Safi Holding, Sançim Bilecik Çimento’yu satın aldı | Bilecik HaberBilecik Haber

7 Aralık 2022 - 09:07

Safi Holding, Sançim Bilecik Çimento’yu satın aldı

Safi Holding, Sançim Bilecik Çimento’yu satın aldı
Son Güncelleme :

17 Kasım 2022 - 11:28

1.858 okunma

Safi Holding iştirakı olan Safi Çimento A.Ş., Sançim’in hisselerinin yüzde 100’ünü satın aldı.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Güney Marmara, Kuzey Ege ve Orta Anadolu Bölgeleri’nde faaliyet gösteren ve 2008 yılında Bilecik – Bursa yolu üzerinde Taşçılar Köyü’nde temeli atılan Aşkale Grubuna bağlı Sançim’in, Safi Çimento A.Ş. tarafından devralınma süreci başarılı şekilde tamamlandı.

Sabancı’ya ait Çimsa istemişti

Bilindiği üzere 2014’te vitrine çıkan Sançim için ilk devreye giren Sabancı Holding’e ait Çimsa’ydı. Çimsa, Sançim Bilecik Çimento’yu 220,7 milyon dolara satın aldığını duyurmuştu. Ancak o dönem anlaşma yapılamamış ve masadan kalkan Sabancı Holding’in yerine Erzurumlu Aşkale Çimento oturmuş ve Sançim’i 221 milyon dolara satın almıştı. Safi Holding, Aradan geçen 7 yılın ardından Sançim’in hisselerinin yüzde 100’ünü satın aldı. 2008 yılında temeli atılan Sançim, Güney Marmara, Kuzey Ege ve Orta Anadolu Bölgeleri’nde faaliyet gösteriyor. Tesislerin içinde yer alan beton fabrikasında saatte 100 metreküplük beton üretimi gerçekleştiriliyor.

Madencilikle girdi, liman işletiyor

1965 yılında temelleri atılan Safi Holding, ilk atılımı madencilik ile yaptı. 1990 yılında yer altı madenciliği ve hafriyatçılık ile adını duyuran Safi Holding, armatörlük, liman işletmeciliği, deniz hizmetleri, şeker fabrikası ile faaliyet gösteriyor. Holdingin bünyesinde Espadon Turizm ve Yapı, Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği, Çorum Şeker Fabrikası gibi firmalar bulunuyor.

Diğer yandan, holdingden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

1,2 milyon ton/ yıl klinker, 1,5 milyon ton/yıl çimento üretim kapasitesine sahip olan ve Bilecik’te yer alan fabrika, hem Marmara Bölgesi’ne yakınlığı sayesinde iç piyasaya hem de Safi Holding bünyesinde bulunan Safiport Derince Limanı’na olan yakınlığı ile -tren ve lojistik avantajlarını da kullanarak- ihracat amaçlı olarak satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürecektir.

Safi Holding, uluslararası liman işletmeciliği, şeker üretimi, enerji-katı yakıt, armatörlük-kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri gibi pek çok alanda faaliyet göstermekle beraber, 5.400 kişilik istihdam sağlayan güçlü bir kuruluştur.

Yüzde 100 yerli ve milli sermaye ile faaliyetlerini yürüten Safi Holding, çimento üretimi ile beraber yaratacağı iş hacmi ve ihracat kapasitesi ile birlikte Türkiye ekonomisi ve ülkemizin geleceği için katkılarını sürdürmeye devam edecektir.

YORUM YAP

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments