» “Atatürk’ü An(la)mak”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 81’inci yıl dönümü dolayısıyla, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı tarafından “Atatürk’ü An(la)mak” konulu konferans düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliği Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanife Mut’un yanı sıra BŞEÜ ve Osmangazi Ortaokulu öğrencileri takip etti.

Düzenlenen etkinlikte konuşan Dr. Öğr. Üyesi Selma Göktürk Çetinkaya, 81 yıl önce aramızdan ayrılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatan topraklarının dört bir yanı düşman tarafından sarılı olduğu bir anda milleti organize ederek, Türk Milletine istiklali kazandıran isim olduğunu söyledi.

Çocukluğundan vefatına kadar geçen süreç içerisinde milleti ve vatanı uğruna yorulmadan gayret gösteren Atatürk’ün vatanı ve milleti düşman elinden kurtaran kişi olduğuna vurgu yapan Çetinkaya, “Mustafa Kemal Atatürk’ün cephedeki savaş bittikten sonra azimle iktisadi, eğitsel ve sosyal konularda mücadele etmiştir. Hayatını millete adayan Atatürk, Türk Milletinin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, yaratılış zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü araç ve önlemlerle besleyerek geliştirmeyi milli idealizm olarak benimsemiş bir karakterdir. Mustafa Kemal Atatürk, kadınlara daha çok haklar verilerek, sanayi ve ulaşım konusunda yapılacak yatırımlarla ve eğitimle milletin tutsaklıktan kurtulacağına inanıyordu ve bu inancın temelinde milli gururumuzun yeniden zedelenmemesi vardı.” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün hayatının son döneminde gerçekleştirdiği kazanımlardan ve Hatay’ın anayurda katılmasından da bahseden Çetinkaya, 10 Kasım programlarının daha güçlü ve hissederek anılmasını temenni etti.

Yapılan konuşmanın ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanife Mut tarafından, Dr. Öğr. Üyesi Selma Göktürk Çetinkaya’ya teşekkür belgesi verilirken, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen serginin gezilmesiyle program sona erdi.

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster

1923 yılında ayrıldığı Türkiye’ye tam 51 yıl sonra dönen Osmanoğlu, Marmaris’te 7’nci Cumhurbaşkanı ****************** Kenan Evren’le de dostluk kurdu.***************************** CUMHURREİS SEÇECEK OLSAM O FATİH SULTAN MEHMET OLURDU DİYEN,,…VAHİDETTİNİN SAMSUNA YOLLADIĞI “Atatürk tarihe geçti. Yaptıkları çok önemli. Önemli olan Atatürk’ü anlamak, Atatürk’ün ilkelerini tanımaktır” diye konuştu.

ATATÜRKümüz……””””””””””Fatih’in devrinde yaşasaydım memnuniyetle oyumu ona verir ve onu cumhurbaşkanı seçerdim”””””””””””” DİYEREK;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;,
.(peygamber efendimiz(s.a.v)ce övgülü,,,,,,İSTANBULU FETHEDEN ASKERİN KOMUTANI,,sultan Mehmet hanımızı)::::::::.KILAVUZ GÖSTERMİŞTİR…………………………………………

*************ülkü ********** ________sultan mehmet han(ımız) ülküsüdür_________hürmetle

egitimi tarikatlardan alip milli egitim bakanligi devlet okullanda verirse diyanette asli gorevini yaparsa ataturk ilke ve inkilaplarina sahip olursa egitime kisla ibadet yerlerine kamu kuruluslarina siyaset sokulmazsa milli degerlerimize sahip cikilmazsa ona buna peskes cekilirse bir dusunun osmanlinin sonunu hazirlayan dusmanla bir olan bu tarikatlar degilmi halmizi devletimizi somuren soyan uyan turk milleti gec olmadan

4
0
Bu Habere Yorum Yapmak İstermisiniz?x
()
x