Bilecik; ilçe ve bütün yerleşim yerleri ile ‘Uluslararası Bilecik ve Çevresi Konferansı’nda ele alınacak.
20-21-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan büyük organizasyonda Bilecik; tarihi, kültürel ve sosyal yaşantısına ait gelenek ve görenekler, yemek kültürü, doğal güzellikleri, ekonomi ve turizmdeki varlığı detaylı şekilde ele alınacak.
20 Kasım Cuma günü Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayacak olan konferansta; yurt içi ve yurt dışından yerel yöneticiler, üniversite rektörleri, akademisyenler, yazarlar ve bilim adamları alanları ile ilgili konuşmalar gerçekleştirecekler.
3 gün sürecek olan ve ilimizi uluslararası boyutta sesini duyuracak ve tanıtacak büyük organizasyonda program aşağıdaki gibi olacaktır:
İLK GÜN PROGRAMI / 1st DAY PROGRAM
20 Kasım 2015 Cuma / November 20, 2015, Friday
Bilecik Belediyesi, Şeyh Edebali Kongre ve Kültür Merkezi /
Seyh Edebali Congress and Culture Center of Bilecik Municipality
09.00-09.30 Kayıt ve İkramlar / Registration and Refreshments
- Bilecik Tanıtım Filmi / Bilecik videos show
09.30-10.00 Mehter Alayı Gösterisi / The Show of Ottoman Military Band
10.00-11.30 Açılış Konuşmaları / Opening Speech
Prof.Dr. Azmi Özcan, Rektör / Rector,
Selim Yağcı, Belediye Başkanı / Mayor,
Akif Özkaldı, Orman ve Su Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı / Forestry and Water Affairs, Deputy Undersecretary,
Düsen Kaseinov, Türksoy Başkanı / Head of TURKSOY,
Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Tarihi Kentler Birliği, Samsun Belediye Başkanı / Turkey Historic Towns Association, Mayor of Samsun,
Recep Altepe, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Bursa Belediye Başkanı / Turkey Healthy Cities Association, Bursa Mayor,
Yaşar Tüzün, Bilecik Milletvekili / Bilecik MP,
Halil Eldemir, Bilecik Milletvekili / Bilecik MP,
Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Valisi /Governor,
- – 12.00 Sergi açılışları / Exhibition openings
- TDMMB, Kıta aşan projeler sergisi / Exhibition projects exceeding continents, TDMMB
- Bilecik Belediyesi, Kuruluştan Kurtuluşa Tarihi Bilecik Fotoğrafları Sergisi
/ Historical photos exhibition from establishment to liberation of Bilecik by Bilecik Municipality
12.00 – 13.00 Öğle Yemeği / Lunch
13.00– 14.30 Açılış Oturumu / Opening Panel
ÇAĞLAR BOYUNCA BİLECİK ve ÇEVRESİ /
BILECIK and ENVIRONS THROUGH THE AGES
Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Abdulhalik Bakır
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:
- Bilecik / Bilecik province
Prof. Dr. Refik TURAN, Türk Tarih Kurumu Başkanı
- Osmanlı Devletinin Kuruluşunun Evrensel Etkileri / Universal effects of the establishment of the Ottoman Empire
Prof.Dr. Numan Aruç / Makedonya
- Selçuklular ile Trablusşam Banu Ammar Emirleri İlişkileri / Tripoli Banu Ammar Emirs relations with Seljuks
Prof.Dr. Omar Abdul-Salam Tadmori / Lübnan
- Kuruluş Döneminin Bilecik Yöresi Manevi Mimarları / Establishment period, Spiritual Architect of Bilecik Region
Doç.Dr. Mustafa Baş / TİLBİR Vakfı Başkanı
- Osmanlı Hanedanlığının Kutsallaşmasında Bilecik ve Çevresinin Rolü / Role of the Bilecik and environment in sanctification of the Ottoman Dynasty
Yrd.Doç.Dr. Ahmet Altıngök
14.30 – 15.00 Çay ve Kahve Arası / Tea & Coffee Break
15.00– 16.30 Oturum / Session: KITA AŞAN PROJELER
PROJECTS EXCEEDING CONTINENTS
Oturum Başkanı / Chair: Akif Özkaldı / TDMMB Genel Başkanı
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:
- KKTC Su Temin Projesi / NCTR Water Supply Project
Şadiye YALÇIN, DSİ İçme Suları Daire Başkanı
- İzmir- İstanbul Otoyolu ve Körfez Geçiş Projesi /Izmir-Istanbul highway and the Gulf Crossing Project,
Enver İSKURT / KGM Başmüfettiş
- Hızlı Tren Projesinin Bilecik’e Etkileri / Effects to Bilecik of High Speed Train Project
Mustafa BABAL / UBM Müşavirlik Hizmetleri A.Ş.
