» ‘Başarının sırrı’ mı?

 

Başarı nedir? Ve başarının sırrı nedir?

Küçük bir çocuk yemeğini yardımsız , tek başına yiyebilirse başarılı , okula giden bir arkadaşımız yüksek notlar ile sınıfını geçerse başarılı , bir iş yerinde çalışan kişi terfi ve takdir alırsa başarılıdır.

Bu sayılanlar genel bakış açısı ile başarının tanımlarıdır. Peki bireysel anlamda başarı , yada bizi tatmine ulaştıracak başarı nedir? Ne yaparsak kendimizi başarılı görürüz yada nereye ulaşırsak – işte bu sefer oldu – diyebiliriz?

Bu sorulara cevap vermeye başlayalım ve ‘ şematik bir çözümleme ‘ başlığı ile bireysel başarıya giden yolun krokisini çizelim.

Başarıyı yakalamanın en önemli ve en kritik noktası işini severek yapmaktır. Sabah yatağından kalktığında oflayarak – bugün de mi iş var – dersek başarının yanından geçemez , emaresini dahi göremeyiz. Ancak severek , sabah heyecan ile işe gidebiliyorsak ve eğer – şükür bugün de bir iş gününe başlıyoruz – diyebiliyorsak orada başarıya bir adım daha yaklaşmış oluruz.

İnsan mutlu olduğu yerde başarılı olur ve başarılı olduğu yerde daha fazla mutlu olmaya başlar. İnsanın mutlu olduğu yer ; kendi arzuları , istekleri ve beklentileri ile belirleyebileceği bir durumdur. Kana karşı hassas olan bir insan cerrahlık mesleğinde mutlu olamazken ,  konuşmayı , anlatmayı sevmeyen bir insan da öğretmen yada akademisyen olursa mutsuz olmaya mahkumdur.

 

ŞEMATİK BİR ÇÖZÜMLEME

    Bireysel başarı yukarıda da ifade ettiğim gibi kişilerin istek ve arzuları ile eş değer sürdürülen bir durumdur. Hiç birimiz fıtrat açısından bir diğerimize tam anlamı ile benzemeyiz. Sevinçlerimiz hüzünlerimiz farklıdır. Kimimiz tatlı yemeyi severken kimimiz tuzlu yemeyi severiz.

İşte burada başarıya giden yolu 3 ana başlık altında toplayarak şema tize edebiliriz.

1)  Biz ne yapmak istiyoruz ?

2) Yeteneklerimiz ve imkanlarımız bizim ne yapmamıza izin veriyor?

3) Yaptığımız iş bize reel hayat açısından tatmin sağlaya biliyor mu?

1) Biz ne yapmak istiyoruz? Bu sorunun cevabı iş hayatında mutlu olmaktır aslında. Sevdiğimiz, yaparken zevk alabildiğimiz bir iş yapabilmek , o işte çalışmak ve iş ile ilgilendiğimiz tüm zamanı  severek , dolu dolu geçirebilmek. İşte o zaman sabah işe giderken asla oflamayız , yataktan sevinçle ve ‘ şükür bugünde yeni bir iş günü ‘ diyerek enerjik kalkabiliriz.

Başarılı iş adamlarının hayat hikayelerinde en sık duyduğumuz söz sabah 7 den önce kalkmaları ve en son işten kendileri çıkmalarıdır. Başarının sırrını bu azim olarak gösterirlerken , aslında yaptıkları işten zevk alarak ve severek yapmaları kısacası bu işi yapmak istemeleri başarılarının altında yatan asli sebepdir.

 

2) Yeteneklerimiz ve imkanlarımız bizim ne yapmamıza izin veriyor?

Erkekler için özellikle en büyük hayaldir futbolcu olmak. İstenilmeyecek bir konumda değildir aslında , mükemmelen dolgun bir ücret , haftada 90 dakika ( oda oynarsan ) mesai ve erken emeklilik. Her şeyden önemlisi de zevkli bir iştir futbol oynamak yada izlemek. Eğer topa düz ve sert vurabiliyorsan , güzel futbol oynayabiliyor ve başarılı olabiliyorsan neden olmasın? Hayallere sığmayan ücretler ve yaşam rahatlığı sağlayabilirsin kendine. Peki ya yeteneklerimiz ve imkanlarımız buna izin vermiyorsa? İşte o zaman bu işi ne kadar seversek sevelim , yaparken ne kadar zevk alırsak alalım en dipte buluruz kendimizi. Futbolcu olmak istiyor ancak koşmuyor ve kilolu isek mahalle takımının yedek kulübesinde dahi kendimize yer bulamaz ve aslında zevkli gibi görünen bu işte dahi mutsuz oluruz.

Basit bir kıyas yapalım. Hepimizin bildiği bir futbolcu Arda TURAN ; yetenekleri ve imkanları izin vermesi doğrultusunda ayrıca da işini severek yapmasının kazancı ile dünyanın en önde gelen kulüplerinden birisine transfer oldu. Hem mutlu , hem başarılı , hem de maaşı ile tatmin olabiliyor. Peki bir an olsun Arda TURAN ı popstar olarak düşüne bilir misiniz? Amigoluk belki ancak popstar Arda sanırım işsiz , başarısız ve mutsuz olurda.

3) Yaptığımız iş bize reel hayat açısından tatmin sağlaya biliyor mu? Hepimiz mutlu olacağımız ve yeteneklerimizin el verdiği bir meslek belirleyebiliriz ancak bu doğrultuda yürürken hayaller dünyasında değil reel hayatın tam ortasında olduğumuzu da unutmamalıyız. Seçtiğimiz işin reel hayatta bir karşılığı olabilmesi ve yaşantımızda maddi ve manevi açıdan bize geçim kolaylığı sağlayabilmesi en önemli ölçüttür.

Özetle ; Hayatta başarılı olmak istiyorsak , öncelikle sevdiğimiz işi yapmalıyız ancak sevdiğimiz işin ne olduğuna karar verirken yeteneklerimiz ve imkanlarımızı fazlası ile dikkate alarak karar vermeliyiz. Bu seçimi yaparken de gerçek hayatta bizi maddi ve manevi açıdan tatmin edebilecek bir iş olmasına da dikkat etmeliyiz.

                                        SEVGİLERLE…

                                               Kamil GÜNEŞ

8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler

Teşekkürler aydınlatıcı ve yol gösterici bir yazıydı.

Çok güzel bir yazı. Ellerine sağlık.

ufkumuzu açıcı ve aydınlatıcı bir dil kullanmışsın teşekkürler

Aydınlatıcı ve düşündürücü yazılarının devamı dileğiyle.

Yüzyılın sorunu olan bir konuyu içerik ve çözümleriyle aydınlatıcı spesifik bir yazı olmuş. Tebrik ediyorum .

Tebrik ederim
Umarim genç arkadaşlarimiz için bir çıkış kapısı olur .

Güzel

Güzel dedenin güzel torunundan güzel bir yazı. Birazda duygu kat bu kompozisyona işte yeni yedi güzel insandan birisin inş. Allah yardımcın olsun …