Nöbetçi Eczane

Bilecik'in merkez ve ilçelerinin güncel nöbetçi eczanelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Haber Tarihi: 6 Aralık 2017, Saat 13:54 0 Yorum

» Bir Cihangir Aydını Nelerden Oluşur?

Bir Cihangir Aydını Nelerden Oluşur?

Bu haberi sosyal medyada paylaş

Muhaliftir ama neye muhalif? Önemli olan neye muhalif olmamasının belli değil tabi ki. Muhalifin altı çizilsin yeterlidir. Çay bardağına pişmaniye, fiktidarın fikrine. Abartmayın canım Koç’a, Sabancıya, bankalar da değil. Ortalama haftada iki bildiri imzalama kapasitesinde, Cihangir’de mukim çağdaş aydının özgürlükten anladığı birazda insanın üzerine yakışanı giymesi gibidir.

 

1: MUHHALİF: Çağdaş bir aydın muhalif olur. Neye muhalif? Belli değil önemli olan sürekli muhalif olduğunun altının çizilmesidir. Çay bardağına, pişmaniyeye, iktidara, iktidar fikrine..  Hayır canım Koç’a Sabancıya değil.. Paraya mı, yok daha neler? Bim de satılan Kabuksuz çekirdekleri düşün, onun gibi kulağa hoş gelir ama ucuz ve lezzetsizdir. Öyle bir şey.

 

2: BİLDİRİ: Ortalama bir Cihangir solcusu haftada 2 bildiri imzalama kapasitesindedir. Bildirileri içeriye hitap ederken bol ünlemli, ergen atalarıyla dolu olmalı. ” Haddinizi bildireceğiz”‘liler tadından yenmez. Yersen yani. Türkiye dışına doğru yazılıyorsa İngilizcede ki bütün şikayet, mızmızlama fiileri metne sübliminal olarak yerleştirilir. Özetle şunu derler aslında ” Biz onlar gibi değiliz, biz miskin Türkler gibi değiliz sizin gibiyiz, gelin bizi de özgürleştirin, hadi çağdaştırın bizi.”

 

3: ÖZGÜRLÜK VE LAİKLİK: Cihangirde muhkim çağdaş Türk aydını özgürlük ve layiklik hakkında konuşmaya bayılır. Özgürlük ve laiklik aşağı özgürlük ve yukarı… Söyledikçe anlam kaybolan tekerlemeler gibi dillerinde yuvarlar dururlar bu kelimeleri . Geviş getirerek “mmmh” diye konuştuklarına bakma mesela. Görürsün o zaman özgürlüğü!

 

4: AYDINLATICI SARHOŞLUK: Sanırım sadece Cihangir solcularına has bir özelliktir. Buna göre aydın olmanın şartı iyi içmektir. Anlayamadığımız sırlardan biri. Mesela Kardeşler Kıraathanesi’ndeki Niyazi abide iyi içer, bütün mahallede şahittir ama aynı miktarda tüketilen şarap Niyazi abi yi sarhoş yaparken St. Joseph mezunu Okan’ı bohem aydın… Seni öldürmeyen seni güçlendirir gibi mi bilmiyorum ki? İçki içmenin aydınlanma kaidesi sayısını ancak.. Ancak ne?! Gerçekten sebebini bilmiyorum üzgünüm. Belkide dedikleri gibi çay içtiğim için anlayamıyorum. Üzgünüm.

 

5: TABU YIKICI:  Cihangir solcusu tabuları yıkmaya bayılır. Düşün sen okey oynarken çifte bittiğinde ne kadar keyif alıyorsan, 500 T’ye ilk durakta bindiğinde nasıl kendinden geçiyorsan çağdan, aydın, Cihangir solcusu da étabuları yıktığını” düşündüğünde öyle taptaze bir neşeyle dolar. Kızgın kumlardan serin sulara atlar gibi hani… Ne, başka örnek mi? yok lan, ne örneği, Bim çekirdeği dedik ya! Sadece fanatik olarak güzeldir böyle şeyler. Evde tek başına deneme gurban olduğum.

Ömer MUTTALİP

 

 

Kaynak: Cins