Milletvekili Yaşar Tüzün; “Birlik ve Beraberlik İçerisinde Olmamız Gerekir” « Bilecik Haber

10 Aralık 2022 - 03:07

Milletvekili Yaşar Tüzün; “Birlik ve Beraberlik İçerisinde Olmamız Gerekir”

Milletvekili Yaşar Tüzün; “Birlik ve Beraberlik İçerisinde Olmamız Gerekir”
Son Güncelleme :

01 Nisan 2021 - 14:55

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 2. İnönü Zaferinin 100. Yıl dönümü dolayısıyla mecliste gündem dışı olarak söz aldı.

Konuşmasında; İnönü Zaferlerinin Kurtuluş Mücadelemizdeki yerine değinen Milletvekili Tüzün, şunları söyledi:

‘’Milli iradenin ortaya koyduğu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin ilk zaferi olan İnönü Zaferinin 100. Yıl dönümü dolayısıyla gündem dışı söz almış oluyorum. Bu konuşmamı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk zaferi olan 2. İnönü Zaferinin anısına da yapmak istiyorum. Tarih 1 Nisan 1921. Yer, Bozüyük Metristepe. Büyük Komutan ve Devlet Adamı İsmet Paşa, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e gönderdiği telgrafta; ‘’Bozüyük yanıyor, düşman binlerce ölüyle doldurduğu savaş alanlarını silahlarımıza terk etmiştir’’ diyerek İnönü Zaferi’nin müjdelemiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de İsmet Paşa’ya cevaben; ‘’Siz Orada Sadece Düşmanı Değil Türk Milletinin Makus Talihini de Yendiniz’’ dediği İnönü Savaşlarının 100. Yıl dönümünü. Bizler seçim bölgem olan Bilecik ilinin Bozüyük ilçesinde yöre halkımla birlikte bu onurlu günü kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyetinin hangi şartlarda kurulduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.’’ dedi.

“BİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ, CUMHURİYET İLKELERİYLE KORUMAK ÜZERE ANT İÇTİK”

Konuşmasını; ‘’Tarihimizde altın harflerle yazılan bu zaferi, sürekli aktarmak, içimizdeki bilinci her zaman ortaya koymak durumundayız.’’ İfadeleriyle sürdüren Milletvekili Tüzün, şöyle devam etti:

‘’Eğer bunu başaramazsak, yeni nesillere aktaramazsak işte o zaman Sevr, her zaman gündemden hiç düşmeyecek ve açıkça dayatılacaktır.’’ Biz, Sevr antlaşmasını savunmak için yetiştirilmedik. Lozan’ı uygulamak ve uygulatmak üzere yetiştirildik. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Cumhuriyet ilkeleriyle korumak üzere ant içtik. Bu andımıza da andımıza sadık olan her onurlu insan gibi sadığız. İnönü Zaferlerinin ortaya koyduğu tablo, milli iradenin bağımsızlığına olan tutkusunun en büyük göstergesidir. Bu topraklarda 100 yıl önce yaşanan büyük zafer, sadece işgal kuvvetlerine karşı yaşanan bir zafer değildir. Milli iradenin, yani TBMM’nin ve Anadolu çocuklarının özgürlük ve bağımsızlıkları için feda ettiği muhteşem bir meydan okumadır. İnönü savaşları ile ilk zaferini kazanan ordularımız, Sakarya’da zaferini taçlandırmış Lozan’da da Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını ve dünya devleti niteliğini kazanmıştır. Ülkemizin ve dünyanın gündemini değiştiren bu coğrafyada sınırları belirleyen kurtuluş mücadelesinin ilk ayağı olan İnönü zaferleri ve sonrası hiç kimsenin yaşamayı asla istemediği zor günlerdir. Bütün bu zorluklara rağmen her karış toprağı buram buram tarih kokan bu şanlı topraklarda doğmuş, büyümüş ve yaşamış biri olmanın şahsıma vermiş olduğu bu onurla sizlere hitap etmek istiyorum.’’

‘’ÜLKEMİZ HER ZAMAN TEHDİT ALTINDA KALMIŞTIR. BU TEHDİTLERE KARŞI BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLMAMIZ GEREKİR’’

Konuşmasında; ‘’Türkiye Cumhuriyeti, her dönem tehdit altında kalmıştır. Bu tehditlere karşı birlik ve beraberlik içinde her an hazırlıklı olmak bizim asli görevimizdir’’ ifadelerini kullanan Tüzün, ‘’Bugün buradan özgür ve bağımsız vatanımız için kan döken yiğitlerimizin boşuna ölmediğini, bağımsız ve özgür bir Türkiye olarak bir kez daha en gür sesimizle tüm dünyaya duyuruyorum. Bu kadar büyük bedeller ödeyerek, elde ettiğimiz özgürlüğümüzden canımız pahasına da olsa vazgeçmeyeceğimizi herkesin ama herkesin bilmesini istiyorum. İnönü’nün, Dumlupınar’ın, Sakarya’nın, Çanakkale ve tüm savaşların aziz şehitleri; rahat uyuyun. Emanetleriniz, emin ellerdedir. Bu ülkenin insanı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan ayrılmadan emanetinizi sonsuza kadar koruyacaktır. ‘’ şeklinde konuştu.

‘’METRİSTEPE’NİN MİLLİ PARK OLMASI TEKLİFİMİ TEKRAR HATIRLATIYORUM’’

Konuşmasında; ‘’Bu zafer, gerçekten Çanakkale Zaferi kadar önemlidir’’ ifadelerini kullanan Tüzün, ‘’Bu törene, hükümet adına yetkili bakan maalesef gerekli katkı ve desteği vermemektedirler. Bu törene, Çanakkale Zaferi törenleri kadar destek ve katkı verilmesini talep ediyorum. kutlayacağımız bu güne, üzülerek ifade ediyorum ki hükümet adına hiçbir bakan, katılmamaktadır. Metristepe’nin ve İnönü Şehitliklerinin, Milli Park olarak belirlenmesi için 27 Aralık 2018 tarihinde İnönü Metristepe Milli Parkı kanun teklifi vermiş bulunuyorum. Ama maalesef bugüne kadar yetkili iktidar gurubu tarafından bu kanun teklifinin gündeme getirilmediğini bir kez daha ifade ediyorum. En kısa zamanda bu dedelerimize, şehitlerimize bu onuru yaşatmak için Metristepe’nin Milli Park olmasını tekrar teklif ediyor, genel kurulu saygıyla selamlıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnet duygularıyla anıyorum’’ dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.