muratderereklam

Nöbetçi Eczane

Bilecik'in merkez ve ilçelerinin güncel nöbetçi eczanelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Haber Tarihi: 21 Haziran 2019, Saat 16:13 1 Yorum

» Bilecik İHH Arama Kurtarma Başkanı Söğütlü “Söğüt- Domaniç arasındaki bu göç yolu yaklaşık 100 yılı aşkın süredir, kullanılmıyor”

bilecik vefat edenler

Bu haberi sosyal medyada paylaş

Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın, Batı tarafındaki uç karakolunun komutanı Ertuğrul Gazi’ye yurtluk olarak verdiği Söğüt, kışlak olarak; Domaniç ise yazlak olarak kullanılıyordu.

 

Fakat atalarımızın yüzyıllardır kullandığı Söğüt- Domaniç arasındaki bu göç yolu yaklaşık 100 yılı aşkın süredir, kullanılmıyor.

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Teşkilatı olarak geçen yıl Eylül ayında Domaniç’ten Söğüt’e, Ertuğrul Gazi Bey’imizin ve yanındaki 400 çadırlık Kayı Obasının göç hadisesini anmak, diriliş ve kuruluş ruhunu hissetmek adına 75 kişinin katılımıyla bu göç yolu ilk defa yürünmüştür.

 

Bu yıl ise; yine İHH Arama Kurtarma Teşkilatı olarak gerçekleştirdiğimiz organizasyonda “DEMİR ATLARLA GELİYORUZ” sloganı ile atalarımızın at koşturduğu bu topraklarda tam ters istikamette, yani kışlak olarak kullanılan Söğüt’ten, yazlak olarak kullanılan Domaniç’e bu hafta sonu bisiklet sürüşü gerçekleştirilecektir.
Çok sayıda arama kurtarma teşkilatımıza mensup arkadaşımız ve gönüllü bisikletlinin katılımı ile gerçekleşecek bu bisiklet sürüşü programını, 101 km.lik hat üzerinde iki günlük süre içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. Amacımız; birlik ve beraberliğimizi artırmak, bu göç yolunu tekrardan canlandırarak milli ve gerçek bir tarih şuurunun oluşmasına katkı sağlamak, gençlere sportif faaliyetler konusunda destek olmak ve arama kurtarma birimlerinizi aktif halde tutmaktır.

 

Bu organizasyonda bizlere desteğini esirgemeyen başta Bilecik Valisi Sayın Bilal ŞENTÜRK olmak üzere Söğüt Kaymakamı Sn. Murat Öztürk’e, Söğüt Belediye Başkanı Sn. İsmet SEVER’e, Bozüyük Kaymakamı Sn. Hasan Yaman’a, Domaniç Kaymakamı Sn.Mesut Ozan YILMAZ’a, Domaniç Belediye Başkanı Sn. Sahvet ERTÜRK’e, değerli kurum yöneticilerimize ve gönüllü bisikletlilerimize teşekkür ediyorum.

Mustafa SÖĞÜTLÜ
Bilecik İHH Arama Kurtarma Başkanı1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Refik söğütlü

Bir asır unutulan atalarımızın geçtiği bu yolu hatırlayan ve bizlere hatırlatan ihh bilecik arama kurtarma başkanı sayın mustafa söğütlü ve ekibine teşekkür ederiz.