ALVE İNŞAAT SAHİBİ VELİ ÇELİK, SEMİH ŞAHİN’E VERDİ VERİŞTİRDİ « Bilecik Haber

8 Aralık 2022 - 12:55

ALVE İNŞAAT SAHİBİ VELİ ÇELİK, SEMİH ŞAHİN’E VERDİ VERİŞTİRDİ

ALVE İNŞAAT SAHİBİ VELİ ÇELİK, SEMİH ŞAHİN’E VERDİ VERİŞTİRDİ
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2022 - 12:06

Bilecik Belediyesinde yaşanan olaylarla ilgili sessizliğini bozan ALVE İnşaat firmasının sahibi Veli Çelik, tüm süreci detaylarıyla anlattı.

Semih Şahin’in söylediklerinin tamamının yalan olduğunu savunan Çelik, Konak Kafe Restoranda basın mensupları ile buluştu.

Semih Şahin ile bu güne kadar 3 kez görüşmesinin olduğunun altını çizen Çelik, CHP Milletvekili Yaşar Tüzün’ün de bulunduğu son görüşmede Başkan Şahin’in anlattıklarının tamamen hayal ürünü olduğunu söyledi.

Görüşmede yaşananların Semih Şahin’in anlattığı gibi olduğunun ispatlanması durumunda AVM’deki tüm haklarını belediyeye devredeceğini açıklayan Çelik, Başkan Şahin’e meydan okudu.

Çelik, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

”Hem yerel hem de ulusal basına Belediye Başkanı Semih Şahin’in çeşitli açıklamaları yer alıyor. Maalesef bu açıklamaları üzüntüyle izliyoruz. Yapılan açıklamalar yüzde yüz gerçeğe aykırı ve bununla ilgili belgelerle size açıklamalarda bulunacağım. Sürecin başladığı günden bu güne 3 kere Semih Şahin ile görüşmem olmuştur.

Birinci görüşmemizde Semih Şahin ve Selçuk Erdağı ile yaptığımız görüşmede konuşulan şey, Sayın Veli Çelik, biz sözleşme ve ihale dosyasına hakim değiliz biz çalışalım çalıştıktan sonra da yola devam ederiz” dediler. Semih Şahin toplantıdan çıktı ve Selçukla biz yaklaşık 15 dakika daha görüştük onlar dosyayla ilgili çalışmalarına başladılar. Daha sonra Selçuk ile biz 10 toplantı daha yaptık. Ama her toplantıda farklı talepleri olunca ben Semih Şahin’den randevu istedim bilgisi yoktur diye. 2020’nin ortalarında Semih Şahin’in yanına gittiğimde odada Selçuk ve Rafet vardı. Ben bu arkadaşlarınızla onlarca toplantı yaptım ama bir adım yol kat edemedim dedim. Bu arkadaşlarla olamadığım için senden görüşme talep ettim, Senin adamlarının bu görüşmelerde farklı talepleri vardı sizin de bilginiz var mı diyince tabii ki var dedi ve kalktı dinlenme odasına geçti. Selçuk bana ‘bir yönetim değişikliği olmamış olsaydı bunları vermeyecek miydiniz?’ dedi. Bende ‘İnsanın zikri neyse fikri de odur, ayıptır yaptığınız.’ dedim.

YAŞAR TÜZÜN BENİ ARADI 

Burada fikir verecek olan benim, karşıdakinin istemesi neyi değiştirir? Ses tonumun yükselmesiyle birlikte sesler Özel kalem odasından da duyuldu sonra ben toplantıyı terk ettim ve odadan çıktım. Semih Başkan dinlenme odasındaydı o arada. Daha sonra bütün görüşmelerimiz iptal oldu, uzun bir süre görüşmedik. Daha sonra Bilecik Arena programında bazı açıklamalarda bulundum ve aradan geçen süre zarfında Milletvekili Yaşar Tüzün beni aradı. ‘Veli bey, basın yoluyla bu işler olmaz. Şuanda Semih Başkanla birlikteyiz bir görüşelim meydan işi çözüme kavuşsun ben çarşıda gezemiyorum çarşı esnafı bana hesap soruyor’ dedi. O dönemde covid temaslıydım ve temasım biter bitmez vekil beyi aradım özel kalemden beni aradılar ve toplantıya davet edildim. Vekil bey, Semih Şahin ve benim olduğum bir toplantı gerçekleşti.

