Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi, şehit edilişinin 100. Yıldönümünde anıldı « Bilecik Haber

10 Aralık 2022 - 03:23

Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi, şehit edilişinin 100. Yıldönümünde anıldı

Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi, şehit edilişinin 100. Yıldönümünde anıldı
Son Güncelleme :

09 Nisan 2021 - 11:34

Milli mücadele döneminde Yunanlılar tarafından şehit edilen Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi, şehit edilişinin 100. yıldönümünde, merkeze bağlı Deresakarı köyündeki kabri başında dualarla anıldı.

Deresakarı Köy Camisinde mevlidi şerif ve Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Vali Bilal Şentürk, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Seda Bayrakçı, İl Müftüsü Ali Erhun, Kültür ve Turizm İl Müdürü Serkan Bircan, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar ve üyeleri, Köy Muhtarı Yaşar Öztiryaki ile vatandaşlar, Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi’nin türbesini ziyaret etti.

Vali Şentürk, burada yaptığı konuşmada, bu toprakların kolay kazanılmadığını ifade ederek, ”Buraların vatan olarak kalabilmesi, sahip çıkılmasıyla mümkündür. Mehmet Nuri Efendi gibi vatan için şehit olan dedelerimiz veya yakınlarımız var. Vatan için canlarını feda etmiş insanları, geçmişimizi çocuklarımıza aktarmalıyız. Geçmişimize sahip çıkmak durumundayız, geleceğimizi de ona göre inşa etmeliyiz. Bilecik’te 1200’lü yılları da 1900’lü yılları da görmek mümkün. Bugün huzur içerisinde yaşıyoruz ama bir dönem bu topraklarda sıkıntılar yaşadık. Dolayısıyla millet olarak vefalı olmak durumundayız. Geçmişimizi, büyüklerimizi unutmayacağız, gençlerimize de unutturmayacağız, vefalı olacağız. Biz kimse için tehdit değiliz, ama vatanımıza yan bakanlara da fırsat verecek değiliz. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi korumalıyız.” diye konuştu.

Yapılan duaların ardından Vali Şentürk, İl Müftüsü Erhun ve Köy Muhtarı Öztiryaki, Müftü Mehmet
Nuri Efendi’nin sandukasına Türk Bayrağı örttü.

– Müftü Mehmet Nuri Efendi kimdir

1885 (H.1335) de Bilecik Gölpazarı ilçesi Şahinler Köyünde doğmuş. köy halkından Mustafa Efendinin oğludur. Mehmet Nuri Efendi Bilecik’te Akmescit Müderrisi iken 2 Mart 1912’de Bilecik Müftüsü olmuştur.

İzmir’in işgal haberini alınca 21 Mayıs 1919’da İstanbul’a iki ayrı telgraf çekerek Milli mücadeledeki ilk direniş adımını atmıştır.

Bilecik çevresinden Mehmet Nuri Efendi, İnegöl Müftüsü Fehmi, Yenişehir Müftüsü Hüseyin Hüsnü ve Söğüt Müftüsü Mustafa Lütfi Efendilerle birlikte Anadolu fetvasına imza atarak Anadolu uleması arasında yer almışlardır.

Anadolu’da milli mücadelenin din adamları tarafından örgütlendiği yerlerden biri de Bilecik’tir. Şehit Müftü Mehmet Nuri Efendi, milli mücadelede gözü pekliğin ve gerçek vatanseverliğin nadir örneklerinden biridir.

Milli mücadelenin başlamasıyla birlikte Mehmet Nuri Efendi cami kürsülerinde, çarşı ve pazar meydanlarında yaptığı etkili konuşmalarıyla vaazlarıyla halkı bilinçlendirmeye çalışmış ve düşman işgaline karşı sonuna kadar direnmeyi teşvik etmiş kendisi de bizzat bu direnişin Bilecik’teki örgütleyicisi olmuştur.

Kuva-yi Milliyenin Bilecik’te teşkil atmasından Yunan işgaline kadar hatta Yunan işgalinden sonrada Mehmet Nuri Efendi Milli mücadele yolundaki faaliyetlerini şehit oluncaya kadar sürdürmüştür.

Mehmet Nuri Efendi Bilecik’te Müdafaa-ı Hukuk cemiyetini kurarak Kuva-yı Milliyenin silah, cephane, mühimmat, malzeme ve personel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmuştur. Kuva-yı milliyenin ikmali için bizzat kendisi o günün koşullarına göre halktan yardım toplamaya çalışmıştır.

Bilecik’in Yunan işgalinden sonra Mehmet Nuri Efendi Müdafaa-i hukuk cemiyeti başkanlığı görevini Bilecik’e 20 km uzaklıkta olan Deresakarı köyünde sürdürmüştür.

Mehmet Nuri Efendinin faaliyetlerinden haberdar olan Yunan işgal kumandanının kurduğu pusuda 7 Nisan1921 günü Mehmet Nuri Efendi gözetleme sırasında şehit edilmiştir.

Kabri bugün olayın geçtiği Deresakarı köyündedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ali 12.04.2021 / Cevapla

Bu hassasiyetinden dolayı kıymetli valimizi tebrik ederim.