Milletvekili Tüzün, Yaşanan olayların perde arkasını anlattı | Bilecik HaberBilecik Haber

30 Kasım 2022 - 11:30

Milletvekili Tüzün, Yaşanan olayların perde arkasını anlattı

Milletvekili Tüzün, Yaşanan olayların perde arkasını anlattı
Son Güncelleme :

27 Haziran 2022 - 15:02

92 okunma

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, basın açıklaması düzenledi.

CHP İl Başkanlığı binasında düzenlenen “Değerlendirme toplantısı”nda konuşan Milletvekili Yaşar Tüzün’e İl Başkanı M. Metin Yaşar, Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu, İlçe Başkanları ile Partililer eşlik etti.

Bilecik Belediyesinde yaşanan olaylarla ilgili sessizliğini bozan Milletvekili Tüzün, gerçekleştirdikleri basın açıklamasında 2019 yerel seçimleri sonrası CHP Bilecik il örgütünün, ilçe, kadın ve gençlik kollarımının da bilgisi dahilinde olduğu ancak kamuoyunun bilmediği, perde arkasında yaşanan olayları anlattı.

7 mart 2020 tarihinde aldığı bir mail ile Bilecik’te iş yapan esnaf, iş adamları ve müteahhitlerden Semih Şahin’in danışmanı Selçuk Erdağı aracılığıyla İstanbul’da faaliyet gösteren bir firma hesabına para gönderilmesi talep edildiğini öğrendiğini dile getiren Milletvekili Tüzün, “Bu ve buna benzer şikayetler yazılı ve sözlü olarak çoğalınca il yönetimimiz 4 kişiden oluşan bir komisyon kurdu. 14 mart 2020 tarihi ile bu çalışmanın sonrasında 14 mayıs 2020 tarihinde CHP il başkanlığı binasında il başkanı, ilçe başkanı ve belediye meclis üyelerimiz Semih Şahin’e bu soruları sordu. Bu yazılı şikayetler için neden şikayette bulunmuyorsunuz, bu paralar neden buraya yatıyor diyerek toplantı düzenledik ve toplantı tutanak altına alındı.” dedi.

“TOPLANTI SONRASI 3 MADDELİK TUTANAK TUTULDU”

Bu toplantı sonrası 3 maddelik tutanak tutulduğunu ifade eden Milletvekili Tüzün, tutanakta “KAYI A.Ş.’nin hesaplarının belediye meclis üyelerimiz ve bağımsız denetmenlerce denetlenmesi“,  “Bugünkü toplantıda toplantı sonrası 15 gün içinde belediye tarafından iddiaların takipçisi olup sonuç değerlendirme toplantısını 30.05.2020 tarihinde yeninden yapılması” ve “İl başkanı, ilçe başkanı, milletvekili, belediye başkanı ve belediye meclis üyeleriyle birlikte Selçuk Erdağı ile kamuoyunda konuşulan konularla ilgili ikazlarda bulunup, görevinden uzaklaştırılması” maddelerinin bulunduğunu söyledi.

“SEMİH ŞAHİN SORULAN SORULARA CEVAP VERMEDİ”

Toplantı sonrası Semih Şahin’in KAYI A.Ş.’nin defterlerini inceletmediğini, sorulan sorulara cevap vermediğini ve Selçuk Erdağı’yı görevden uzaklaştırmadığını vurgulayan Milletvekili Tüzün, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“FARE KÖŞEYE SIKIŞINCA KEDİYE SALDIRIRMIŞ”

Eğer dışarıda yağmur yağıyor ise ben bu yağmurda ıslanmam diyemezsiniz. Selçuk Erdağı’yı Bilecik’e kim getirdi? ona bu yetkiyi kim verdi? Buradaki muhattapımız Semih Şahin’dir. Ama sosyal medya üzerinden olağan üstü bir kampanyayla kendilerini savunmaya çalışıyorlar ki bu tarifin Türkiye’de toplum dilinde fare köşeye sıkışınca kaçacak delik bulamayınca kediye saldırırmış. Bu aşamadan sonra bize, partimize ve yetkili organlarımıza olağan üstü saldırmaya başlamışlardır.

“PARTİMİZE VE BİZLERE ÇAMUR ATILMAKTADIR”

Ben 5 defa TBMM’de Türkiye anayasasını, kanunlarını halkımı ve milletimi koruyacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin etmiş birisiyim. Meclis Başkan Vekilliği yapmış Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturmuş birisi olarak söylüyorum ki; Biz suçluyuz psikolojisinden kurtulmak için partimize ve bizlere çamur atılmaktadır. Bu doğrultuda tüm bu konuşulanlar yazılı ve sözlü belgeler sonrası suçüstü yakalanan Selçuk Erdağı bizim muhattapımız değildir. Bu süreçte 3 ayrı birim tarafından süreç yürütülmektedir. Yargı süreci, İdari süreç ve siyasi süreç. Bu siyasi süreci de sizlerle paylaşmak istiyorum.

“MERKEZ İLÇE İSTİFASINI İSTEDİ”

CHP Merkez ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri suç üstü yakalandıktan sonra toplantılarında Semih şahin’i soruşturma bitinceye kadar istifa etmesini, etmezse de gerekli yüksek disiplin kurulunun tüzük gereği kurala uymasına karar verdi. İl yönetimimiz Semih Şahin’in partiden istifa etmesi gerektiğini, bu süreç sona erdikten sonra tekrar üye olabileceğini ancak istifada direnirse YDK tarafından sürecin başlatılması yönünde karar aldı.