Toplantıda vekil bey, ‘Geçmişi bir tarafa bırakın, tartışmaları bir tarafa bırakın, bu meydanı biran önce bitirelim esnafa cevap veremiyorum siyasi olarak da bana ciddi anlamda zarar veriyor’ dedi. Ben de, ‘Vekilim bizde yapmak istiyoruz oradaki esnafı en iyi anlayan benim ticaret erbabı olarak ama elimizde bir proje yok. Projeyi belediye santral sokak, atatürk parkı ile yolları birleştireciğiz diye projeyi aldılar bizden hala projeyi bekliyoruz vermediler bunun üzerine de 3 tane resmi olarak da yazım var.’ dedim.

FARKLI TALEP İDDİASI 

Daha sonra vekil şaşırdı ve imar bölümündeki arkadaşları arattırdı ve teslim edilmediğini teyit etti. Semih Şahin, Arena Programında Belediyeyi suçladığımı söyledi. Ben de, ‘Ben olanı anlattım. Başkanım, bu iş niye çözülmüyor, yetkisi olmayan insanlarla benim masaya oturmamdan kaynaklanıyor. İmza yetkisi yok bu arkadaşların, farklı talepleri var bunlardan haberiniz var mı? dedim var’ dedi kendisi. Bunun üzerine ortam gerildi ve burada yönetim şekli bende ben böyle yönetiyorum ve toplantı bitti ben çıktım ve vekil beyle onlar devam ettiler.

NAMUS VE ŞEREF SÖZÜ VERİYORUM

Bilindiği üzere Semih Şahin, basın açıklamasında, ‘vekille geldiler 38 milyon teklif ettiler ben 9 milyonu yedirtmedim’ diyor. Arkadaşlar bunun belgesi de burada. Vekille yapılan görüşmeyle ilgili kamera kayıtlarım var diyor. Müteahiti kovdum diyor. Bunları ispatlasın, bu kanıtı sunsun ben AVM’deki bütün haklarımı belediyeye devredeceğim, etmeyen namerttir eğer o kanıdı sunamıyorsan da namertsin Semih Şahin. 38 milyon olayı nereden geliyor. 27 Aralık’ta ben belediyeye yazı yazdım. ‘Tüm haklarımı 38 milyonla satışa çıkın, Ben 38 miyona razıyım, 38 milyonun üstüne satın üstü belediyenin olsun’ diye. Bu belgenin aynısı belediyede de var. Eğer bunu ispatlarsa, vekil ile olan üçlü görüşmemizi zaten kanıtlarsa zaten bütün sorun çözülmüş olur. Ben açıklayabilirse basın önünde tüm Bilecik’e namus ve şeref sözü veriyorum tüm haklarımı belediyeye devredeceğim. Devretmeyen namerttir ama açıklamayanda namerttir. Hodri meydan diyorum.

Üçlü görüşmede rakam konuşuldu mu?

Rakam yok ki zaten. Bizim 2021 için fiyat belirlenmemiş ki zaten neyin rakamını konuşacağız. Bizim belediyeye 38 milyon teklifimiz 27 aralık 2020 yılında. Yani Semih Şahin konuştukça şu geliyor aklıma, ‘yavuz hırsız ev sahibini bastırır’. Hem yerel basına hem de ulusal basına verdiği demeçlerden gerçekten utanıyoruz, üzüntüyle izliyoruz.

Farklı talepleri olan kişileri biliyorum demesi sizce bu konuşulan konuların içerisinde kendisinin de olduğunu mu gösteriyor?

Tabii ki. İkinci görüşmemizde de ben bunu dile getirdim. Benden istiyorlardı ben reddedince daha sonra alıcılardan istediler ve alıcılar da satıştan vaz geçiyorlardı. Ben başkana tekrar vekil beyin yanında konuyu açarsam vekil beyin yanında isteyemezler diye düşündüm. Onun dediği şekilde olmadı, vekil beyin yanında nezaketen ses tonlarımız bile yükselmedi üçüncü toplantıda. İkinci toplantıda evet ben bağırdım, ama üçüncüsünde olmadı öyle birşey.

