KADRO İÇİN TOPLADIKLARI İMZALARI BAKANLIĞA GÖNDERDİLER | Bilecik HaberBilecik Haber

1 Aralık 2022 - 01:03

KADRO İÇİN TOPLADIKLARI İMZALARI BAKANLIĞA GÖNDERDİLER

KADRO İÇİN TOPLADIKLARI İMZALARI BAKANLIĞA GÖNDERDİLER
Son Güncelleme :

22 Kasım 2022 - 14:44

531 okunma

Birlik Haber-Sen Bilecik İl Temsilciliği üyeleri, İdari Hizmet sözleşmeli (İHS) ve Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli (ÖHT) personellerin kadroya alınması için toplanan imzaları, PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdi.

PTT’ de görev yapan İHS’li ve TRT’de görev yapan ÖHT’li personellerin kadroya alınması için Birlik Haber-Sen sendikası tarafından ülke genelinde başlatılan imza kampanyası kapsamında Bilecik’te toplanan imzalar, Birlik Haber-Sen İl Temsilcisi Handan Türkmen ve beraberindeki sendika üyeleri tarafından PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderildi.

Handan Türkmen, Bilecik PTT Müdürlüğü önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, PTT’de yaklaşık 12 bin İHT’li ve TRT’de de 4 bin ÖHT’li personel bulunduğunu söyledi.

PTT’ de İdari Hizmet Sözleşmeli personelin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye, TRT’ de Özel Hukuk Hükümlerine tabii sözleşmeli personelin ise memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerektiğini vurgulayan Türkmen, personellerin kadroya alınana kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul ve Gaziantep’te yaşanan terör saldırılarını lanetliyoruz. Şehitlerimize rahmet diliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre ve terör örgütlerine karşı mücadelesini destekliyoruz. Asker hepimizin askeri ordur hepimizin ordusudur.

Basın Yayın ve İletişim Hizmet Kolunun kıymetli çalışanları ve sendikamızın sevgili üyeleri PTT’ de görev yapan İHS’ li ve TRT’ de görev yapan ÖHT’ li personellerin kadroya alınması için başlattığımız imza kampanyası sonucunda Ülkemizin her bir köşesinden imzayı, tüm kadro bekleyen arkadaşlarımızla birlikte Türkiye Genelinde eş zamanlı olarak, İlimizde de Bilecik PTT iş yerimizden PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderiyoruz. Bu amaçla da burada toplanmış bulunuyoruz.

Kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda uzun zamandır mücadele eden Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen 01.01.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6. Dönem Toplu sözleşmenin 52. Maddesinde ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.’ Hükmünün eklenmesi sağlanmıştır.

Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanın talep ve beklentileri dile getirilmiş çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir. Hizmet kolumuzda yer alan Posta ve Telgraf Teşkilatında, yaklaşık 12.000 İdari Hizmet sözleşmeli personel ve TRT’ de 4000 Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personel bulunmaktadır.

PTT’de İdari Hizmet sözleşmeli olarak çalışan personeller KPSS sınavına girerek başarılı olanlar içerisinden atanmış ve bu personeller diğer kamu personelleri gibi Memur sendikalarına üye olabilmekte, toplu sözleşme kapsamında yer almaktadırlar. Aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabii personel ile aralarında Temel ücretleri, İş güvenceleri, Sosyal Güvenlik hakları, Görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunmakta bu durum iş barışını, kurumsal aidiyeti zedelemektedir.

Yine TRT’de Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşın başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar. Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz PTT’ de İdari Hizmet Sözleşmeli personelin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye, TRT’ de Özel Hukuk Hükümlerine tabii sözleşmeli personelinde memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir.

Konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak ta Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir.

Her ne kadar PTT Kamu İktisadi Teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır. Bu nedenle gerek PTT’de ki İdari Hizmet Sözleşmeli gerek ise TRT’ deki Özel Hukuk hükümlerine Tabii Sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100.000’ i aşkın imzada da talep ettikleri üzere KADRO beklentilerini içeren imzaları bu gün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz. Ayrıca bir kez daha üzerine basarak ifade ediyoruz ve diyoruz ki bu arkadaşlarımız kadroya alınana kadar haklı mücadelemize çeşitli eylemlerimizle ve kararlılıkla devam edeceğiz.”

YORUM YAP

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments