» ışıgın etrafında dönen pervane misali

Uzun soluklu olmasını temenni ettiğim bu köşeye nasıl bir kelam ile başlamak münasip düşer bilemedim. Lakin temiz bir merhaba herhalde yerinde olur.
Eski vakitte; bir üstadim , Allah ömrünü uzun etsin ” insan en iyi bildiği ya da bildiğini zannettiği şeyi anlatır durur. Tıpkı ışıgın etrafında dönen pervane misali ayni “şey” in etrafında sarfeder ömrünü.
Anlatacak birseyi olmayan da kendini anlatir” derdi. Biz şimdilik iyi bildiğimizi düsündügümüz şeyi anlatalım, şahsımızı anlatmak sonraya kalsın…
Sanat…
Hangi kolu olursa olsun insanı insan yapan değerlerin başinda gelir sanat. Yüce Allah’ın tam donanımlı yarattığı insanı makineleşmekten uzaklaştıran onu naif ve kıymetli bir varlik haline getiren en büyük etmendir sanat.
Asil olan yüce “sani” yi bulmak olsa da bu yolda kat’edilen her bir an hem onu tanimaya hem de alınan nefesi güzelleştirmeye bir fırsattır.
Yazılarımı “Gelenekli Türk İslam Sanatları” çatısında birleştirmeye gayret göstereceğim. Bu sanatların kutbu sayılacak şahıslarla geçen güzel vakitlerden kalan ufak “kıssa”lardan bahsedeceğim yeri geldikçe.

İleride bu üstadlar ile belirli konularda yapılmış ufak mulakatları paylaşacağım  dilimim döndüğünce.
Yukarıda bahsettim ya; yaptığımız en iyi iş sanatı çok sevmek.
Kelamın sonunu bir güzel lafız ile neticelendirelim;
“Sanatta ifrad-ı muhabbet, fiili muvaffakiyet getirir “
Neyzen Niyazi Sayin
Sevgiyle kalın….