İŞ MERKEZi İHALESİNE AK PARTİ’DEN TEPKİ « Bilecik Haber

8 Aralık 2022 - 14:01

İŞ MERKEZi İHALESİNE AK PARTİ’DEN TEPKİ

İŞ MERKEZi İHALESİNE AK PARTİ’DEN TEPKİ
Son Güncelleme :

23 Mart 2021 - 15:29

AK Parti Bilecik Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk, Belediye Meclisi Üyesi Çetin Kaya ile önceki dönem Belediye Başkanı ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Can, Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek ihale ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

AK Parti Bilecik İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Meclis Üyesi Çetin Kaya, ihalesi gerçekleşecek ve vatandaşlarca Elmas Çay Bahçesi olarak bilinen alana yapılan ve tek parça halinde satılacak iş merkezinin alıcısının belli olduğunu iddia etti.

“Şartname neden ulaşılamaz hale geldi?”

Eskiden şartnameyi incelemek için belediye tarafından alınan 250 lira sembolik ücretin iş yeri için 5 bin liraya çıkartıldığının altını çizen Kaya, “Burada şartname neden bu kadar ulaşılamaz hale getirilmiştir soruyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ek teminat bedelinin normal şartlarda yüzde 3 iken bu ihalede yüzde 15’e çıkartıldığını, bunun 2 buçuk milyon lira gibi bir ek teminat bedeline tekabül ettiğini ve bu bedelin neden yükseldiğini bilmediklerini anlatan Kaya, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Ayrı ayrı satılacağını söylemişti”

Meclis toplantısında başkan beye “kamuoyunda bu binayla ilgili bütün olarak satışa çıkartılacağı, hatta alıcılarının dahi belli olduğu, dükkanlar için ön ödeme alındığı konuşuluyor bu iddialar doğru mudur?” diye sorulmuştu. Başkan bey’de “böyle bir şey yok Bilecikli esnafımızın faydalanabilmesi için dükkanları ayrı ayrı satacağız” demişti. Gelinen noktada kamuoyunda konuşulduğu gibi binanın komple satışının yapılacağı doğru çıkmıştır.

“Hangi sıfatla görüşme yapıldığını merak ediyoruz?”

Dükkanların da alan kişi yada firma tarafından kimlere verileceği, bununla ilgili ödeme alındığı iddiaları var buna dayanak olarak daha önce mecliste de yayalaştırma ile ilgili toplantıda melek hanımın dile getirdiği ön kısımda bulunan dükkanla ilgili firma ile görüşülerek Bilecik’e bir marka kazandırılacağı ile alakalı bilgi verilmişti. Biz burada bahsedilen görüşmeleri yapmak için sahibi belli olmayan ihalesi yapılmayan bir iş yeri için hangi sıfatla görüşme yapıldığını merak ediyoruz. Burada böyle bir firma ile görüşme yapılıyor ise demek ki alıcısı belli, yani tüm binayı alacak kişi de belli bu kişinin kimlere dükkanları vereceğinin de belli olduğunu düşünüyoruz.

“Daha yüksek gelirler elde edilebilirdi”

Normalde ihale sonrasında ihaleyi alan kişiye süre tanınırdı neden bu ihale için 15 gün içinde bedelin tamamının ödenmesi şartı konuldu? Bu iş yerleri tek tek satılmış olsaydı Bilecik’te ki esnaflarımızın tamamı yararlanabilirdi ayrıca katılım yüksek olacağından rekabet olup belediye daha yüksek gelirler elde edebilirdi. Bizim dönemimizde bu iş yerleri projelendirilirken dükkanlar makul ölçülerde tutularak tüm esnafın yararlanması planlanmıştı. Gelinen noktada bu binanın tek kişiye yada firmaya peşkeş çekilerek ne hedeflenmektedir.

“Personel maaşlarının ödenmesinde zorluk mu çekiliyor?”

Şehrimiz esnaflarımızın temsilcisi esnaf odalarımız ve esnaflarımızla satışla alakalı istişareler yapıldı mı? Bunun dışında yapılacak gayri menkul satışlarının nedeni Belediyeye doldurulan personel maaşlarının ödenmesinde zorluk çekildiği midir diye soruyoruz.

“Hukuki anlamda ne gerekiyorsa yapacağız”

Şartname alıp inceleyebilmek için 5 bin lira belediyeye bedel ödemek gerekiyor. Bu şartnameyi incelediğimizde ortaya çıkacak. Biz araştırdığımız kadarıyla öğrendiklerimizi burada paylaştık. Bu şartname elimize geçtiğinde uygunluğu yada uygunsuzluğu konusunda hukuki anlamda gerekli bilgileri alırız. Hukuka ve ihale şartlarına uygun değilse hukuki anlamda ne gerekiyorsa yapacağız.