- Demir İpek Yolu Projesi / Iron Silk Road Project,
Dr. İlyas DEMİRCİ / TDMMB Genel Sekreteri
- TANAP Projesi / The Project of TANAP
N. Ahmet KUŞHANOĞLU / TDMMB Ulaşım Komisyonu Başkanı
- Yükselen Cumhuriyet / Rising of the Republic
Ümit Arslan YILMAZ / TDMMB Tarihi Eserler Komisyonu Başkanı
15.00– 16.30 Oturum / Session: KURULUŞTAN KURTULUŞA
ESTABLISHMENT TO INDEPENDENCE
Oturum Başkanı / Chair: Yahya Akengin / Türksav Başkanı
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants
- Kimlikli ve Kişilikli Adalet Sarayları / Identity and personality of the Palace of Justice,
Haydar ÇİFTÇİ / TBMM Genel Sekreter Yardımcısı
- Bölgesel Mimarimiz Varlık Damgalarımızdır / Our assets are our stamp regional Architecture,
Kasım KAYIHAN / ÇŞB Yapı İşleri Genel Müdürü
- Kuruluş ve Kurtuluşun Ardından Lobicilik / After Liberation and establishment to Lobbying
Yılmaz BATIBAY / TDMMB Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı
- Kuyulu Mescitten İhtişamlı Barajlara / From a Dwell Masjid to magnificent dam
Hayrettin BAYSAL / DSİ Eskişehir Bölge Müdürü
- Şiirlerle Mimar Sinan / Mimar Sinan with the poems
Abdullah Satoğlu / Şair
16.30 – 18.00 Tarihin Rehberliğinde Akşamüstü Gezintisi / Evening Rides in The Historic Guided
Şeyh Edebali Türbe Alanı, Şeyh Edebali Türbesi, Ildız Hatun, Rabia Bala Hatun Türbeleri, Sadaka Taşı, Orhan Gazi Camii, Tarihi Tabakhane Hamamı / Tomb Area of Seyh Edebali, Tomb of Seyh Edebali, Ildız Khatun, Tomb of Rabia Bala Khatun, Charity Move, Orhan Gazi Mosque, History Tannery Bath
18.00 – 18.30 Sempozyum Onur Ödülleri Töreni / Symposium Honor Awards Ceremony
18.30 – 20.00 Kuruluş ve Kurtuluşun Şehrine Hoş Geldiniz Yemeği / Welcome diner, The city of establishment and independence
20.00 – 21.30 Gösteri: Bilecik Belediyesi Meşk Ekibi / Show: Mesk Team of Bilecik Municipality
İKİNCİ GÜN PROGRAM / 2nd DAY PROGRAM
21 Kasım 2015 Cumartesi /November 21, 2015, Saturday
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi
Bilecik Seyh Edebali University, Library and Information Center
09.00– 10.15 Oturum /Session DİL ve KÜLTÜR
LANGUAGE AND CULTURE
Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Arif Bilgin
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:
- Erken Dönem Osmanlı Mutfağı / Early Ottoman Cuisine
Prof. Dr. Arif Bilgin (Sakarya Üniversitesi)
- Kültür ve Sanat Zenginliklerimizin Kurulması ve Yaşatılması / Arts and Culture Protection and Preservation of our Wealth
İbrahim Alimoğlu
- Bilecik İli Ağızlarında Arkaik Şekiller / Archaic figures in Bilecik Dialects
Prof.Dr. İbrahim Taş,
- Söğüt’te Kültürel ve Tarihi Yapılar / Cultural and Historical Buildings of Sogut
Öğr.Gör. Hakan Karşıkaya,
- Bilecik’in Osmanlı Şerbetleri / Ottoman sherbets of Bilecik
Öğr. Gör. Mesut Kaplan
10.15 – 10.45 Şerbet, Çay ve Kahve Arası / Sherbet, Tea & Coffee Break
10.45– 11.45 Oturum /Session FOLKLOR ve SANAT
FOLKLORE AND ART
Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. İskender Işık
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:
