» Madde Bağımlılığı Konferansı

Madde Bağımlılığı Konferansı
Yazar: Haber228 |  Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2019 ( 10 ay önce ) Kan bağışı insanlık görevidir!

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi(BŞEÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından çalışan ve öğrencilere yönelik olarak beden ve ruh sağlığı, kişilerarası iletişim, toplum sağlığı konularında her yıl düzenlenen etkinlikler kapsamında bu kez “Madde Bağımlılığı ve Korunma Yöntemleri” isimli konferans düzenlendi.

Bilecik İl Sağlık Müdürlüğünden Psikolog Reyhan Çokyaman’ın sunumu ve anlatımıyla İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen etkinliği Üniversite çalışanları ve öğrenciler ilgiyle izledi.

Psikolog Reyhan Çokyaman, vücudun bir yada birden fazla işlevini olumsuz etkileyen maddelerin kullanılması ve zarar görüldüğü halde bu alışkanlıkların bırakılamamasına madde bağımlılığı denir sözleriyle konuşmasına başladı. Herkesin bağımlı olabileceğini ve bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğuna vurgu yapan Çokyaman, bağımlı olunan maddenin bırakılmasında, bireysel çabaların olumsuz sonuçlanması durumunda kişilerde özgüven eksikliğinin olacağını söyledi. Tıbbi destek ve doğru yöntemlerle bağımlılığın bırakılmasına yönelik çabaların daha doğru olduğunu belirten Çokyaman konuşmasına şöyle devam etti. “Bağımlılığın yaşı yoktur her yaşta bağımlı olunabilir. Yasadışı madde kullanımında hedef 15-25 yaş arasındaki genç kuşaktır bunun yanı sıra sigaraya başlama yaşı kimi zaman 6-7 lere kadar düşüyor. Bazı yörelerde sünnet olan çocuklara sigara içirilmesi gibi adetlerin olduğunu görüyoruz ve bu olaya maruz kalan çocukların sigaraya özenmeleri kaçınılmaz olur.”

Nasıl bağımlı olunur ve bağımlılığın sonuçları, ne kadar sürede bağımlı olunur, uyuşturucu madde bağımlılığı, bağımlı kişilerde görülen özellikler gibi konulara ilişkin bilgilerinde verildiği konferans soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?