» OSMANELİ GASTRONOMİ TURİZMİNDE DEĞER OLACAK

OSMANELİ GASTRONOMİ TURİZMİNDE DEĞER OLACAK
Yazar: Haber228 |  Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2020 ( 7 ay önce ) Kan Vermek Can Vermektir!

“İlçelerimizin, ilimizin yemek çeşitlerini ve Osmanlı mutfağını tespit etmek ve arşivleme Projesi” Osmaneli’den başladı.

Bilecik Valiliği, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilecik Ticaret Odası, BEBKA ve Belediyelerin destekleri ile başlatılan, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Mesut Kaplan tarafından yürütülen “ilçelerimizin,ilimizin yemek çeşitlerini ve Osmanlı mutfağını tespit etmek ve arşivleme Projesi”Osmaneli’den başladı.

Osmaneli Belediyesinin katkılarıyla, Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesislerinde ilk çalışma yapıldı.

OSMANELİ BELEDİYESİ TESCİL ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Bilecik’te turizm ve çeşitli alanlarda çalışmaların hızlandığını dile getiren Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin,
“Gastronomik önem taşıyan yöresel ürünler Coğrafi işaretli yöresel gastronomik ürünlerin tescile konu olan niteliklerine uygun olarak üretim sürecine ait standartların korunması, ciddi bir denetim, organizasyon ve en önemlisi sürdürülebilir bir sistem gerektirmektedir.” dedi.

Yapılan çalışmaların mayıs ayı içerisinde sonuçlandırılacağını dile getiren başkan Şahin, şu ifadelere yer verdi:

“Bu çabalar sonucunda Osmaneli yemek kültürüne ait olan ürünlerimizin incelenmesi ve tescil özelliği taşıyan ürünlerin dosyalarının hazırlanması için B.Ş.Edebali Üniversitesi, Gıda İşleme Bölümü öğretim görevlisi Mesut Kaplan ile beraber çalışmalar başlamış olup, mayıs ayı içerisinde sonuçlandırılması planlanmıştır.
Bu çalışma ile İlimizin Yöresel ürünler hakkında yapılmış olduğumuz çalışmaların desteklenmesi, özelliklerinin tespit edilmesi, reçetelerinin çıkartılması, üretim şekillerinin standardize olması ve yaygınlaştırılmasına çalışılacaktır.Mesut Kaplan Hocamıza çok teşekkür ediyoruz,her konuda bize destek olan hocamızın hakkı ödenmez.”

“İLİMİZİN TANITIMI İÇİN ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLECEK”

Proje yürütücüsü Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Mesut Kaplan ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Osmaneli de proje kapsamında çalışmalara başladık. İlk olarak Ovmaç Çorbası,Borani,Lor Peynirli Erişte yemekleri için Osmaneli Belediyesi Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesislerinde kadınlarımızın sunumlarını test ettik ve bu yemekleri arşive aldık. Osmaneli de 50 ye yakın yemek çeşidini kitaba dönüştürüp,tariflerini oluşturarak arşivleyeceğiz. Sonrası Bilecik ilinin tüm ilçelerinin aynı şekilde yemek türlerini oluşturup arşivleyeceğiz.Her yemeğin reçetesi,yapım tekniği,tescil dosyası hazırlanarak tescil işlemini gerçekleştireceğiz.Böylelikle Gastronomi Turizmi açısından çok önemli olan ilçelerimizin,ilimizin ve Osmanlı mutfağının Arşivi,tarifi,kitabı oluşacak ve ölümsüzleşecek.Çalışmalarda bize destek olan ve projeye iştirak eden,tesislerini kullandıran Osmaneli Belediyesine ve Başkan Münür Şahin’e çok teşekkür ediyoruz”

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?