» Ağaçlar Titizlikle Sökülüp Taşındı

Ağaçlar Titizlikle Sökülüp Taşındı
Yazar: Uğur Baklacı |  Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2020 ( 4 hafta önce ) Kızılay Her Perşembe Bilecik'te!

Bozüyük Belediyesi tarafından Çarşı Projesi kapsamında proje alanı içerisinde bulunan ağaçlar büyük bir titizlikle söküldü, tahribe uğramadan özenle taşınarak Fen İşleri Müdürlüğü Park Bahçeler biriminin fidanlık sahasına dikimleri yapıldı.

Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu proje kapsamında eski hal bölgesinde başlatılan hafriyat çalışmaları nedeniyle araçların manevra alanında bulunan ağaçların zarar görmemesi için yapılan söküm çalışmalarını ziyaret etti.

Çalışmaları yakından takip eden Başkan Bakkalcıoğlu ayrıca proje sahası içerisinde ve dışarısında, trafik akışının yeniden düzenlenmesi amacı ile incelemelerde bulundu.

“İşte bizim ağaç sevgimiz buradan geliyor”

Teknik ekiplerden bilgi alan ve fikir alışverişinde bulunan Başkan Bakkalcıoğlu ayrıca yapılan çalışma hakkında bilgi verdi.

Başkan Bakkalcıoğlu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında Yalova’da birkaç yıl önce yaptırdığı köşküne zarar vermeye başlayan çınar ağacının kesilmesinden başka çare görmeyen bahçıvana karşı çıkarak “Hayır, gerekirse köşkü ağaçtan uzaklaştırırız” dediğini ve köşkün temellerine yerleştirilen raylar vasıtasıyla yaklaşık 5 metre kaydırılmasını ve bu işlemin tamamlanıp çınar ağacını kesilmekten kurtardıktan sonra kendisine bunun nedenini soranlara “Ağaç çınardır. Çınar ise devlet !…” sözünü hatırlatarak “İşte bizim ağaç sevgimiz buradan geliyor. Biz belediye olarak yeşile ve doğamızın bir parçası olan ağaçlara büyük önem veriyoruz. Bir ağacın bile oldukça önemli olduğu günümüzde var olan ağaçlarımızı koruyup kollamamız gerekiyor. Bu nedenle çalışma alanı içerisindeki ağaçlarımıza zarar vermeden özenle sökümünü yaprak dikimini gerçekleştirdik” dedi.

Başkan Bakkalcıoğlu daha sonra çalışmaları devam eden kanal boyundaki yeni karayolu bağlantı köprüsünün yapım çalışmalarını ziyaret ederek çalışmanın durumu hakkında bilgi aldı.

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?