DEREKÖY BARAJI’NDA SONA DOĞRU! | Bilecik HaberBilecik Haber

30 Kasım 2022 - 11:17

DEREKÖY BARAJI’NDA SONA DOĞRU!

DEREKÖY BARAJI’NDA SONA DOĞRU!
Son Güncelleme :

24 Ekim 2022 - 20:34

742 okunma

Çalışmaları aralıksız devam eden Dereköy Barajı’nda sona gelindi.

Bilecik’in Pazaryeri ilçesindeki sulama göletleri, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

Bu kapsamda, çalışmaları devam eden İlçedeki Dereköy Barajı’nın tamamlanmasının ardından barajda depolanacak su ile 10 bin 700 dekar tarım arazisinin sulanması bekleniyor.

Gövde kazıları, enjeksiyon, dolusavak, derivasyon tüneli ve malzeme ulaşım yolları imalatları tamamlanan Dereköy Barajı’nın, gövde dolgu imalatları devam ediyor. 1 milyon 50 bin metreküp gövde dolgusunun 763 bin metreküpü tamamlanarak temelden 62 metre yüksekliğe ulaşılan barajın, kalan dolgu imalatları, su alma yapısı ve vana odası imalatlarının tamamlanmasının ardından 2022 yılı Aralık ayında su tutulması planlanıyor.

Temelden yüksekliği 72 metre ve su depolama kapasitesi 4,47 milyon metreküp olan Bilecik Pazaryeri Dereköy Barajı’nın tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile dekar başına 4. Bin lira Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 42 milyon 800 bin lira katkı sağlanması hedefleniyor.

YORUM YAP

1 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
küreli
1 ay önce

Kızıldamlar barajı suyu Küre arazisine verilmiyor. Bunu da haber yapın sayın admin. Köyler boşalıyor. Küre gibi verimli toprakları olan köyden gençler bir bir göç ediyor.