- Geçmişten Günümüze İznik Çinileri / Iznik Tiles From Past to Present,
Prof.Dr. İskender Işık
- Türkmenlerin Evi / Home of the Turkmens
Doç.Dr. Oguljeren Hajiyeva (Turkmenistan)
- Bilecik, Pazaryeri, Karaköy Köyünde Oynanan Kadın Oyunları ve Oyunların Türküleri / Bilecik Pazaryeri Played Games and Songs of Women in Karakoy Village Games
Öğr.Gör. Sinan Bayram,
- Bilecik İlinde Bulunan İğne Oyası Ürünlerin İncelenmesi / Investigation of needlework items found in Bilecik
Öğr.Gör. Direm Ünsal,
12.00 – 13.30 Öğle Yemeği / Lunch
13.30– 14.45 Oturum /Sessions KÜLTÜREL MİRAS
CULTURAL HERITAGE
Oturum Başkanı / Chair: Prof. Dr. Khaled Todmori
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:
- Hamidiye Dönemi Saat Kuleleri ve Devlet Binaları / Hamidiye Period Clock Tower and Government Buildings
Prof.Dr. Khaled Todmori (Lübnan)
- Ortaçağ Merv ve Buhara’sında İslam Kütüphane Mimarisi / Islamic Library Architecture in Merv and Bukhara in the Middle Ages
Prof.Dr. Mavlyuda Yusupova (Ozbekistan)
- Seyahatnamelerde Bilecik ve Çevresi / Bilecik and its surroundings in the book of travels
Yrd.Doç.Dr. Mürsel Gürses
- Atatürk’ün Bilecik’i ziyaretleri / Atatürk’s visit to Bilecik
Ferruh Kayalan
- Grafik Tasarımı Bağlamında Dini Yapılar, Bilecik İli Bozüyük İlçesi Kasımpaşa Camii Örneği / Graphic design in the context of religious structures, the case of Kasimpasa Mosque in Bozüyük, Bilecik.
Öğr.Gör. Ömer Zahit Kubat
14.45– 15.45 Oturum / Session: EKONOMİ ve POLİTİKA
ECONOMICS AND POLITICS
Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. İlhan Doran
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:
- Bilecik İpek Böcekçiliği / Bilecik Sericulture
Prof.Dr. İlhan Doran
- Bilecik’te Tarımın Tarihsel Gelişimi / Historical Development of Agriculture in Bilecik
Öğr.Gör. Gülçin Akgören Palabıyık,
- Bilecik Mermeri ve Antik Roma’dan Günümüze Doğaltaş Potansiyeli / Bilecik Marble and Potential of Natural Stone from Ancient Rome to today
Yrd.Doç.Dr. Murat Yurdakul
- Demokrat Parti Dönemi Seçimlerinde Bilecik / Bilecik, Period of the Democratic Party in Elections
Yrd.Doç.Dr. Selma Çetinkaya
15.45 – 16.15 Çay ve Kahve Arası / Tea & Coffee Break
16.15– 17.30 Oturum /Sessions ŞEHİRCİLİK ve MEDENİYET
THE URBANISM AND CIVILIZATION
Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Bülent Yılmaz
Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:
- Kentsel Kimlik ve Sürdürülebilirlik / Urban Identity and Sustainability
Prof. Dr. Bülent Yılmaz
- Şehir Pazarlaması Bağlamında Bilecik İli ve Marka Kent Olarak Bilecik / City Marketing and Brand City as Context of Bilecik
Yrd.Doç.Dr. İbrahim Alkara
- Yeni Kurulan Üniversitelerin Kentleşme ve Kent İmajı Üzerine Etkileri “Bilecik Örneği” / Effects of Newly Established Universities on Urbanization and Urban Image “Bilecik Case”
- Öğr.Gör. Sultan Ece Altınok
- Geçmişten Günümüze Bilecik, Osmaneli/Lefke Taşı / Past to Present Bilecik, Osmaneli / Lefka Stone
Öğr.Gör. Lemi Tufan Taşpolat
- Bilecik İli Turizm Potansiyeli / The tourism potential of Bilecik province
Öğr.Gör. Ahmet Vatan,