Eski Belediye Başkanı ve AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Can ise söz konusu alanın planlamasını yaparken amaçlarının küçük esnafı dükkan sahibi yapmak olduğunu belirterek, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Verilen rakam çok düşük”

Orada cadde boyundaki dükkanların kiralarının 8 ila 10 bin lira gibi olduğu noktada esnafımızın dükkan alarak kira öder gibi mal sahibi olmasıydı. Bunun yanında üst katları da yaparak değer kazandırmak istedik. Fakat şuandaki verilen rakamın çok düşük olduğunu ifade etmek istiyorum.

“Binanın şuandaki yapım maliyeti 25 milyon lira”

Biz ihaleyi yaptığımız zaman 5 milyon liralık bir ihale yaptık 3 yıl önce. Bugünkü yapım maliyeti en az 12 milyon liradır arsa bedeli ise 15 milyon liradır ve toplamda 25 milyon lira yapıyor. Ben şuanda ihaleye çıkılan rakamın çok düşük olduğunu ve gelir kaybı olacağını düşünüyorum.

“İki gün sonra Bileciklilere iki misline satacak”

Tek kişi üzerinden bunun ihale edilmesi kesinlikle doğru değil. Bizim o günkü hesaplarımızı bugünkü değerleri de koyarsak 35-40 milyon lira gibidir. Tekrar bu ihalenin tek kişi üzerinden yapılmasını doğru bulmuyorum. Burayı bir kişi alırsa iki gün sonra Bilecik halkına buraları iki misline satacak. Vatandaşlarımızın bu konuyla alakalı duyarlı olmasını talep ediyorum.

“Takdiri halkımıza bırakıyoruz”

Son olarak Bilecik Belediyesi çalışmalarını değerlendiren Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk ise, “Belediye Başkanı Semih Şahin’in göreve geldiği 2 yıl oldu. Belediyenin baktığımızda gözle görülen çok fazla bir şey göremiyoruz. Sadece Atatürk parkı adında bir park yapıldı daha sonra bizim dönemimizde kazandırılmış olan gayrimenkulleri satmaya başladılar. Bir şey satıyorsunuz da yerine acaba neler yapılacak. Takdiri halkımıza bırakıyoruz. Önümüzdeki sürece bakacağız ama ben çok fazla şeyler yapılacağını tahmin etmiyorum bu şekilde devam edecekler.” ifadelerine yer verdi.


İLGİLİ HABERLER:

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Âdil 23.03.2021 / Cevapla

Kendileri bilecikte satmadık yer bırakmadı kime hesap verdilerki

  vatandaş 24.03.2021 / Cevapla

  geçmiş dönem belediye nereyi sattı bir örnek verirmisin boşa sallama ismin gibi adil ol

   Âdil 25.03.2021 / Cevapla

   Eski belediyenin yeri çınar market diye bilinen o dükkanların olduğu yer 2015de orda 9 dükkan satıldı

patron 24.03.2021 / Cevapla

sizleri denedik ağzımızın payını aldık.. bırakın da semih başkan bu işi layıkıyla yapsın.. yoksa birileri nemalanamadı damı..? isyan bu yüzden….? bitti arkadaşlar bitti.. eski saltanat bitti… anlayın artık..!!

Öz Adil 24.03.2021 / Cevapla

Ne satılmış söyle bakayım ismi adil kendi adil olamayan

  Âdil 26.03.2021 / Cevapla

  Yukarıda cevapladım çakma adil trol

SIRADAN BİRİ 24.03.2021 / Cevapla

Sol un kalesi olarak bilinen bir partinin halkın mülkünü özel sektöre satması kabul edilebilir mi? Bir Bilecik’li olarak önceki parti döneminde eski belediye binasının (kayı plaza) satılmasına tepkiliyken bu üzerine tuz biber oldu. Artık kimse kimseye sen şurayı neden sattın diyemez. Eline fırsat geçen istediği mülkü satıyor.

esnaf 24.03.2021 / Cevapla

bu binanın satılması ile ilgili çok kötü kokular var Bilecik esnafımıza hatta taksitle ver sosyal belediyecilik bizim işimiz diyordunuz ya hani

Salih 19.04.2021 / Cevapla

Bilecik gibi bir yerde 19 dükkan iyi fiyata satılmış bence cadde üzerinde boş dükkanlar var.