değiştirmiştir. Bu sonuçları halkın iradesinin bir tecellisi olarak gördüğümüzden, seçilen her belediye başkanını tebrik etmeyi halkın iradesine saygının bir gereği olarak görüyoruz.

 

Ancak, el değiştiren belediyelerde Memur-Sen’e bağlı Bem Bir-Sen üyelerine istifa baskısı yapıldığını teessüfle müşahede ediyoruz. Söz konusu belediyeleri kazanan siyasi partilerin yandaşı ve arka bahçesi olan sendikalar, alelacele ve telaşla üyelerimize Bem Bir-Sen’den istifa edip kendi sendikalarına geçmeleri için mobbing ve baskı yapıyorlar. Öyle görünüyor ki emeği ideolojik bir aparata dönüştüren, emeğe ve emekçiye saygısı olmayan zihniyet, 31 Mart seçimleri sonrası hortlamaya başlamıştır.

 

Aynı baskı ve şiddet maalesef Bozüyük Belediyesinde çalışan üyelerimize de yapılmakta, bazı sendikalar üyelerimizi Bem Bir-Sen’den istifa ederek kendi sendikalarına geçmeye zorlamaktadırlar. Diğer üyelerimiz üzerindeki istifa baskısı da sürmektedir.

 

Bugüne kadar sendikal mücadeleyi ideolojik çatışmaların zemini kılanlar; çabalarımızla elde edilen kazanımları kendi kazanımları diye pazarlamayı emek hırsızlığı olarak saymayanlar; gerilime, yalan ve iftiralara bel bağlayanlar maalesef başka bir mücadele yöntemi bilmediklerini bir kez daha ortaya koymuşlardır.

 

Üyelerimizi işten çıkarma tehdidiyle kendi sendikalarına geçmeye zorlayanların, demokrasi ve özgürlük kavramlarını ağızlarından düşürmemeleri ise ancak bu değerleri istismar etmeleri ve kirli yüzlerini örten bir maske olarak kullanmalarıyla açıklanabilir.

 

Üyelerimize yönelen, sendika değiştirme baskısı, başta ILO olmak üzere uluslararası sözleşmelerde, Anayasa ve yasalarımızda koruma altına alınan “herhangi bir ayrım yapılmaksızın örgüt kurma ve örgütlere katılma hakkı”nın açıkça çiğnemektir.

 

Bu noktada üyelerimizin ilgili mevzuatta korunan haklarını, her türlü şiddet, baskı, şantaj veya tehditten uzak, tam ve özgür bir şekilde kullanmalarının sağlanması konusunda belediye başkanına önemli bir sorumluluk düştüğünü hatırlatmak isteriz. Bu yaşananlar, belediye başkanının ve (CHP’nin), seçim öncesi verdikleri “demokratik haklar ve özgürlüklere saygılı bir yönetim” sözü açısından bir samimiyet ve tutarlılık testidir.

 

Kaldı ki bu sendikaların (Tüm-Bel-Sen / KESK / Kamu-Sen) yaptığı şey, yeni seçilen başkan ve bağlı olduğu siyasi partinin ismini bu ahlaksızlığa, gasp ve hırsızlığa bulaştırmaktır. Bu nedenle belediye başkanının, henüz mazbatasını bile almamışken ismini kullanarak çalışanlara sendikal baskı yapanlar karşısında harekete geçmesini bekliyoruz. Kendisi açısından istismar, çalışanlar açısından zulüm olan bu tavrı görmezden gelmeyeceğini, seçim öncesi söz verdiği demokratik tavrı uygulayacağını umuyor ve bekliyoruz.

 

Buradan Belediye başkanına sesleniyoruz; Eğer çalışanların iradesine konulmak istenen bu ipotekten parti ve belediye başkanının bilgisi yoksa bu çok vahim.

 

Yok, eğer bu ahlaksızlık başkanların bilgisi dâhilinde oluyorsa bu daha da vahim! Parti ve belediye başkanları, ya kendi isim ve güçlerini kullanarak emekçilere baskı yapanlara dur diyecekler ya da bunun siyasi, hukuki, ahlaki ve sosyal maliyetine katlanacaklardır.

