bilecik özel çocuk akademisi

» İNHİSAR TARPAK BARAJI’NDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI

İNHİSAR TARPAK BARAJI’NDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI
Yazar: Ali Osman Çelikal |  Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2020 ( 1 ay önce ) #EvdekalBilecik

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bilecik’in İnhisar ilçesine kazandırılan Tarpak Barajı su tutmaya başladı.

DSİ tarafından Bilecik ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bilecik İnhisar Tarpak Barajında su tutulmaya başlandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Su tutmaya başlayan Bilecik İnhisar Tarpak Barajı’nda depolanacak su ile 5 bin 250 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını açıkladı.

“DEKAR BAŞINA 8 BİN 439 TL GELİR ARTIŞI”

Açıklamasının devamında emeği geçen herkese teşekkür eden Genel Müdür Yıldız, şu ifadelere yer verdi:

Temelden yüksekliği 60 metre ve su depolama kapasitesi 2,78 milyon m3 olan Bilecik İnhisar Tarpak Barajı’nın sulamasının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile dekar başına 8 bin 439 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 44 milyon 302 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

DCIM100MEDIADJI_0005.JPG

DCIM100MEDIADJI_0017.JPG

DCIM100MEDIADJI_0002.JPG

 

 

 

 

 

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?

2

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Avcı

Devlet çalışıyor

kureli genç

Kızıldamlar barajı suyu Küre arazisine de verilse hiç fena olmaz. köyler boşalmadan üretim teşvik edilmeli gençler göç etmemeli