TÜM ÇIPLAKLIĞIYLA OLAY KAYIT ALTINDA

Sizden başka rüşvet konusunda tek kişi siz değilsiniz, yelpaze açılırsa başka mağdurlar da mı var?

Ben burayı x firmasına satıyorum x firması da evet veli size burayı size bu rakama sattı ama ben buradan 5 milyon almadan bunu imzalamam diyor ve insanlar korkup vazgeçiyorlar. 2020 satışı aleni ama 2021 satışı zaten ses kayıtları alınarak operasyon yapıldı herşey çok net. Kayıtlar var adli süreç devam ettiği için o konulara çok giremiyoruz ama zaten tüm çıplaklığıyla olay kayıt altında.

Siz burayı daha önce bir aracı firma olmuş ve satmışsınız. Ancak belediyeyle görüştükten sonra vazgeçmiş o firmaya sonra başka yer satılmış doğru mudur?

Ben birkaç firmayla pazarlık halindeydim. DAĞ-İŞ firmasıyla da pazarlık ettim onunla birlikte Bilecik’te farklı firmalarla da oldu. İsmet bey ama daha sonra vazgeçti. Sebebini bize söylemedi.

Size Dünkü fayansçı ve bir partinin temsilcisi gibi söylemler de oldu?

Ulusal basında İsmail Saymazın bir demecini okudum. Bana AK Parti Bozüyük temsilcisi diyor. Bırak AK Parti’yi herhangi bir partide siyaset yaptıysam bunu ispatlarsa yönetimde, meclis üyesi, ilçe başkanlığı, il başkanlığı hangi yönetimlerde yer aldığımı ispartlarsa haklarımı belediyeye devredeceğim ama ispatlamazsa kendisi namerttir. Ofisim birkere belediyenin altında değil, belediyenin karşısındaki binanın altında. İddia ettiği gibi vekil ve başkan yardımcısıyla benim ofisimde görüşüldüğünü söylüyor ne başkan yardımcısı nede vekil benim ofisime adım atmadılar. Bunu da ispatlarsa aynı şeyi yaparım.

 

ALLAH’A ŞÜKÜR ÇALMADIK

Bu süreç sağlığınızı etkiledi mi?

Psikolojik olarak etkileniyoruz. Bana fayansçı diyor. Ben ve ailem boya ve dekorasyon işi yaparak, tırnağımızla kazıyarak 30 yıldır sektörün içerisindeyiz. Bilecik, Bozüyük, Kütahya gibi çevre illerde de Semih beyin yaşı kadar proje bitirmişimdir. Biz yaptığımız işle, helal parayla gururlanıyoruz. Biz Allah’a şükür çalmadık. Evet çalışıyorum, bugün de çalışıyorum benim işim bu. Fayansçı demek bu işi yapan insanlara hakarettir.

Rüşvet verilmiş olsaydı şuanda AVM çalışıyor muydu?

19 ocak’ta rüşvet verilmiş olsaydı, satışlar onaylanırdı ve şuanda AVM bitme noktasına gelirdi.

87 sayfalık bir rapor geldi ve temiz çıktım dedi o rapordan haberiniz var mı?

Avukatlarımız verilen ifadeleri ve soruşturmayı takip ediyorlar. Biz de görüyoruz. Onu 2 veya 3 ay içerisinde ne kadar temiz olduğunu göreceğiz. Adli süreç devam ediyor çok fazla açıklama yapmak istemiyorum ama sürecin neler olduğunu hep beraber göreceğiz.

