Bedelli askerlikte ücret: 30 bin lira

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, üzerindeki çalışmaların bittiği yeni aslerlik sistemiyle ilgili son bilgileri paylaştı. Bakan Akar, açıklamalarıyla bedelli olarak askerlik yapacakların merak ettiklerini de yanıtlamış oldu.

 

30 BİN LİRA
Bedelli askerlik ücretiyle ilgili konuşan Hulusi Akar; “Biz ’15 bin lira’ dersek ne olabilir, ’30 bin lira’ dersek ne olabilir, ’50 bin lira’ dersek ne olabilir diye tek tek çalıştık. Hem Silahlı Kuvvetlerin hem gençlerin ihtiyacını karşılamak bakamından en optimal çözümün 30 bin lira civarında olması gerektiği ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

 

BAŞVURU FAZLA OLURSA KURA
Bedelli askerlik için kontenjanın bir yılda 145 bin kişiyle sınırlı olacağını belirten Akar; “Yapılan hesaplamalar sonucu bir yılda 145 bin kişinin bedelli askerlik yapabilmesi mümkün. 145 binden fazla bedelli başvurusu olursa durum ne olacak? Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünde öğretmenlerimizde, doktorlarımızda olduğu gibi kura olacak. Kuranın şekli yapılan tecrübelerden istifade edilerek belirlenecek.” diye konuştu.

 

1 AY EĞİTİM ZORUNLU
Bedelli olarak askerlik yapacakların da bir ay silah altına alınacağını belirten Milli Savunma Bakanı; “Bu gençlerimiz gelecek, bedelli isteyenler dahil, bir ay temel askerlik eğitimi yapacaklar. Millet olmanın, asker olmanın gereği burada bir aylık eğitimi alacaklar. Bu program üzerinde önemle duruyoruz. Gençlerimizin hem günlük hayatına hem de gelecek hayatlarına etki edecek bilgileri içerecek bir eğitim vermeye çalışacağız. Bu bir aylık eğitim süresince buraya gelen gençlerimiz her zaman olduğu gibi cüzi miktarda harçlık alacaklar. Bir aylık eğitimin ardından bedelli askerlik yapanlar ayrılacak ve faaliyetleri tamamlanacak.” dedi.

 

“30 BİN LİRA OLMAZSA SİSTEM KENDİNİ KARŞILAMIYOR”
Bedelli askerlik ücreti olan 30 bin liranın aynı kalmayacağını belirten Hulusi Akar, astsubay maaşlarına zam geldiği oranda bedelli askerlik ücretinin de artacağını açıkladı. 30 bin lira fazla eleştirilerine ise; “Yaptığımız objektif çalışmalarda, projeksiyonlarda bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Bu sistemin karşılanması için bizim buna ihtiyacımız var. Diğer türlü sistem kendi kendini karşılayamıyor, desteklemiyor. Ayrıca bu miktar bir seferde, peşin olarak verecekler.” diye cevap verdi.

 

Kaynak:EnSonHaber

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Taha Türkoğlu

Bir Turkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bedellinin miktarını çok buluyorum 15 bin tl iken 2 katı arttırilmasi yüksek bir rakam 15 tl iken kurtarıyorda şimdimi kurtarmıyor çünkü aradan çok uzun bir zaman geçmedi Cumhur Başkanından bir sürpriz bekliyoruz

Taha Türkoğlu

Bence bedellinin meblağ çok biraz daha düşünülsün

Osman toktaş

Oğlum 3aylık asker bedelli 3ay için bedelli olurmu

Copyright © 2012 - 2019 Haber228 - Tüm Hakları Saklıdır.