17.30– 18.30 Oturum /Sessions KAPANIŞ OTURUMU
CLOSING SESSION
Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Abdulhalik Bakır
Konuşmacılar / Participants:
- Selim Yağcı
- Prof.Dr. Numan Aruç
- Dr. İlyas Demirci
- Prof.Dr. İlhan Doran
- Prof. Dr. Khaled Todmori
- Prof. Dr. Bülent Yılmaz
- Yrd.Doç.Dr. Murat Yurdakul
18.30– 20.00 Akşam Yemeği / Dinner
20.30 – 21.30 Tiyatro / Theatre
ÜÇÜNCÜ GÜN PROGRAMI / 3nd DAY PROGRAM
22 Kasım 2014 Pazar / November 22, 2015, Sunday
Bilecik ve Çevresi Gezisi / Bilecik and Environment Tours
08.00-09.00 Bilecik merkez: Osmanlı Devlet Arması Anıtı, Rüşdiye, Saat Kulesi ve Bozüyük’e varış / Bilecik city center: Ottoman Armada Memorial, Rushdiyyeh, The Clock Tower and Travel, Bilecik to Bozüyük,
09.00-09.20 Kasımpaşa Külliyesi: Kasımpaşa Camii ve İmareti / Kasimpasa Complex: Kasimpasa Mosque and Imareti
09.30-09.50 Kumral Abdal Türbesi / Kumral Abdal Tomb
10.00.10.20 İnönü Şehitliği / Inonu Cemetery
10.30-10.50 Metristepe – Kamuran Gazi Türbesi / Metristepe – Kamuran Gazi Tomb
11:00-11.20 Metristepe Zafer Anıtı / Metristepe Victory Monument
11.20-13.00 Öğle yemeği ve Bozüyük’ten Söğüt’e seyahat / Lunch and travel, Bozüyük to Sogut
13.00-13.30 Ertuğrul Gazi Türbe Alanı: Ertuğrul Gazi Türbesi, Osman Gazi’nin Geçici Kabri, Halime Hatun Kabri, Savcı Bey Kabri, 19 Tane Alperen Gazi Makam Kabirleri, Şifalı Pilav Aş Evi, Türk Büyükleri Anıtı, Ertuğrul Gazi’yi Anma Törenleri Alanı / Ertugrul Gazi Tomb Area: Ertugrul Gazi Tomb, Osman Gazi temporary grave, Halima Khatun Tomb, Savci Bey Tomb, Alperen Gazi Tombs, Treating Rice Soup Kitchen, The Turkish Nation Grand Monument, Ertugrul Gazi Commemoration Ceremony Site,
13:40-13:55 Ertuğrul Gazi Mescidi (İlk mescit – Kuyulu Mescit) / The masjeed of Ertugrul Gazi (The first mosque – Kuyulu Masjid)
14:00-14:30 Söğüt Hükümet Meydanı, Çelebi Mehmet Han Camii, Karakeçeli Parkı, Kaymakam Çeşmesi, Ertuğrul Gazi Büstü, M.K Atatürk ve Türk Zaferler Tarihi Anıtı, Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi, Hamidiye Külliyesi: Hamidiye Camii, Hamidiye İdadisi, Darul Eytam / Sogut Government Square, Çelebi Mehmed Mosque, Karakeceli Park, Governor Fountain, The bust of Ertugrul Gazi, Mustafa Kemal Atatürk and another the Turkish victories Historic Monument, Sogut Ertugrul Gazi Museum, Hamidiye Complex: Hamidiye Mosque, Hamidiye İdadisi, Darul Eytam
14:50-15:10 Küre – Dursun Fakih Türbesi / Kure – Dursun Fakih Tomb
15.10-15.40 Osmaneli’ne varış / The arrival to Osmaneli
15.55-16.25 Rüstem Paşa Camii, Tarihi Türk Evleri (İpek Konakları), Bayraklı Dede Türbesi, Rum Kilisesi Kalıntısı, İlk Posta Kargo Uçağı / Rustem Pasha Mosque, Historic Turkish Houses (Silk Residence), Flag Dede Tomb, Greek Church Ruins, First Mail Freighter,
16.25-16.45 Osmaneli Lokumları Tanıtım ve İkramı / Osmaneli Delight Promotion and Break
17.17-17.45 Vezirhan – Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Kervansarayı / Vezirhan – Koprulu Mehmet Pasha Mosque and Caravanserai
17.45 Bilecik’e hareket / The movement to Bilecik