BİLECİK’TE UYKU ÜNİTESİ AÇILDI | Bilecik HaberBilecik Haber

26 Kasım 2022 - 11:46

BİLECİK’TE UYKU ÜNİTESİ AÇILDI

BİLECİK’TE UYKU ÜNİTESİ AÇILDI
Son Güncelleme :

03 Kasım 2022 - 11:32

1.314 okunma

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ”Uyku Ünitesi” açıldı.

Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Uyku Ünitesi, hastanın uyku ile ilgili kaydedilebilir tüm verilerinin bilgisayara sonradan incelenmek üzere kaydedildiği yerdir. Ev ortamı hassasiyetinde oluşturulan odalarımızda, hasta uyurken gece boyu izlenir ve kameraya kaydedilir.

Randevu için göğüs hastalıkları polikliniğimize başvurabilirsiniz. Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun durması olarak tanımlanabilir.

Uyku apnesi sendromunda, uyku sırasında birkaç saniye süren geçici boğulmalar yaşanabilir. Bu boğulma anında kandaki oksijen seviyesi düşerek, beynin uyanmasını sağlar. Beyin solunum fonksiyonlarının durduğunu haber vermek için vücudu uyandırır. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler gece birkaç defa uyanabilir, bu durum da yorgunluk ve halsizlik hissine neden olur. Yeterli süre uyuduğunu düşünüp yorgun kalkanlar ve gün içinde halsiz gezen ve uykusu gelen kişilerde uyku apnesi sendromu araştırılmalıdır. Tıkayıcı uyku apnesi sendromu genellikle üst solunum yolunun büyümüş bademcikler, yumuşak damak sarkması veya kiloya bağlı olarak daralmasından dolayı kaynaklanır. Erkeklerde daha sık görülmesine rağmen, kadınlarda da menopoz döneminde kendini gösterebilmektedir.

Uyku apnesi sendromu; yüksek sesle horlayan, aşırı kilolu, yüksek tansiyonlu, burun veya boğaz bozukluğu olan kişilerde daha fazla görülür.

Uyku apnesine sahip olan kişilerde görülen olası belirtiler

 • Gündüz uykusuzluk
 • Baş ağrısı
 • Sinirlilik
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Hafıza sorunları
 • Horlama
 • Boğaz ağrısı
 • Ağız kuruluğu
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp ritim bozukluğu

Uyku ile ilgili uzun dönemde şikâyetleri olan kişilerin en kısa sürede doktora başvurmaları gerekmektedir. Uyku apnesi şüphesi halinde genellikle istenen test halk arasında uyku testi olarak bilinen polisomnografidir. Uyku laboratuvarında vücuda yerleştirilen elektrotlarla hastanın uykusu izlenmesiyle uygulanan bu test, uyku apnesi tansının konmasında faydalı olduğu gibi, apnenin hangi çeşit olduğunun tespit edilmesinde de işe yarıyor.

Uyku apnesi, tedavi edilmesi gereken ciddi bir uyku bozukluğudur.

CPAP adı verilen bir “hava makinesi” bu tedavi yöntemlerinden biridir. Bu cihaza bağlı bulunan maske hastaya takılır ve doktor tarafından belirlenen basınçlı havaya hastaya iletir.

 • Cihaz gece boyunca kullanılır ve basınçlı hava sayesinde solunum yollarının kapanması önlenir. Böylelikle hasta uykusunda nefes durması gibi sorunlar yaşamaz ve uyku düzeni daha kaliteli hala gelir.
 • Horlamanın azaltılması ve uyku apnesi semptomlarınızı iyileşmesi için kişilerin yaşam tarzında yapacakları değişikliklerde son derece önemlidir. Öncelikle sigara ve alkolü bırakmaları, kilolarını kontrol altına almaları, düzenli olarak spor yapmaları, uykudan hemen önce ağır yemekler yememeleri, yan pozisyonda uyumaları gibi basit ama hayatlarını kolaylaştırmayı sağlayan öneriler önemlidir.
 • Uyku apnesi sendromunda yukarıdaki tedavi seçeneklerinin olumsuz sonuç alınması durumunda veya boğaz yapılarının (geniz eti, küçük dil) hava yolunu tıkadığı durumlarda boğazda uyku sırasında hava yolunu daraltan dokuların azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılmasını içeren bir operasyon planlanabilmektedir.

YORUM YAP

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments