» Bilecik’te Ebabil kuşu bulundu

Bilecik’te bir vatandaş, çatı tamiri yaptığı sırada dünyanın en nadir kuşlarından biri olan Ebabil kuşu buldu.

Dünyanın en nadir kuşlarından biri olan, kendine has özellikleri ile halen esrarını koruyan Ebabil kuşu, Bilecik’te göründü. Ebabil kuşu neredeyse tüm ömrünü uçarak geçirdiği için havada sıklıkla görülse de yerde çok nadir görülebiliyor.

Bilecik’te çatı tamiri sırasında çatı arasında iki yavrusuyla birlikte bulduğunu söyleyen Fikri Kurt, “Çok nadir bulunan bir tür olduğunu öğrendik Pazaryeri belediye başkanıyla irtibata geçtik oda doğa korumayı aradı yarın gelip bizden teslim alacaklar. Peyamber efendimiz zamanında müşriklere taş atan kuş türü.” dedi.

KUR’AN’DA ADI GEÇİYOR 

Ebabil kuşu Kur’an-ı Kerim’de adından söz edilen ender kuşlardan bir tanesi. 570 yılında Yemen Valisi Ebrehe, Kabe’yi yıkmak için fil ordusu ile Kabe’ye hareket eder. Kabe’nin girişinde Ebabil kuşlarından oluşan sürü gagaları ile taşıdıkları taşları fil sürüsünün üzerine bırakır. Ebrehe’nin fil ordusu atılan taşlarla yenik düşer. Fil suresinde de bu olay anlatılmaktadır.

TÜM ÖMRÜNÜ UÇARAK GEÇİRİYOR 

Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyor. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmıyorlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Tam canlı türlerinden kaçtıkları için nadir görülürler. Halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılıyor.

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
0
Bu Habere Yorum Yapmak İstermisiniz?x
()
x