» Gelecegimiz olan Çocuklara tarih şuurunu aşılamak

Bir ülkeye milli bir karakter kazandıran ve milleti millet yapan temel kaideler vardır. Bu temel kaidelerden en önemlisi ise tarih bilincidir. Tarih bilinci ülkeleri ayakta tutan en önemli yapı taşlarından birsidir. O kadar çok önemlidir ki bu bilincin yokluğu hem içinde bulunduğumuz dönemde ki insanların hem de gelecek neslin milli ve ahlaki yapılarını olumsuz yönde etkilemekte ve toplumda ortaya çıkarmış olduğu büyük yıkımın etkileri yıllarca sürmektedir.

 

Tarih bilinci, geçmişimizi oluşturan tarihsel olayları şimdiki zamanın içinde yoğurarak analiz etmek ve gelecek nesil için doğru ve anlaşılır bir biçimde açıklamaktır. Tarih bilincinin doğru bir şekilde gelecek nesle aktarılması bir milletin geleceği için son derece önem arz etmektedir.

 

Ülkemizde maalesef okumayan, gözlemlemeyen ve sorgulamayan bir nesil yetişmektedir. Ülkemizdeki çocuklar ve gençler teknoloji devriminin getirmiş olduğu yararlı imkânlardan daha ziyade kendilerine sunulan bu teknolojinin en olumsuz yönlerini kendilerine adapte etmekte milli ve ahlaki duygulardan yoksun robot gibi bir gençlik yetişmektedir.

 

Milli ve ahlaki duyguları gelecek nesle en iyi şekilde yansıtabilmenin en iyi yolu tarih bilincinden geçmektedir.

 

Tarihimizi şekillendiren ve bize sayısız zafer ve başarılar bırakan ecdadımızın örnek yaşayışları ve büyük kahramanlıkları geleceğimiz temellerini oluşturacak çocuklarımıza ve gençlerimize iyi bir şekilde öğretilmelidir.
Ülkemizde tarih bilincinin çok iyi bir düzeyde olduğunu söylemeyi çok isterdim ama maalesef bu bilinç istediğimiz düzeye hala erişememiştir. Tarih bilincindeki bu eksikliğin en önemli nedeni ise maalesef kitap okumayan adeta okumaktan kaçan bir nesildir. Yapılan analizlerde Türkiye’de ki kitap okuma oranlarının diğer ülkelere göre son derece düşük olması bunun en önemli kanıtıdır.

 

Geleceğimizi oluşturan çocuklarımızın ve gençlerimizin tarih bilincini arttırmak için öncelikle ülkemizde ki okuma oranlarını arttırmak ve günden güne değişen ve gelişen teknoloji şartlarına adapte etmek gerekmektedir. Bu konu ile ilgili basit ama disiplin gerektiren bir çalışma programı oluşturulmalıdır.

 

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza tarihi sevdirmenin en güzel yolu onların dikkatini çekebilecek ve zihinsel algılarını yönlendirebilecek eserler ortaya koymaktır. Çocukların küçük yaşlarda ilgisini çeken ve onlara hitap eden dikkat çekici çizgi romanlar ve çizgi filmler onların gelişimini etkileyen en önemli araçlardır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu araçlara dijital bilgisayarlar ve mobil oyunlar eklenmiştir.

 

Çocuklarımızın tarihe olan ilgisini arttırmakta bu araçların en iyi şekilde kullanılmasından geçmektedir. Çocukların kendilerine örnek alabileceği tarihsel kahramanlarımızı onların anlayabileceği bu tarz çizgi romanlar, çizgi filmler ve dijital oyunlarla onlara sunabilirsek onların tarihe olan merakını daha arttıracaktır. Bu şekilde çocuklarımız tarihsel olaylara ve tarihimizi oluşturan şahsiyetlerle erken yaşta tanışmış olacaktırlar.

 

Bunun dünyada en güzel örneği “MARVEL” şirketinin ortaya çıkarttığı ve neredeyse tüm dünyanın tanıdığı süper kahramanları ortaya çıkartışıdır. Ülkemizdeki çocuklara, gençlere hatta yetişkinlere sorduğunuzda Superman, Örümcek Adam, Batman vb süper kahramanları bilmekte ve mutlaka bir kitabını, çizgi filmini ya da bilgisayar oyununu illaki oynamıştır.

