muratderereklam

Nöbetçi Eczane

Bilecik'in merkez ve ilçelerinin güncel nöbetçi eczanelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2018, Saat 17:31 0 Yorum

» İSTEMEM EKSİK OLSUN!

İSTEMEM EKSİK OLSUN!

Bu haberi sosyal medyada paylaş

Ya ne yapmak lâzımmış? Sağlam bir dayı bulup çatmak Sırnaşık gibi, bir ağaç gövdesini tıpkı sarmaşık gibi yerden etekleyerek velinimet sanmak mi? Kudretle davranmayıp hileyle tırmanmak mi?

 

istemem eksik olsun!

Herkes gibi, koşarak yabanın zenginine methiyeler mi yazmak? Yoksa bakanın yüzü gülecek diye bir an karşısında takla mı atmak lâzim her zaman?

 

istemem eksik olsun!

Ricaya mi gitmeli? Kapı kapı dolaşıp pabuç mu eskitmeli? Yoksa nasır mı tutsun sürünmekten dizlerim? Yahut eğilmekten mi ağrısın ötem benim?

 

istemem eksik olsun! Tazıya tut, tavşana kaç mi demeli? Belki kaz gelir diye bana, tavuk mu göndermeli? Yoksa bir fino gibi susta durmak midir ki, acep en münasibi?

 

istemem eksik olsun!

Bir kibar salonunda kucak kucak dolaşıp boy atmak ve sonunda, marifet si re koyup kameri, yıldızları, aşka getirmek midir evde kalmış kızları?

 

istemem eksik olsun!

Yahut şan olsun diye, meşhur bir kitapçıya giderek, veresiye şiir kitabı mi bastırmalı?

 

istemem eksik olsun!

Acaba bulup bir alay sersem meyhane köşesin de dâhi olmak mi hüner?

 

istemem eksik olsun!

Bir tek şiirle yer yer dolaşıp da herkesten alkış mı dilenmeli? istemem eksik olsun! Yoksa bir sürü keli sırma saçlı diyerek göğe mi çıkarmalı? Yoksa ödüm mü kopsun bir Allah’ın aptalı gazeteye bir tenkid yazacak diye her gün? Yahut sayıklamak mı lazım. “Adım görünsün” diye şu meşhur gazetede… istemem eksik olsun! Ve tâ son nefesinde bile çekinmek, korkmak, benzi sararmak, bitmek; Şiir yazacak yerde eşe dosta gitmek, karşısında zoraki sırıtmak her abusun. Eksik olsun istemem, istemem eksik olsun!

 

Fakat söylemek, gülmek, dalmak hülyaya; Yapa- yalnız, ama hür, seyahat etmek aya Gören gözü, çınlayan sesi olmak ve canı isteyince şapkayı ters giymek, karışanı olmamak. Bir hiç için ya kılıcına veya kalemine sarılmak ve ancak duya duya yazmak sonra da gayet tevazuyla kendine; “çocuğum!” demek… Bütün bunları hoş gör yine, hoş gör bu çiçekleri, hatta bu kuru dalı, bunlar yabanın değil, kendi bahçenin mali!

 

Varsin küçücük olsun fütuhatin, fakat bil, onu fetheden sensin, yoksa başkası değil. Ara hakkını hatta kendi nefsinden bile. Velhasıl, bir tufeyli zilletiyle tırmanma! Varsın boyun olmasın söğüt kadar, bulutlara çıkmazsa yaprakların ne zarar? Kavaklar sıra sıra dikilse de karşına boy ver, dayanmak sizin, yalnız ve tek başına!”

 

EDMOND ROSTAND

 

Kaynak: Cins