bilecik özel çocuk akademisi
netex bilecik bayii

» Hüseyin Korkman Yazdı: “Algı & Akıl”

Hüseyin Korkman Yazdı: “Algı & Akıl”
Yazar: Haber228 |  Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2020 ( 7 ay önce ) #EvdekalBilecik

Nesne ya da olayların beyinde işlenerek, anlamlı bütünler olarak kavranmasına algı denir.

Psikolojik savaş, algı operasyonu, manipülasyon, (hile ile yönlendirme-güdüm) halkla ilişkiler, pazarlama,  politika ve siyasette oldukça fazla karşı karşıya kalmaktayız.

Siyasiler tarafından da kullanılan bir çok algı operasyonlarını görmekteyiz.

Manipülasyon psikolojik savaş ve algı operasyonu kavramları birbiri ile iç içedir. Psikolojik hileyle yönlendirme, ikna yöntemlerinde sık sık kullanılan bir yoldur. Bu terimler sürekli değişse de işin temelinde asıl hedef birey yada kitleyi kendi rızası ile ikna ederek istenilen kanaati sağlamak amaçlıdır. Bu kanaati sağlamak için her faaliyete psikolojik manipülasyon (hile ile yönlendirme-güdüm) denir.

Psikolojik manipülasyon farklı algı yaratmak amacıyla ve bilgilendirmek üzere insanları kandırma yolu olarak kullanılmaktadır. Manipülasyonun diğer bir adı da insanları kandırma yöntemidir.  Yanlış bilgilerle, bilgi akışını sağlayarak kendi lehine ve istenilen şekilde kontrolü sağlayan kişiler veya ülkeler psikolojik savaş esnasında büyük bir gücü ellerinde bulundurmaktadır.

Kitleler yapılan bu algı operasyonlarını doğru bir şekilde analiz etmek durumundadırlar. Eğer bu doğru bilinci yakalayamazlarsa o zaman bir sürü gibi güdüleceklerdir. Bilinçli bir şekilde hareket etmeyen, onun bunun söyledikleri doğrultuda harekete geçen, kendine ait düşüncesi olmayan kişi ve toplumlar her zaman birilerinin istekleri doğrultusunda hareket edeceklerdir.

Yeni Dünya düzeninde en etkili savaş olarak bilinen psikolojik savaş ve algı operasyonları her geçen zaman diliminde etkisini daha da artırmaktadır.

Ulusları farklı şekilde yapılandıran bu savaşta kullanılan en etkili silah propaganda olacaktır.

Ülkemizde ve dünyada yapılan çok çeşitli algı operasyonlarını ve sunulan bilgileri araştırın. Doğruluğunu tespit edin, kendiniz bilin.

AKIL

Akılı düşünme, anlama ve kavrama gücü olarak tanımlayabiliriz. İnsanoğlunu dünyada ki tüm canlılardan ayıran özellik aklı olmasıdır. Akıl bize düşünme ve sorgulama ile doğruyu bulmayı sağlar.

Allah u Teala akıldan daha değerli bir şey yaratmamıştır. (Hz. Muhammed S.A.V.)

Allah u Teala’ya en çok itaat eden, en çok aklı olandır.” (Hz. Muhammed S.A.V.)

Bir adamın sorusundan, onun aklının derecesi anlaşılır.”  (Hz. Ömer r.a.)

Hatadan sonra çare arayan, akıllı sayılmaz. Akıllı, çareyi hataya düşmeden arar ve kendisini hatadan korur.” (Zeyyad r.a.)

Her zaman aklımızın ardı sıra gidelim, halkın takdiri de –canı isterse- arkamızdan gelsin. (Montaigne)

Şöyle bir geriye bakalım. 2002 yılında AKP iktidara geldi. 2002 yılından sonra yapılan tüm seçimler ve referandumlar öncesinde yapılan propagandalar da algı ve akıl ne kadar kullanılmıştır?

Günümüzde algı operasyonları yapılmaya devam ediyor. Bizlere yani insanoğluna bahşedilen aklın ne kadarını kullanıyoruz. Yoksa algı operasyonlarına yenik mi düşüyoruz?

Siz siz olun aklınıza mukayyet olun.

Saygılarımla

   Hüseyin KORKMAN


HÜSEYİN KORKMAN‘IN DİĞER YAZILARI:

 

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?

5

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
baba hakkı

YAZILARININ HEPSİNDE BİR MANİPÜLASYON VAR MAALESEF

Misafir
bosmanelili

hırsız diyosun yani

bilecikli

şaşırmadım genetik maalesef

ahmet

vay yalandaroğlu vay
vay cüneyt arkın vay
var kırkız vayyy