VİLLANIN FAYANSLARINI YAPABİLİRİM

Bu arkadaşımız bir villa aldı, alın teriyle aldı herhalde. Alın teriyle aldığı villanın fayanslarını yapabilirim buradan söz verebilirim. Fayanslarını da yaptırabilirim yani sorun değil. Yine Semih Şahin bazen Serkan Şahin’in sık sık yorumlarını görüyorum. Dürüstlük abidesine bürünüp yorum yapıyor. Şunu soruyorum, bu araç Bilecik Belediye Başkanına opsiyonlanmış diye yazıyor. Bu araç kimin üzerine, Serkan Şahin’de. Serkan Şahin kime vekalet verdi de bu arabayı gitti aldı. Diyelim ki abisine hediye etti Belediye personeli nasıl serkan Şahin’e hizmet eder? Ev alıyor, araba alıyor ya sen nasıl bir para kazanıyorsun be adam hiçbirimiz kardeşlerimize ev araba hediye etmiyoruz. Samimi ve dürüst olmak lazım yorumlara bakıyorum fayansçı diyor bize. Ya biz geçmişimizle gurur duyan insanlarız çalmadık. Kovaladım diyor, bir kere orası kamu malı, milletimin malı, benim ve sizlerin oylarıyla oraya insanlar seçiliyor. Oradan beni zaten kovamaz. Babasının dükkanından beni kovacak olursa da onun karşılığında neler olur, orayı başına nasıl yıkacağımızı da bilmesi lazım. Kovmak kelimesi nasıl birşey, sen kimsin ya?

Kamera kayıtları var diyor ispatlamayan namerttir. İspatlarsa zaten herşey detayıyla çözülecek. Bilecik kamuoyu olayın yüzde yüzünü öğrenmiş olacak. 9 milyonu yedirtmem diyor ya sen kimin parasını kime yedirtmiyorsun sen zaten parayı isteyensin. Hakikaten şu atasözü birebir oturuyor, ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’. Ulusal basına Bilecik’in adınının böyle bir konuyla çıkması bizi üzüyor. Yerel basına bakıyorum yine aynı şey. Gece sosyal medyadan birşey yazıyor sonra siliyor. Ne içiyorsun sen? gece yazdığın şeyi sabah neden siliyorsun delikanlı adam silmez. Benim 10 yıl önce yazdığım şey halen duruyor. Semih Şahin’in bindiği aracı Serkan Şahin belediye personeline vekalet veriyor ve personel gidip alıyor getiriyor aracı bunun bir açıklamasını yapsın Serkan Şahin. İstanbulda kendisi yalıda mı oturuyor Serkan Şahin burada villa alıyor kardeşine onu açıklasın önce, nasıl para kazanıyor bu adam? Öyle klavye başında yorum yapması çok kolay. Allah’a şükür bizim verecek cevabımız her zaman var. Bir daha söylüyorum bir tek rakam konuşulmadı sadece meydan projesi. Biz ona meydan projesini okumuyoruz kelimesini de nereden çıkartıyor anlamış değilim. Bizim inşaatçı arkadaşlarımız mühendis değil ama hepsi projeyi şiir gibi okur bunun için mühendis olmana gerek yok. Mühendis projeyi çizer, okumak uygulamayı yapan arkadaşın işidir. Ama nedense proje ile ilgili bilgisi olmadığını söyledi. Biz sana bir şey demedik ki, İstanbul Şişliden de çok güzel kokular gelmiyor, isterseniz bir araştırın.

AVM YENİDEN İHALEYE ÇIKILACAK

Geçen ay Melek hanımla yaptığımız görüşmede meydan projesiyle ilgili, ‘Başkanım projeler sizde durum bu’ dedik. Hemen talimat verdi ve projeler bize bugün teslim ediliyor biz de hemen çalışmalara başlıyoruz. Yakın zamanda da inşallah otoparkı faaliyete geçiririz. AVM ile ilgili de bir süreç devam ediyor, önceki satışı iptal edilecek yeniden ihaleye çıkılacak Türkiye geneli açık ihaleyle satılacak talep de olur inşallah.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
baba hakkı 04.07.2022 / Cevapla

belliki sen haklısın
haksız kimse allah yedirtmesin tabi inancı olana geçer sözümüz

Çelik 04.07.2022 / Cevapla

Semih başkan kurulu düzeni bozdu

Ali K. 05.07.2022 / Cevapla

Çok doğru ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’
Şimdiye kadar ne konuştuysa hepsi ortada, tutulacak bir yeri yok, biri içeride diğerleri dışarıda. Şişli dönemi kokuları gelip Bilecik’de dolaşmaya başlamıştı. Şişli tayfası bu kadar dayanabildi Bilecik’de.
Bu olaylardan sonra halen makama gelme hevesinde, seni Partiden bile kovdular daha neyin peşindesin,

Vatandaş 05.07.2022 / Cevapla

Yeter artık ALİVELİ inşaat sende sütten cıkmış ak kaşık değilsin rüşvet biraz az olsaydı dünden vermeye razıı idin