muratderereklam

Nöbetçi Eczane

Bilecik'in merkez ve ilçelerinin güncel nöbetçi eczanelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Haber Tarihi: 28 Nisan 2018, Saat 17:35 0 Yorum

» SOSYAL MEDYA

SOSYAL MEDYA

Bu haberi sosyal medyada paylaş

Sosyal medya her kişinin söz etme aracıdır. Her kişinin ettiği söz hep bir şeylere aracıdır. Her kişinin kendince ettiği süze elbette kim ne diyebilir? Öte yandan kut aklını lafla sözle yüceleyene iyilik etmek için elden ne gelir?

Sosyal Medya modern zamanların at meydanıdır. Öte yandan at meydanıdır. Öte yandan et meydanıdır. At, bilinen at, ot, bilinen ottur ama et bilinen et değildir. Mastar eki eklenince hâl olan, eklenmeyince emir kipini haiz bir kelimedir.

 

Velhasıl sosyal medya bir nevi, etme, eyleme meydanıdır. Ama yüce büyük Mevlana demiştir ki; Şekerliğinin içinde zehir zarar vermez bize, O zehiri o şekerle sen bir ediyorsun, etme. İnsan insanın Çoğunlukla her şey edilebilirdir, ama görmeyince çocuklar bile bilir ki, bazen etmemelidir.

 

Ezmeyi marifet Sosyal Medya, kendisini meydana sözle yıkılacağı getiren kelimelerin anlamlarıyla anlamlanır. Buna göre sosyal, içtimai sayar, sonra da ki anlamına gelir ki, bu da en anlaşılır geçip gururlanır.

 

 

Haliyle toplumsal demektir. Medya da milyonlar duysun yayım ve iletişim araçlarının topuna verilen addir. O halde sosyal medya, bildi ne dediğini topu toplumun kucağına hızlı akmak.

 

Al biraz da sen oyna demektir. Bilinin ki top yuvarlaktır, ama Yuvarlak olan yuvarlanın, köseli olan kurulur. Sosyal medyada top koşturan gönlünü bir yana sürekli olarak ufaklar ve ufalanır. Top pesinde koşan nasıl ki aldığı zevkle yorulduğunun farkına varmaz, sosyal medyada yuvarlanan da ufalandığının farkına varmaz. Top pesinde koşanın nasıl ki aklında gol atmak vardır, sosyal medyada yuvarlanan da ufalaklığına aldırmaz. Sosyal medya her kişinin söz etme aracıdır. Her ki gözunu sinin ettiği söz hep bir şeylere aracıdır.

 

Her kişinin kendince ettiği söze elbette kim ne diyebilir? Öte lir, ettiği yandan kit aklini lafla sözle yüceleyene iyilik etmek için elden ne gelir? mavi isten Söz odur ki, ağızdan çıkar ağızı kirletir, söz odur ki köşesine ki, dimağdan çıkar dimağları pisletir. Anneder ki Her kişiye ait olanın haini çok olur, at meydanı, herkes Ona at yığanı, at ambarına at salanı çok olur. Oysa hayat Nasıl ki hırsız yüzü bilinmesin diye maske takar odur. sosyal medyanın oyunbazı maskeyi ismine takar.

 

Başka biri gibi eder söz, sözü kendinden değil adından bilinir. Adı sıfatını gösterir, ambara girer, olan hem ata hem ota olur. insan insanın gözünü görmeyince gönlünü ezmeyi marifet bilir, ettiği sözle yıkılacağı yıkmayı işten sayar, sonra da kendi köşesine geçip gururlanır. Zanneder ki milyonlar duydu sesini, herkes bildi ne dediğini. Oysa hayat hızla akmaktadır, oyun bazın ettiği de tayımlayında hızla altta kalmaktadır. Altta kalanın cani çıkar, ama can çıksa da huy çıkmaz, hayat hay huyla geçer gider, ardından bir iyi bilirdik diyen bile olmaz.

 

Eskiler derdir ki dilin kemiği yok, o da nesi, kemiksiz dil bile bu kadar kıvrılmamıştır. Başkasının kötü sözünü üzerine yakıştırıp da eyleyip durmayı bu denli kıvırmamistir. Dünyayı bir yalana inandırmak için bu kadar çıldırmamıştır. Dilin en azında yarası vardır, oyunbazın işlevsel acıları dünya kadar insanı az kandırmamıştır. Dünya kanmakta mahirdir oyuna çağrılan oyunu sevmese bile oyuna hemen gelmektedir. Ama buna vallahi bir dur demek gerekmektedir. Medet ey.

GÜRAY SÜNGÜ

 

Kaynak: Cins