bilecik özel çocuk akademisi

» “Aya Yorgi Kilisesi” Müze ve Kültür Merkezi Olarak Restore Edilecek

“Aya Yorgi Kilisesi” Müze ve Kültür Merkezi Olarak Restore Edilecek
Yazar: Haber228 |  Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2020 ( 3 ay önce ) #EvdekalBilecik

Osmanelinde bulunan Hagios Georgios (Aya Yorgi Kilisesi) Müze ve Kültür merkezi olarak restore edilerek turizme kazandırılacak.

Hristiyanlıktan önceki medeniyetler döneminde tapınaklar bölgesi olarak ta kullanılan bölgede kilise inşa edilmiş ve en son kilise 18’nci yüzyıl da yangın sonucu büyük hasar görünce onun kalıntıları üzerine günümüzde varlığını koruyan Aya Yorgi kilisesi, Osmaneli Belediyesi’nin girişimleriyle Müze ve Kültür merkezi olarak restore edilerek turizme kazandırılmaya hazırlanıyor.

Osmaneli Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Osmaneli’nin geçmişte 18 medeniyete ev sahipliği yaptığı ve bu medeniyetlerden geriye kalan bir çok tarihi ve kültürel varlığa sahip olduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

“GEREKLİ İZİNLER ALINMIŞTI”

Mülkiyeti Osmaneli Belediyesine ait olan Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi ilk belediye başkanlığımız döneminde Hemşerimiz Prof Dr Nabi Avcı’nın Kültür ve Turizm Bakanı olarak verdiği desteklerle, kültür merkezi ve müze olacak şekilde projelendirilmiş ve İçişleri Bakanlığımızın onayı ile kilisenin bağlı olduğu ortodoks Fener Patriğinin de katkılarıyla gerekli izinler alınmıştı.

“2021 YILINDA TAMAMLANACAK”

İki kez ihale edilmesine rağmen ihaleyi kazanan şirketlerin restorasyonu yapmamaları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilememişti. Milletvekilimiz Selim Yağcı ve İl Başkanımız Fikret Karabıyık ile Prof. Dr. Nabi Avcı’nın destekleriyle tekrar restorasyon yatırımı hızlandırılmış ve inşallah 2021 yılında restorasyonun tamamlanması kararlaştırılmıştır. Kültür Merkezi ve Müze olarak kullanılacak Kilise ve çevresi Osmaneli’ne gelen özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmekte ve önemli bir tarih ve kültür varlığı olarak korunmaktadır.

“KAYNAKLARDA GÖRÜLMEKTEDİR”

Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmaneli’de Ortodoks hristiyanlar ile Müslüman Türkler kardeşlik,birlik ve beraberlik içinde dostça yaşamışlardır. O dönemde Osmaneli’de 5 cami ve 6 mescid, 1 Kilise bulunduğu kaynaklarda görülmektedir. Geçmişten Osmaneli’nde kalan Rüstem Paşa Camii(Ulu Camii), Yıldırım Beyazıt Camii (Kırgıllı Camii), Medrese Camii(Yeni Camii) bugün restorasyonları tamamlanmış şekilde hizmet etmektedir. Diğer iki camimizin yerleri bilinmekle birlikte artık restorasyonları için çalışmalar yapmaktayız.

“MÜZE VE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMET EDECEKTİR”

Osmaneli turizmde yükselen değer olurken Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi ve sahip olduğu tarihi camileri, konakları, köprüleri, kaleleri gibi varlıkları ile dikkat çekmektedir. İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığının yapacağı resterasyonla kilisemizde, dikkat çeken ilçemizin önemli bir değeri olarak müze ve kültür merkezi olarak turizme hizmet edecektir.

 

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?