 

Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan hakların ayaklar altına alınması; belediye çalışanlarına karşı ayrımcılık suçunun işlenmesi; iş barışı ve huzurunun bozulması; bu şiddet, tehdit ve şantaja imkân verilmesi durumunda, buna sebep olan ve göz yuman bütün aktörler karşısında bütün yasal haklarımızı kullanmaktan ve demokratik tepkilerimizi ortaya koymaktan geri durmayacağımızı açık ve net bir şekilde buradan ilan ediyoruz.

 

Çalışanların özgür sendikal tercihini baskıyla değiştirmeye kalkanlar, üyelerimizin itibar ve itimat etmediği, teveccüh göstermediği sendikalara geçmeleri için tehdit ve baskı yoluna başvuranlar tarih, millet ve yargı önünde hesap vermek zorunda kalacaklarını bilmelidirler.

 

Üstlendikleri değer, ortaya koydukları amel kabul görmeyince, üye sayılarını artırmanın yolu olarak tehdit ve şantaja, gasp ve hırsızlığa başvuranların bu kirli tezgahları şüphesiz ki ellerinde patlayacaktır. Nitekim tarih bunun örnekleriyle doludur. Sendikal ilke ve değerlerle bağdaşmayacak bu baskı ve tehditler karşısında ne teşkilatımız ne de üyelerimiz geri adım atmayacaktır. Üyelerimize sendikal şiddet uygulayan, ekmeği ile oynamaya kalkanları açık ve net bir şekilde uyarıyoruz: Bu gayr-ı meşru yol ve yöntemleri derhal terk edin! Türkiye bir hukuk devletidir ve hiç kimse hukukun üstünde değildir. Hiç kimse elindeki güce güvenerek hukuk dışına çıkma hak ve selahiyetini kendisinde görmesin. Hiç kimse, her türlü vesayetle mücadele etmeyi ilke edinmiş bir yapı olarak üyelerimizin hür iradesi üzerinde kurulmaya kalkışılan vesayete seyirci kalacağımızı aklından bile geçirmesin.

 

Biz sürecin takipçisiyiz. Meydanı birkaç çapulcuya ve emek hırsızına bırakacak değiliz. Tehdit, şantaj ve baskılara bugüne kadar boyun eğmedik, bugün de yarın da boyun eğmeyeceğiz. Bu pabuçun bu kadar ucuz olmadığını defalarca gösteren bu aziz teşkilat bunu bir kez daha göstermekten bir an bile çekinmeyecektir.

 

Bu vesileyle başta üyelerimize baskı yapan sendikalar, belediye başkanları ve bağlı oldukları siyasi partiler ile hak ve hukuku korumakla mükellef hükümet olmak üzere tüm kesimleri sorumlu davranmaya ve sorumluluk almaya çağırıyoruz.”4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
ÖZ BİLECİK

YAZI UZUN İLŞİN ASLI BİZİM BU DİĞER SENDİKALAR MAMUR SENİN YAPTIKLARININ DAHA YARISINI YAPMIYOR ONLAR DAHA GADDAR DAHA HAİNCE DAVRANMIYOR HATTA İŞ SONLANDIRMAYA DA KADAR GİTMİYORLAR . KENDİLERİNDEN OLAN GELSİN DİYORDU .ÇALIŞANIN HAKKINI FETÖ PKK KADAR SAVUNSAYDINIZ SİZİ TEBRİK EDERDİM FAKAT SİZ MASADA SATTINIZ SONRA SAÇ SAKALLLA UĞRAŞYINIZ

brt

bu saatten sonra sizden bişey olmaz. Artık çalışma vakti biraz çalışın.

baba hakkı

boyun eğmeyin kardaşlar
bu deli gömleği giymişlere boyun eğmeyin

reis

zamanında yaladığınız yerler gidince şimdi böyle bakarsınız. hak yemeyeceksiniz gün gelir devran herkes için döner