» BAŞKAN ŞAHİN O İDDİALARA CEVAP VERDİ..

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, son günlerde bilecik kamuoyunu yakından ilgilendiren işçi çıkartmalarıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP İl binasında gerçekleşen toplantıya İl Başkanı Metin Yaşar, Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu, Belediye Meclis Üyeleri ile partililer katıldı.

Başkan Şahin, yaptığı açıklamada, asıllı – asılsız çok sayıda bilgi kirliliği olduğunu vurgulayarak, iş çıkartılanların gerçek rakamının 32 kişi olduğunu aktardı.

Geçtiğimiz meclis toplantısında TYP (Toplum Yararına Program) ile ilgili meclisten yetki aldıklarını, 2020 yılı içerisinde İŞKUR’dan 80 TYP’li talepleri olduğunu eğer bu gerçekleştirildiği takdirde işten çıkartılanların bir çoğunu tekrar işe alacaklarını ifade etti.

Çıkışların devam edip etmeyeceği ile ilgili gelen soru üzerine Başkan Şahin, “Kesinlikle öyle birşey yok, adı üzerine bunlar geçici işçilerdi” diyerek cevap verdi. Başkan Şahin, Adı geçen işçilerin hukuki yasal hakları olup olmadığını, işe iadelerinin olup olmadığı sorusu üzerine, “Bazılarının olabilir ancak Zabıta personelleri için bu mümkün değil” açıklamalarında bulundu.

Şahin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“GENEL BAŞKANIMIZIN AĞZINDAN ÇIKAN BİZİM İÇİN GEÇERLİDİR”

Öncelikle demek istediğim biz seçimi kazanıp geldiğimizde 85 tane TYP’li bizde sıfırlandığında bu bizi emek düşmanlığıyla suçlama cesaretini gösterenler o zaman neredelerdi. 85 kişi TYP bize verilmediği için ilerine son verildi. Bu çerçevede biz her zaman emekten yanayız. Geçtiğimiz dönemde şuada Sayıştay tarafından soruşturma geçiriyor olsak ta asgari ücreti 2 bin 200 uyguladık bu dönemde asgari ücreti 2 bin 500 olarak uygulayacağız. Parti genel başkanımızın ağzından çıkan bizim için geçerlidir. Biz her zaman emekten yana tavrımızı aldık. Emekten yana olmayanlar 2 bin 324 lira ile kalıp sürpriz yapacağız diyerek yolda bıraktılar.

“DÜN İTİBARİYLE 32 KİŞİYİ ÇIKARTTIK”

İsim vermeden çıkarttığımız kişilerle ilgili gerçek rakamlar vereceğim. Toplam dün itibariyle netleşmiş olarak 32 kişiyi çıkardık. Çıkartma gerekçelerimiz bunların 17 tanesi geçici işçi statüsünde 4 aylığına yada 6 aylığına almış yada süreleri bitmiş insanlar. Her yıl belediyeler geçici istihdam kararı alır dönemsel olarak yaza doğru park bahçeler kışa doğru karla mücadele gibi sebeplerle belirli sayıda sezonsal sayıda alıp süreleri bitince çıkar. Burada bizde çoğunluk bu grup.

“MÜLKİYE MÜFETTİŞİ RAPORU SONUCU..”

Mülkiye müfettişinin doğrultusunda Zabıta ve itfaiye gibi birimlerde memur olmayanların çalışmasının yasak olduğunu söyledi. Bizde önceki dönem neden söylemediniz diye sorduk uygulanması lazım dediler o yüzden bizde memur olmayan 5 kişi mülkiye müfettişi raporu sonucu çıkmıştır. Bunun dışında hepsinin bir gerekçesi var. Biz biliyorsunuz mezbahamızı özelleştirdik oradan da çıkanlar oldu ve bu bizim toplam sayımız 32 kişi.

“BU PARTİZANLIK DEĞİL..”

