KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA CAMİSİ’NİN YENİ GÖRÜNÜMÜ BÜYÜLEDİ « Bilecik Haber

10 Aralık 2022 - 01:09

KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA CAMİSİ’NİN YENİ GÖRÜNÜMÜ BÜYÜLEDİ

KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA CAMİSİ’NİN YENİ GÖRÜNÜMÜ BÜYÜLEDİ
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2022 - 14:05

Bilecik’in Vezirhan beldesinde bulunan 1665 yılında yaptırılan Köprülü Mehmet Paşa Cami, yeni görünümüyle adeta büyülüyor.

Ecdat yadigarı beldenin mührü konumunda olan Köprülü Mehmet Paşa Camisi’nin restorasyon, çevre düzenlemesi ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları tamamlandı.

Vezirhan Belediyesi tarafından aslına uygun hale getirilen, çevre düzenlemesi, aydınlatma gibi bir çok yenilikler eklenen cami ve çevresi, son haliyle büyük beğeni kazandı.

Bilecik-Sakarya karayolu üzerinde Vezirhan beldesinde, Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı yakınında olan dikdörtgen planlı, kesme taşından duvarları ile içinde gizemli bir tarihi barındıran muhteşem yapıt, toldan geçen tatilcilerinde fotoğraf çektirme mekanı haline geldi.

Caminin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını bildiren Vezirhan Belediye Başkanı Hüseyin Ocak, “Ecdat yadigârı beldemizin mührü ‘Köprülü Mehmet Paşa Camisi’ restorasyon, çevre düzenlemesi ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarımız tamamlanmıştır. Hayırlı Olsun.” dedi.

KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA CAMİ

Köprülü Mehmet Paşa’nın 1665 yılında yaptırdığı bilinen Cami, dikdörtgen planlı olup, 17.30 X 18.60 metre ölçüsünde, kesme taştan yapılmıştır. Üzeri kırma çatı ile örtülüdür. Kuzey kenarında birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlı altı sütunlu beş bölümlü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Son cemaat yeri ile ibadet mekanı kırma bir çatı ile örtülmüştür.

İbadet mekanı sonraki devirlerde yapılmış ahşap bir tavanla örtülmüştür. İbadet mekanı yan duvarlarda ikişer, mihrap duvarında iki sıra halinde yuvarlak kemerli pencerelerle aydınlatılmıştır. Mihrabı basit olmasına rağmen rozetler, stalaktitlerle süslü minberinin sanat tarihi yönünden güzel bir görünüm vardır. Kuzeybatı köşesindeki kesme taştan minaresi 1965 yılında yenilenmiştir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.