553 ADET ATIK PİL TESLİM ETTİLER | Bilecik HaberBilecik Haber

6 Aralık 2022 - 07:18

553 ADET ATIK PİL TESLİM ETTİLER

553 ADET ATIK PİL TESLİM ETTİLER
Son Güncelleme :

27 Temmuz 2022 - 10:27

890 okunma

Bozüyük’te Muratdere Köyü Kültür ve Doğal Çevre Koruma Derneği tarafından “Doğamızın Pili Bitmesin” adlı atık pil toplama kampanyası düzenlendi. Kampanya kapsamında toplanan 553 adet atık pil geri dönüşüm için Dernek Başkanı Veli Çelik ve yönetim kurulu üyeleri tarafından Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’na teslim edildi.

Başkan Bakkalcıoğlu ile makamında bir araya gelen Muratdere Köyü Kültür ve Doğal Çevre Koruma Derneği Başkanı Veli Çelik ve yönetim kurulu üyeleri bir süre sohbet ederek dernek çalışmaları ile atık pil toplama kampanyası hakkında bilgi verdiler.

Dernek yönetim kurulu üyeleri ayrıca ‘doğanın pili bitmesin’ diyerek toplamış oldukları 553 adet pili Başkan Bakkalcıoğlu ve Temizlik İşleri Müdürü Özge Kaya’ya teslim ettiler. Başkan Bakkalcıoğlu’da misafirlerine her zaman yanlarında ve destekçileri olduklarını belirterek çalışmalarında başarılar diledi.

Daha sonra çalışmalar hakkında bilgi veren Muratdere Köyü Kültür ve Doğal Çevre Koruma Derneği Başkanı Veli Çelik atık pil toplama kampanyası başlattıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

Atık pillerin içi kimyasal maddeler ve ağır metaller ile doludur. Ağır metaller çevre ve canlılar için son derece zararlıdır. Pillerin içinde ayrıca tepkimeyi oluşturmak için amonyum klorür, çinko klorür, potasyum hidroksit gibi elektrolit maddeler vardır. Bunlar da doğayı kirleten zararlı maddelerdir.

Piller çevreye gelişigüzel atıldığında atmosfer şartları nedeni ile dış muhafazaları deforme olur ve içlerindeki ağır metaller ile diğer kimyasallar toprağa karışmaya başlar. Bu kimyasallar da toprağı zehirler. Sonra yağmur sularına karışarak yer altı sularına karışır.

Bu da sulamada kullanılan ya da balıkların yaşadığı suların zehirlenmesine neden olur. Döngü devam ederken hayvanlar bitkiler yolu ile ağır metallere maruz kalır ağır metaller sonra da bunları yiyen insanlara ulaşır. Ağır metaller ve diğer kimyasallar insanlar ve diğer canlılar için çok tehlikelidir.

Özellikle civanın bir şekilde doğada bulunması az miktarda dahi olsa çok ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor. Atık pillerde bulunan 1 gr civa 20 ton sebze 10 milyon litre temiz suyu zehirlediği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Sadece 1 adet kalem pilin atılması durumunda 2 ton balık pilin içindeki civa nedeniyle zehirleniyor. Atık pillerden doğaya sızan bu ağır metallerin temiz içme sularına karışması durumunda ise insanlar kanser, böbrek rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalıyorlar.

Bugün kanser vakalarının %15’nin atık pillerin doğaya ve içme sularına karıştırdığı ağır metallerden kaynaklandığı düşünülüyor. Günümüzde artan doğa bilinci ile birlikte artık pek çok STK atık pil toplama noktaları oluşturmuş durumda. Vatandaşların bu noktalara riayet ederek atık pillerin zararını engellemek adına atık pillerini bu noktalara bırakmaları oldukça önemlidir. Doğanın pili bitmesin.

Dernek Başkanı Çelik bu kampanyada kendilerine destek veren başta Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu olmak üzere Bozüyük Kent Konseyi’ne ve tüm Bozüyüklülere teşekkür etti.

Atık pil kampanyasını daha büyük kitlelere ulaştırmak için Bozüyük Kent Konseyi ile işbirliği halinde olduklarını belirten Dernek Başkanı Çelik “Birçok çocuğumuz evlerinde geri dönüşüm malzemelerinden atık pil toplama kutuları yaparak bize destek vermektedir. Sizlerin de desteğinizi bekliyoruz.” dedi.

Ayrıca Kampanyanın yaygınlaştırılması amacı ile Muratdere Köyü’nde ve Bozüyük’te çeşitli noktalara da atık pil kutusu yerleştirildi.

YORUM YAP

3 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
misafir
4 ay önce

son fotoda başkan bey çok yorgun ayakta zor duruyor sankibirde bu işten pek memnun kalmamış sanki

bilecikli
4 ay önce

bu kadar haber olacaksam ben tek başıma 600 pil teslim ederim

Hikmet
3 ay önce

Ben de 650 pil toplarım. boş işlerle milleti kandirmayın.elini taşın altına koyacak yardım sever lazım öyle zattiri zuttiri işlerle uğraşmayın.Ben pil topluyorum bir tanebile doğaya atmam belediyeye teslim ediyorum.