Benimle çalışan arkadaşlarımın 20’si Selim Yağcı’nın akrabası. 13 yakın akrabası 7’si uzak akrabası. Aynı şekilde rakibim yani partinin adayı Nihat Can’ın oğlu ve dayısının eşi akrabası gibi çalışan personeller var. AK Parti il Başkanının hem eşi bizde çalışıyor. O yüzden bu partizanlıkla ilgili cevap vermeyeceğim rakamlar ve durumlar belli. Bizler onlar gibi yapmadık yapmayız da. Biz liyakat olarak bunu hak eden herkes burada işine devam ediyor. Seçimden önce de dediğimiz gibi çalışan herkes bizle çalışmasına devam edecektir dedik. Bu konuyla ilgili Genel Başkanımızda namus sözü verdi bizde tutuyoruz. Bunun dışında ben çalışıyordum da işten çıkardılar gibi bir durum yok. Biz onun dışında çalışan birini çıkarak olsak partizanlık yapacak olsak bu rakamları burada göremezsiniz. Hepiniz biliyorsunuz onların döneminde böyle şeyler göremedik.

“KİMSE CİDDİYE ALMAZ”

Alo demeden bir şeyi araştırmadan atıyorlar tutuyorlar. Bu bir ciddiyet değil. Bu işler ciddi işler sen eğer ciddi bilgilenmeyle, araştırma yapmadan bir şeyler söylüyorsan bir gün sonra seni kimse ciddiye almaz. Önce araştıracaksın sonra beyanat vereceksin. Bu geçici işçileri süreleri bittiği için çıkartacağım ki yeni dönemde İŞKUR 2020 bütçesi geldiğinde proje başvurularımı yaptım, belediye olarak ihtiyaçlarımızı belirttik. İŞKUR daha önce yaptığı gibi bana 85 kişilik kadro verdiğinde bunları geri alacağım ben.

“KÖSTEK DEĞİL DESTEK OLSUNLAR”

Madem o kadar emek severler bunun için köstek değil destek olsunlar. Burası Bilecik. İŞKUR kaynağı deletin kaynağı, hükümetin değil. Git AK Partiye üye ol sonra gel seni belediyeye işe alayımla bu iş olmaz. O devletin parasıdır. O devletin parasında hepimizin payı vardır. Hakikaten emekten yana bir tavır alacaklarsa bu gürültü koparanlar asıl bunda gürültü kopartmak için 85’lik kadronun alınması için mücadele etsinler ben sonra onlara gidip teşekkür edeyim. Bırakın 32’yi 64 kişi istihdam edelim ve daha ok iş sahibi olsun, bilecik’e daha çok hizmet edelim.

“PERFORMANS NOTLARINA GÖRE GERİ ALACAĞIZ”

Fakat 85 kişi buradan çalınınca tık yok. Sadece geçici olarak aldıklarımızın süreleri bittiği için çıkartıldılar. Bunların çoğu park bahçelerde çalışıyor bunlar mayıs ayında eğer TYP bize şu kadar kişi dediğinde performans notlarına göre tekrar alacağız.

“PARTİZANLIK SÖZCÜKLERİNİ AĞZINA ALMASIN ONLAR”

Gerçek emekten yana ve o insanların arkasında olanlar asıl bunu çıkartmaya uğraşırlarsa ben onların samimiyetine inanırım, gerisi kuru gürültü. Partizanlık sözcüklerini ağzına almasın onlar. Belediyelerde oluşturdukları akraba kümeleri ve TYP’den adam alırken önce partiye üye ol ondan sonra gel demeleri yüzünden bu sözcüğü ağızlarına almaya hakları yok. Geniş geniş konuşmak yok önce kendine bakacaksın. Geçici işçilerin hepsini süreleri bitti çıkarttık bundan sonra projelerimizi yazdık, işkura verdik kontejan verdiğinde çoğu aynı kişiler olmak üzere geri alacağız çıkarttığımız arkadaşları. Öncelike bendeki iyi puanlılar olmak üzere geri alacağız. Çünkü sezona giriyoruz.

 

11 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
beka sorunu

Adam açıklama yaptı bu kadar basit çıkarılanlar geçici olanlar gayet normal süresi dolduğunda çıkarılması.

Bilecik

Kayı şirkettin çıkartın geçiciymis hadi ordan tabiki onlari çikartamasin memur onlar rabbim seni bildiği gibi yapsin bu soğukta bunun vebalini veremezsin

misafir

memursenden cevap bekliyoruz

işçiyim hakkımı yemeyin

aldığınız 150 kişi de chp üyesi chp ye üye olmayan adam almıyorsunuz bunu da söyleseniz sayın başkanım onlar yaptı bende yaparım ne kadar yanlış işkur eleman vermezse ne olacak hizmet etmeyip işkur vermedi mi diyeceksiniz yazık çok yazık semih hoca

Dost 11

10 fabrikanın 9 u Ak partiye üyelik istiyordu bir dönem. Hayırdır bunlar neden konuşulmuyor. Kısasta hayat vardır. Ayet e muhalif olmayın.

