» Akyıldız: “Sosyal hizmet çalışanları ağır iş yükü altında yıpratılıyor!”

Akyıldız: “Sosyal hizmet çalışanları ağır iş yükü altında yıpratılıyor!”
Yazar: Ali Osman Çelikal |  Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2020 ( 2 hafta önce ) Kan bağışı insanlık görevidir!

Memur-Sen Bilecik İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Bilecik Şube Başkanı Süleyman Akyıldız, toplumun dezavantajlı kesimleriyle ilgilenen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda hizmet veren sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının, Koronavirüs sürecinde de dezavantajlı durumda olduklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığına bağlı çalışanlara kıyasla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yaşlı bakım, engelsiz yaşam ve çocuk bakım evlerinde sağlık çalışanlarının kesintisiz vardiyalar altında çalıştıklarını belirten Başkan Akyıldız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sağlık Bakanlığına bağlı çalışanlarımız 24 saat esaslı nöbet tutarken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yaşlı bakım, engelsiz yaşam ve çocuk bakım evlerinde sağlık çalışanlarımız kesintisiz 7-10-14 günlük kesintisiz vardiyalar ile çalışarak evlerinin-ailelerinin yüzünü görmeden, kimi çocuğunu kimisi hastasını komşuya yada akrabasına teslim ederek görevlerini sürdürmektedir. 7-10 ve 14 gün gibi kesintisiz karantina mesaisinde bile ASPB çalışanlarımız ek ücret ve nöbet ücretlerini ne tavan, ne tabandan alamamış 7/24 kesintisiz hizmet veren yataklı kuruluşlardaki çalışanlarımız kaderlerine terk edilmiştir.

HİÇBİR İMKANDAN FAYDALANAMAMAKTADIR

Covid-19 mücadelesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında huzurevi, engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal hizmet kuruluşlarında cefakarca görev yapan sosyal hizmet çalışanlarımız da özlük ve sosyal hakları itibariyle ödüllendirilmelidir. Uzun vardiya çalışmak zorunda kalan çalışanlarımız; nöbet ücretleri, bayram ikramiyesi, 3600 ek gösterge, yıpranma payı ve seyyanen zam gibi hiçbir imkandan faydalanamamaktadır.

TALEPLER İVEDİLİKLE YERİNE GETİRİLMELİ !

Günümüzde öz evladının kapı önüne koyduğu yaşlılarımıza, ailelerinin bakamadığı çocuklarına ve engelli bireylere, eşinden şiddet gören kadınlarımıza, sosyal hizmet çalışanlarımız kendi ailelerinden ve sevdiklerinden daha güzel bakmakta, onlara aile şefkati ile sahip çıkmaktadır. Hiçbir emeklerinin parayla ölçülemeyeceği çalışanlarımızın mali ve özlük haklarındaki düzenleme biran önce yapılmalı, sosyal hizmet tazminatı, nöbet ücretleri, 3600 ek gösterge, yıpranma payı ve seyyanen zam talepleri ivedilikle hayata geçirilmelidir.

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?