6. Marmara Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması | Bilecik HaberBilecik Haber

26 Kasım 2022 - 11:48

6. Marmara Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması

6. Marmara Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 13:21

31 okunma

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında ”6. Marmara Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması” gerçekleştirildi.

Bakan Selçuk başkanlığında kadın kooperatifçiliği alanında işbirliklerini geliştirmek, farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla Kadın Kooperatifleri Marmara Buluşması Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu ile Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova İl Valileri ve eşleri ile kadın milletvekilleri, ilgili kamu kurumu temsilcileri ve kadın kooperatif temsilcilerinin katılımıyla video konferans yöntemi ile yapıldı.

Bakan Selçuk, sadece Marmara Bölgesi’ndeki 10 ilde bugüne kadar 800 bine yakın iş yerini toplam 30 milyar lira istihdam teşvikinden yararlandırdıklarını bildirerek, şunları kaydetti:

”Kooperatifler, sadece ekonomik değer değil aynı zamanda kadınların dayanışması ve özgüvenlerinin artmasıyla bir sosyal değer üretiyor. Kooperatif üyesi olmanın aile olmak anlamına geliyor. Bakanlık olarak kooperatifçiliğin geliştirilmesi, girişimciliğin daha da desteklenmesi için bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz. Marmara Bölgesi’nde 100’ü, Türkiye genelinde de 600’ü aşkın kadın kooperatifinin 11 bini aşkın üyesiyle Türkiye’ye hem ekonomik hem de sosyal açıdan değer katmaya devam ediyor. Ben bugün bir müjde de vermek isterim. İnşallah ‘Kadına Değer’ diye bir platform oluşturuyoruz. Bugün onu da paylaşacağız. İnşallah ‘Kadına Değer’ platformumuz içinde belki ilerleyen zamanda kooperatifçilikte öne çıkmış birçok kadınımızın yer almasını da canı gönülden dileriz.”

Vali Yardımcısı Kadiroğlu da il valililerimiz ve milletvekillerimiz ile kooperatif temsilcilerinin illeri hakkında bilgi verdiği ”6. Marmara Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması”nda, Gölpazarı ilçesi Kurşunlu Köyünde ”Göl Flanoz Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi”, Osmaneli ilçesinde ”Osmaneli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” ve merkezde “Bilecik Kadın Girişimi, Üretim ve Kooperatifi” olmak üzere 3 kadın kooperatifin aktif olarak faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Kadın kooperatiflerinin gıda, tarım, seracılık, dikiş ve dokuma, el sanatları, hediyelik eşya, tekstil, gündüz bakımevi, çocuk ve yaşlı bakımı, tarımsal üretim ve pazarlama, konaklama, seracılık, tesis işletmeciliği ve benzeri birçok farklı iş kollarında aktif olarak faaliyet gösterdiğini anlatan Vali Yardımcısı Kadiroğlu, şöyle konuştu:

”Kadın kooperatiflerimiz girişimci ve yenilikçi bir ivmeyle devam etmektedirler. Aynı zamanda kooperatiflerimizde faaliyet gösteren kadınlarımıza yönelik kooperatifçiliğe giriş, girişimcilik, pazarlama ve e-ticaret, markalaşma, ürün geliştirme, sosyal güvenlik, kadının güçlenmesi gibi birçok konuda eğitimler vermeye devam ediyoruz. İlimizdeki kadın kooperatiflerimizle gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetlerimizin yanı sıra kadın kooperatiflerimize proje destekleri vermekteyiz. Kadın kooperatifleri alanında gerçekleştirdiğimiz tüm bu faaliyetler ile ”Güçlü Kadın, Güçlü Toplum, Güçlü Türkiye” bilinciyle, ilimizdeki kadın kooperatifi alanındaki çalışmalarımızı kararlılıkla ve özveriyle sürdüreceğiz. İlimizde daha fazla kadın kooperatifi kurulması yönünde kadınlarımızı teşvik edeceğiz.”
Osmaneli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Mefaret Göbekçi ise kooperatifi, 2020 yılında 7 arkadaşıyla birlikte kurduklarını dile getirerek, kooperatif olarak, kurucu ortak ve ürün sayısını artırıp örnek kooperatif olmayı hedeflediklerini söyledi.

”6. Marmara Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması” toplantısında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hatice Dost, Ticaret İl Müdürü Şinasi Balta, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş ile ilgililer hazır bulundu.

YORUM YAP

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments