Okullarda Gönüllü Gıda Denetçileri Olacak

​2019- 2020 yılı öğretim yılında artık okullarda gönüllü gıda denetçileri olacak.Yıl boyu rutin olarak devam eden gıda denetimleri, 2019- 2020 yılı öğretim yılında da aralıksız olarak devam edecek.

Okullarda birer öğrenci seçerek Gıda Denetçiliği konusunda bilgilendireceğini söyleyen İl Müdürü Necmettin Yoldaş konu ile ilgili şunları söyledi;

“Bu öğrencilerimizde arkadaşlarına bu bilgileri aktaracak ve böylece her okulumuzda gönüllü gıda denetçilerimiz olmuş olacak.

İl Müdürlüğümüz Kontrol Görevlileri tarafından ortaokul öğrencilerine yönelik eğitim verilerek; öğrencilerimizin bilinçli bir tüketici olarak gıda güvenilirliği bilincini arttırmak, güvenilir gıdanın ne olduğunu anlatmak, güvenilir gıdaya nasıl ulaşacağı konusunda bilgilendirmek, okul kantini ve yemekhanelerinde güvenilir gıdaya ulaşabilmelerini sağlamak ve fark ettikleri uygunsuzlukları Alo 174 Gıda Hattına bildirmeleri amaçlanmıştır.

Bu kapsamında, gıda güvenilirliği ile gıda denetimde dikkat edilen hususlar hakkında ortaokul öğrencilerine eğitim gerçekleştirilmiş olup, eğitimin ardından öğrenciler Müdürlüğümüz Kontrol Görevlileri eşliğinde okul kantinlerinde gıda denetimi gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerimizle birlikte güvenilir gıda bilincinin arttırılması, aşırı tüketim ve sağlıksız beslenmenin önüne geçilmesi ve toplumda daha etkin bir denetim sistemi oluşturarak denetim mekanizmasının daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamak amacıyla eğitimlerimiz devam edecektir.” dedi.

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Vatandas

Benim cocukladim Bilecik Merkezde okuyor ve okul kantinlerini sık sık ziyarete gidiyorum Maalesef kantinler köy bakkalı gibi markasız, uyduruk, ürünler raflarda. Bu denetimler neye yönelik merak ediyorum. abur cubur dediğimiz ürünlerin hepsi ve Daha fazlası raflarda….

Copyright © 2012 - 2019 Haber228 - Tüm Hakları Saklıdır.