Bilecik

Bunlar 15 yıldır.Hep konuşuyordu.Şimdide akp liler konuşacak.

Kürşad

Bunlar birde ülke yönetseler ne olacağı belli. Ey sağ görüşlü arkadaşlar mevcut iktidarı cezalandırmak için bunlara oy verdiniz lakin Bilecik’i mahvettiniz.

Kaiowas

burada hiç bir yere bakmadan sağ ve sol görüşü kafandaki bilgiler ile bir açıklasana bize bizde bilelim, ülke 2002 den beri aynı iktidar tarafından yönetiliyor, devletin elinde ne bir fabrika ne bir işletme kalmadı hepsi özelleştirildi üretmeyen sadece vatandaşın üzerine vergi yükleyerek gelir elde eden bir devlet olduk, TL dolar karşında 4 kat değer kaybetti, insanların alım gücü yok denecek seviyelere geldi, ev kiraları memleketimizde 1000 liraya dayandı ama asgari ücret hala 2324 TL ve bunlar senin söylemin ile sağ görüşlü bir parti iktidarında yaşandı, onun için bırakın biraz sağ sol ayrımını da devlet yönetimin nasıl dürüst ve vatandaş lehine… Devamı »

Bülbülün Çilesi Dilindendir

Başkan İŞKUR un işçi vermeyeceğini pekala biliyor. Selim Yağcı CHP ve bağımsız belediye başkanlarına yeterli sayıda TYP elemanı vermedi. Ama Başkan Şahin istese bu kış günü sözleşmesi bitenleri de bir şekilde yevmiye usulü çalıştırabilirdi. Başka belediyelerde bunu görüyoruz. Amaç üzüm yemek değil Ak Partiden intikam almak olunca olan gariban işçiye oluyor. Ben CHP ye asla oy vermem ama Bozüyük Belediye Başkanını burada tebrik ederim. Adam işçisini memnun etti. Bence Başkan Şahin boş işleri bırakıp Bilecik için çalışmalı bu güne kadar gözle görülür hiç bir icraat yok hep lay lay lom .Bu millet 15 yıl sonra belki iyi olur diye CHP… Devamı »

Misafir

Akp yada chp li olmayanin vay haline bu ulkede chp is bankasini yillardir somuruyor kim akp ise onlarda kendilerinden olmayani asla almazlar ise ayni yani ( hani demisya atalarimiz al birini vur otekine ) tam yeri bu sozun korler sagirlar birbirlerini agirlar . Yalniz ahirette islemez parti isleri ona gore vebal buyuk

Ya Hu

“CHP yıllardır İş Bankası’nı sömürüyor” mu??? Ne yiyor ne içiyorsunuz arkadaşlar? Ya artık lütfen kulaktan dolma bilgilerle , ağzımızıns ne gelirse fütursuzca söylemekten kendimizi alıkoyalım. !! Ya doğruyu öğrenelim ya da susalım!

Adı değmez

Mağdem TYP bu kadar gerekliydi
Belediyede para kalmadı maaş ödeyecek 150 tane adamı niye işe aldın Başkanım. Yazık ettiniz masum insanlara. Allah kimseyi işsiz bırakmasın , işsiz bırakanıda kahru perişan eylesin…

Eğriye doğru dememeli

Dünde yoktu liyakat bugünde yok yarında olamayacak galiba. Dünkü yapılanda yanlıştı bugün yapılanda yanlış. O kadar kişi ise alınmış bir tane sınav veya işe alım ilanı göremedik. Yapılan yanlış siz yanlış yapıyorsanız biz yanlış yapmışız demektir. Yanılmışım.

che

bravo baskan sıra nıhat canın ogluyla karabıyıgın kardesı ve esınde beklıyoruz

Tt

Hepiniz aynı kafadasınız malesef. O yaptı bende yapayım diyorsunuz. Yazık olan bizim gibilere oluyor. Lafınızın arkasında durun arkadaşım. KİMSEYE DOKUNMAYACAĞIZ dediniz. Siyaset böyle olmamalı. Haram malı artık yutmayın

garibana yetti gücün

yiyorsa akp il baskanın eşii nihat canın oğlu selim yagcının akrablarını cıkarda görelimm

İşçi

Niye döverler mi kafaya bak ?