“SEMİH ŞAHİN İSTİFA ETMEDİ”

Sonrasında yerel yönetimler komisyonumuz Bilecik’e geldi ve ilçe yönetimi, il yönetim kurulu, belediye meclis grubuyla tek tek görüştü. Bu görüşmeler kayıt altına alındı ve Semih Şahin’in Ankara’ya çağırılarak Seyit Torun genel başkanımızın talebiyle partiden istifa etmesi gerektiğini, etmenin zorunlu olduğunu bu süreçte partiye kurumsal olarak zarar vermemesi gerektiğini yüzüne söyledi. Aradan 10 gün geçti Semih Şahin istifa etmedi ve yapılan Merkez yönetim kurulu toplantısı oy birliğiyle karar aldı.

“KESİN İHRAÇ TALEBİYLE YDK’YA SEVK EDİLDİ”

Bu karar öncesi Örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcımız Oğuz kaan salıcı, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımız Seyit Torun MYK kararı öncesi bizzat Semih Şahin’e biz san sözlü olarak tebliğ ettik ‘sen istifa etmedin MYK’da karar alacağız istifa et’ demesine rağmen yine istifa etmedi ve MYK üyelerimizin genel başkanımızın da bulunduğu toplantıda oy birliğiyle tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle semih şahin YDK’ya sevk edildi.

“YDK 4 KEZ TOPLANDI”

YDK’mız partimizin yargı organıdır yani partimizin mahkemesi YDK’dır. Savunma hakkı kutsaldır denilerek YDK Semih Şahin için mart ayında toplandı. Gelip kendisi Avukatı Çağatay Karaahmet ile birlikte ifade verdi. Aynı zamanda şahitlerini götürdü. Savunma hakkını tekrar kullanmak istediklerini belirttiler ve  YDK 4 kez toplandı. Semih Şahin ben suçumun, neden ihraç edildiğimi bilmiyorum diyor ya kendisine sorular soruldu ve bunları cevaplandıramadı ki YDK üyelerimizi ikna edemedi ve parti üyeliğinden ihraç edildi. Savunma hakkı kutsaldır söylemi yerine getirilmiş ve Semih Şahin avukatı ve şahitleriyle 4 defa YDK’da ifade vermiştir. Ama YDK üyeleri kendi hür iradeleriyle karar vermiş ve ihraç edilmiştir.

“SİYASET SİZE HARAM OLUR”

Semih Şahin partimizin aldığı kararlara hiç saygı duymadı ve üstüne alınmadı. ‘Bu adamı ben getirdim ve siyaseten bedelini ben ödeyeceğim’ demedi ve yönetim kurullarımızı suçlamaya kalktı. Tüm siyaset yapanlara söylüyorum; “Eğer haram yolunda siyaset yaparsanız siyaset size haram olur.”

 

YORUM YAP

7 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet
5 ay önce

Memlekete yararı olmayan siyasileri nasıl bir araya getiririz diye uğraşsak bu kadar başarılı olamazdık. Kadroya bak memlekette dikili bir tek ağaçları yok.

ibrahim
5 ay önce
Şu kullanıcıya cevap verdi:  Ahmet

şu gördüğünüz kadro yüzünden bir daha partiye oy vermeyecek o kadar çok insan var ki, sayın millet vekilimiz 1 dönem Belediye Başkanlığı 3 dönem millet vekilliği yaptı ilimize bir hizmeti yok ama olsun belki bir dahaki dönem yapar 🙂 , il başkanı sosyal demokrat bir partide olduğunun farkında değil yaşadığı şehirdeki halka yüksekten bakıyor, ilçe başkanından çok umutluydum partiyi güzel bir yola sokacak diye umut ediyordum güler yüzlü halk ile iç içe çalışan birisi ancak ne yazık ki il yönetimi ile birlikte hareket ediyor

Ismail
5 ay önce

Akp nin basarili olamadagi bir kac ilden biri olan bilecik ne yazik ki Chp nin en kotu ekibine sahip
Bilecik bu senin kaderin olamaz titre ve kendine gel

Misafir
5 ay önce

İyide sayın vekilim Semih Şahin i Bilecik belediye başkan adayı siz yapmadınız mı. Siz seçim çalışmalarında yanlarında değilmiydiniz. 2020 yılında parti toplantısı yaptığınızı rahatsızlıkların tutanak altına alındığını söylüyorsunuz. Selçuk Erdağı olayı olduktan sonra bu günkü gibi basın önüne çıkarak hatta yanınızda Semih Şahin de vardı ve il başkanınız sonuna kadar Semih Şahin şn arkasındayız diyordunuz.ne oldu Semih Şahin partiden ihraç edilince mi kötü oldu. Niye zamanında ihraç etmediniz. Yada niye partiniz üyesi iken Semih Şahin hakkında bu tutanakları ve bu sorular sormadınız.

che
5 ay önce

youtube da bir video izledim sayın vekil Sadece aday olunca gelip üye olanlar dediğinde Sayın Başkan Vekilini de mi katıyor içine, bir önceki seçimden sonra istifa etmişti bu seçim dönemi aday oldu keza

Mehmet mehmet
5 ay önce

Bılecıkte 20 yılda yapılanı 5 yılda yok ettiler ama bılecık bunu hak ettı

Kadir
5 ay önce

2020 yılında bilgi aldınız.hiç bir devlet savcısına veya sayıştaya bildirim yapmadınız.olayı kendi içinizde örtbas etmeye kalktınız.olay patlak vermezse sıkıntı yok.şimdi herkes düşmüş kendini temizleme derdine.yaşar tüzün resmen suçu gizlediğini itiraf ediyor.bunun kanundaki karşılığı yatakçılıktır