bilecik özel çocuk akademisi
netex bilecik bayii

» Orta refüjler peyzaj alanlarıdır, Ölüm alanları olmasın..

Orta refüjler peyzaj alanlarıdır, Ölüm alanları olmasın..
Yazar: Ali Osman Çelikal |  Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2020 ( 3 hafta önce ) İyi ki varsın LÖSEV!

Haber228 ekibi olarak gündeme getirdiğimiz, Bilecik’te sık sık kazaların meydana geldiği “Ölüm Rampaları” olarak tabir edilen Toki ve Gülümbe Rampalarının ardından şimdi de şehir içinde bulunan, görüşü kapatan ağaçları gündeme taşımak istiyorum.

Bilecik’in farklı noktalarında bulunan orta refüjdeki ağaçlar büyümüş durumda ve araç sürücüleri bu durumdan şikayetçi. Kimse kimseyi görmüyor ve araçlar gözükmüyor. Gerekli önlemler alınmazsa bu uzayan ağaçlar kaza sebebi olabilir.

Bu düşüncemden dolayı her zamanki gibi beni yargılayanlar olacaktır.. Zira, yol ortalarındaki yeşillikleri de seviyorum, Bilecik’imizi güzelleştiriyor, insanın içini açıyor ama orta refüjler peyzaj alanlarıdır, ölüm alanları olmasın..

“BİNLERCE ÖĞRENCİ ULAŞIM SAĞLIYOR..”

Özellikle Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi önündeki dönel kavşakta bulunan ağaçlar, sürücülerin Bilecik istikametinden gelen araçları görmesine engel oluyor. Binlerce öğrencinin ulaşım sağladığı Üniversitenin akabinde işçi servisleri ve vatandaşların da gün içinde yoğun olarak kullandığı kavşaktaki tehlike saçan ağaçlar için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

“AYNI DURUMDAN MUZDARİPLER..”

Yine aynı şekilde kent merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Atatürk anıtı önündeki dönel kavşakta da sürücülerin aynı durumdan muzdarip olduğunu biliyoruz. Ayrıca Kent merkezinde bulunan, heykelden eski otogara kadar uzanan orta refüjün de oldukça geniş olduğu ortada, daraltılarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağı kanaatindeyim.

“BİTKİ SEÇİMİ DOĞRU YAPILMALI”

Orta refüjlerde bitkilendirme yapılırken bitki seçiminin doğru yapılması gerekiyor. Dönel kavşaklarda yüksek boylu bitkilerin özellikle iç kısımlarda ve yoğun olarak kullanarak görüşe engel olmamasını sağlanabileceğini, kavşaklarda toprak tesviyesini uygun kotta tutup, çimlendirme sonrası refüjlerden yola su akıtmayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor ve ilgilileri “Orta refüjler peyzaj alanlarıdır, Ölüm alanları olmasın” diyerek uyarıyorum..

EVDEN ÇIKARKEN MASKENİZİ, ARACA BİNERKEN EMNİYET KEMERİNİZİ TAKIN..

KALIN SAĞLICAKLA..

Ali Osman Çelikal
info@haber228.com


İLGİLİ HABERLER:

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?

7

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Isimsiz

Merhaba,eski garaj onundeki yaya gecidi de garip, hastane yonunden gelen araclar hızlanıyor mecburen tam onlerine yaya gecidi çıkıyor.

zeki

çok güzel bir yere temas etmişsiniz. Dikilen ot çiçek bile bazı yerlerde engel oluyor görüş için.

misafir

bu ağaçlar yenimi dikildi neden şimdiye kadar gündeme gelmedide şimdi gündeme geliyor

Doğan

Üniversiteye dönüş kavşağı mesela çok berbat. o ağaçlardan dolayı şöför aracı göremiyor ve kavşaktan çıkıyor ve kaza oluyor. Bu konuyu haber yaptığınız için teşekkür ederim. çok iyi bir konuya değindiniz.

Ali

Ayrıca yenişehire dönüş kavşağında da yol kenarındaki ağaçlar ciddi görüşü azaltıyor ve adam pelitözü istikametinden gelerek sanayi istikametine aracını yavaşlatmadan hop yolda ve kaza.

misafir

YENİ PARK BAHÇELER MÜDÜRÜ BU İŞİ ÇÖZER BENCE…

Ekrem yoldaş

Üniversite önündeki kavşak ile 1 .Osb önündeki kavşaklar sıkıntılı benim fikrimce ağaçlar tam ortaya dikilmiş olsa iş çözülürdü . pek ala sökülüp ortaya dikilebilir