 

MARVEL şirketi bu ünü kazanmak için öncelikle dikkat çekici çizgi romanları ile hayali kahramanlarını çocuklara tanıtmış ve sevdirmiştir. Daha sonra ise gelişen teknolojik şartlarla bu romanları çizgi film haline getirmiş ve bilgisayarların popülerlik kazanması ile de bu kahramanlar tüm dünyada ve hatta ülkemizde gençlerimizin ellerinden düşürmediği ve başından kalkmadığı bilgisayar oyunları haline gelmiştir.

 

Günümüzde ise teknolojinin gelişimi ile kurgusal yönden gelişen sinema sektörü bu kahramanları seri bir şekilde filmlere dökerek artık çocuk ve gençlerden daha ziyade yetişkinlere hitap eden ve merak uyandıran filmler haline getirmişlerdir.

 

Tüm bu anlattıklarımız doğrultusunda örnek verdiğimiz şirket önce hayali kahramanlarını çocuklara sevdirmiş ve her kahramanını değişen teknolojik şartlara adapte ederek kendini hiç unutturmamıştır. Ülkemizde gelecek neslin tarih bilincini arttırmak için öncelikle hayali olmayan bilakis bizi biz yapan gerçek tarihi şahsiyetlerimizi çocuklarımıza sevdirmeli ve bunun sürekliliği sağlanmalıdır. Sözümü çok kıymetli üstad İlber Ortaylı’nın sözleri ile bitirmek istiyorum” Koca bir kavmin binlerce kilometreyi 3 asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayali bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…”

18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
isimsiz

kaleminize sağlık gerçekten çocuklar bizim geleceğimiz onlara tarih bilincini en küçük yaşlarda aşılamak gerek ki nesil bozulmasın

öğretmen

harika bir eğitmen olarak tebrik ediyorum kaleminize sağlık:)

bilecikli

harika devamını bekliyoruz..

emre

bence değindiğiniz konular ciddi olarak önemli çocuklara tarihi küçük yaşlarda sevdirmeliyiz

EYÜP

BAŞARILI BİR YAZI SİZİ TEBRİK EDİYORUM PINAR HANIM

MUHARREM A.

Tarih öğretmeni olarak yazılarınızı okudum inceledim ve gerçekten ne kadar haklı olduğunuzu doğru konulara değindiğinizi yazmak istedim başarılarınız daim olsun.

elif

detaylı bir şekilde anlatmışsınız zaten fazla söze gerek yok mükemmel

Merve nur

Kalemine sağlık çok güzel olmuş

Zekeriya atak

Güzel. Haklı bir konu. Tarih çocuk ve gelecek.

çağatay

başarılı …

Cihan

muhteşem gerçekten kalemine sağlık.

selma

yazınızı akademik olarak makale yazmalısınız çok ince önemli detaylı ve çok hassas bir konu kesinlikle üzerinde çalışılmalı ve devam edilmeli tebrikler konu çok iyi

Harun Yıldırım

Yine harika bir yazı olmuş kalemine sağlık. Yazdığın her yazı ayrı bir bilgi kaynağı aşılıyor bizlere, umarım bu farkındalığı birgün herkes farkeder. Başarıların Devamını Diliyorum.

Çözücü

Tarihle olmaz…. Din ile olur Allah ile olur… Onlar şeytanla işbirliği yapıp dünyadakileri kandırıyor… Marvel demişsin ama boş arkasını bilmemişsin. Marvel şu an sadece inanç üzere kurulan sistem. Hepsi başka gezegenden gelen yada enerjili taş kullanarak yüksek güçlü insan üstü düzen. Haa yokmuş başka gezegende yaşayan var ceblika ceslika halkı hatta İsrail oğullarının bir kısım kavmi. Şeytan buraları zamanında 7 kat göğü gezerken bilip şu anki insanları allahtan uzaklaştırmak için kullanıyor..marvel de ooo. Örnek yanlış. Daha neler neler neler………..

Ruhan

Harikasın ablacım kalemine sağlık 🤗

Buket Canipek

kanayan yarayi anlatmissiniz yurudugunuz yolda basarilar dilerim. Bem de yillardir her fırsatı değerlendirip yaş seviyelerine göre tarih anlatıyorum evlatlarimiza. Bu dert saçlarımı beyazlatti. şairin dediği gibi ” dostum herkesin kahrı çekilir amma davasiz müslümandan usandim”
ahh gençler elinizdeki cevherin farkında değilsiniz.

Seda

Zaten yazan kişi marvel şirketini örnek olarak stratejisini göstermiş çözümleyememişsiniz tam olarak bunu 🤭

Ad: (Zorunlu)

“-ki” ekinin yazılışına bir bakmalısınız 🙂