Başkan Korkman: “Sorun, markette ve rafta değil. Tarlada, merada ve ahırda! « Bilecik Haber

10 Aralık 2022 - 02:12

Başkan Korkman: “Sorun, markette ve rafta değil. Tarlada, merada ve ahırda!

Başkan Korkman: “Sorun, markette ve rafta değil. Tarlada, merada ve ahırda!
Son Güncelleme :

28 Haziran 2022 - 12:58

Memleket Partisi Bilecik İl Başkanı Hüseyin Korkman, üreticilerin artan girdi maaliyetlerinden dolayı zorluk yaşadığını belirterek, sorunların doğru tespit edilmediği için çözüm üretilmediğini savundu.

Haber228’e özel açıklamalarda bulunan Başkan Korkman, bu şartlar altında devam edilirse çiftçinin önümüzdeki yıl daha kötü vaziyette olacağını vurgulayarak, “İktidar diyor ki marketler stokçu, ana muhalefet de diyor ki ucuza verin. Kardeşim ne markette sorun, ne rafta. Sorun tarlada, sorun merada, sorun ahırda. Önce doğru teşhis yapacaksınız. Biz bunların nasıl yapılacağını biliyoruz.” dedi.

Memleket Partisi olarak köy ve mahalle ziyaretleri gerçekleştirerek üreticinin sorunlarını dinlediklerini anlatan Başkan Korkman, “Fiyatı üretici belirlemediği ve Tüccarın eline kaldığı için de yapacak pek bir şeyleri kalmıyor iflas etmiş vaziyetteler.” diyerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TANE İLE DOMATES, DİLİMLE KARPUZ ALIYOR İNSANLAR”

Birçok yere gidiyoruz köylüler ve üreticilerle konuşuyoruz. Tabii ki mazotun pahalılığı her şeyi etkileyen ve tetikleyen bir durum. Oradaki vatandaşlarımız, üreticilerimiz ve köylülerimiz yaptıkları ürünleri istedikleri fiyata satma gibi bir şansa sahip değiller. Maaliyetler o kadar yükselmiş ki, yüzde 300’lere kadar dayanmış ama Türkiye’nin alım gücü düştüğü için bunun satılması da mümkün değil, alamıyorlar insanlar. Tane ile domates, dilimle karpuz alıyor insanlar. Bunları gördü Türkiye, bu olacak bir şey değil.

“SADECE 15 DAKİKA DİKİLSİNLER..”

Gittiğimiz yerlerden birisi olan Çaltı’daki bir üretici diyor ki “Gelsinler 15 dakika bu örtü altında çalışsınlar demiyoruz, dikilsinler ve sadece izlesinler. O zaman bizim neler çektiğimizi anlarlar.” Yani sorun serada. Sonra bir üretici ‘9 liraya domates fidanı alıyorum, şuanda 2 lira’ dedi. Yani bir kilo domatesin maliyetinin 5 lira olduğu söyleniyor ve iki lira dedi.

“EKİYORLAR, SAVRULUYORLAR..”

Önümüzdeki sene bir daha bu çiftçinin üretim yapabilmesi mümkün değil. Fiyatı üretici belirlemiyor, planlama yapılmadığı için ne zaman nasıl olacağı belli değil. Ekiyorlar, savruluyorlar. Üretici belirlemediği için Tüccarın eline kaldığı için de yapacak pek bir şeyleri kalmıyor iflas etmiş vaziyetteler. Kuraklık ta var, önümüzdeki sene daha kötü vaziyette olacaklar, aç kalacak bu memleket.

“SORUN TARLADA, MERADA, AHIRDA..”

Buna biran önce çözüm bulunması gerekir. Sorunları doğru tespit edemiyorlar. İktidar diyor ki marketler stokçu, ana muhalefet de diyor ki ucuza verin. Kardeşim ne markette sorun, ne rafta. Sorun tarlada, sorun merada, sorun ahırda.

“85 MİLYON, 10 MİLYON ÇİFTÇİYE BAKAMAYACAKSA..”

Önce doğru teşhis yapacaksınız. Biz bunların nasıl yapılacağını biliyoruz. Mazot vergisiz olmalı, gübre süspanse edilmeli. Eğer 85 milyon ülkede 10 milyon çiftçiye bakamayacaksak o zaman çalışanlar aç kalmayı göze alacaklar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Halk Parti li 28.06.2022 / Cevapla

Siyasetçi görsün Bilecik 40 yıllık CHP liyim oyum memleket Partisi ne

Bim a101 şok 28.06.2022 / Cevapla

Sorun bizde değil, sorun bize getirende pahalı gelen, pahalı satılır düz mantık 😂😂😂😂

Bim a101 şok 28.06.2022 / Cevapla

Adımız çıkmış 9 a inmez 8 e

Misafir 28.06.2022 / Cevapla

Muharrem ince oy verilecek tek isim yok olsun bu harami düzeni

Misafir 28.06.2022 / Cevapla

Olaya genelde bakarsak memleket doğru yer

Misafir 28.06.2022 / Cevapla

Yaşar Tüzün senin yerin muharrem ince nin yanı

Ali 30.06.2022 / Cevapla

Sen evleri düzgün yaparsan millet de ürettiğini düzgün yaparsa, satıcıyı da durustlerden seçmeli