bilecik özel çocuk akademisi
netex bilecik bayii

» 1440 Rakımlı Yerde Doğa Yürüyüşü

1440 Rakımlı Yerde Doğa Yürüyüşü
Yazar: Uğur Baklacı |  Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2020 ( 3 hafta önce ) Önemli: Maske, Mesafe ve Temizlik!

Bilecik’in tarihini, farklı noktalarındaki doğal yürüyüş parkurlarını ve bitki örtülerinin doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak, hem turizme katmak hem de değer olarak bölge insanın da farkındalığını geliştirmek amacıyla pandemi kurallarına uyularak, 10 kilometrelik doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

Vali Bilal Şentürk, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Muzaffer Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, daire müdürleri, ve il genel meclisi üyeleri ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), 112 Acil Çağrı Merkezi, Edebali Arama Kurtarma Derneği (EDAK) ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) üyelerinin katılımıyla yaklaşık 10 kilometrelik doğa yürüyüşü yapıldı.

1440 rakımlı Bozüyük Erikli Tabiat Parkı Atatürk Köşkü önünden başlayan doğa yürüyüşünde gerek bitki örtüsüyle gerekse büyüleyici coğrafi yapısıyla dolu yürüyüş sırasında zaman zaman ormanlık alanda engebeler nedeniyle zorlanılsa da doğa manzarasını da izleme fırsatı bulunuldu.

Sofular Yaylasından tekrar Atatürk Köşkü önünde tamamlanan yürüyüşte, Vali Şentürk, ”4 Ekim Hayvanları Koruma Günü” etkinlikleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürlüğünce yaralı bulunan ve Bursa Celal Acar Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavisi tamamlanan dişi yavru çakalı doğaya saldı.

Erikli bölgesinde bulunan yaban hayvanlarına yönelik su yalağı ile su yalaklarından yaban hayvanlarının faydalanıp faydalanmadığını tespit etmek üzere fotokapan kurulumunu gerçekleştiren Vali Şentürk, ”Koronavirüsle mücadelemiz devam ederken 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde tedavisi tamamlanan yavru çakalı doğaya saldık. Yaklaşık 10 kilometrelik bir yürüyüşte gerçekleştirdik. Bilecik’in her tarafı ayrı bir güzel ama Erikli Tabiat Parkının bulunduğu bölgedeki Sofular Yaylası da görülmeye değer güzellikte. Bitki örtüsüyle Doğu Karadeniz’deki gür ormanlarının bir benzerini burada görmek mümkün.” dedi.

Vali Şentürk 10 kilometrelik yürüyüşün ardından Erikli Tabiat Parkında kampta ”arazide hayatı idame” eğitimi yapan AFAD, 112, EDAK ve TRAC üyeleri ile bir araya gelerek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?

2

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Vatandaş

Hani BİDOS kulüp yok neredeler neden bu yürüyüşe katılmadılar

gülsüm

Hava civa ya bu ne pandemide milleti yanılmayın yeter artık sizin gezi ve keyif yüyüşünüz bize ne faydası var gına geldi sayın vali