Yenipazar Yukarıçaylı Barajında çalışmalar aralıksız devam ediyor | Bilecik HaberBilecik Haber

7 Aralık 2022 - 07:26

Yenipazar Yukarıçaylı Barajında çalışmalar aralıksız devam ediyor

Yenipazar Yukarıçaylı Barajında çalışmalar aralıksız devam ediyor
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2020 - 9:20

114 okunma

Bilecik ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynarken, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin ediliyor ve derelerdeki taşkın riski de azaltmaya devam ediyor.

Bilecik’in Yenipazar ilçesinde yapımı devam eden Yukarı çaylı Barajı inşaatında çalışmaların aralıksız devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, tamamlanmasının ardından barajda depolanacak su ile 12 bin 630 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

DEKAR BAŞINA BİN 342 LİRA GELİR ARTIŞI

Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Temelden yüksekliği 60,5 metre ve su depolama kapasitesi 3,62 milyon metreküp olan Bilecik Yenipazar Yukarıçaylı Barajının ve diğer bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile dekar başına bin 342 lira Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 17 milyon lira katkı sağlanmasının hedefliyoruz. Projede Kret ulaşım yolu ( bin 853 metre),  vana odası ulaşım yolu (849 metre), tersip bentleri ulaşım yolu (bin 855 metre) imalatları tamamlandı. bir adet tersip bendi tamamlandı. Baraj gövdesi sıyırma kazıları devam etmektedir. Proje kapsamında Baraj gövdesi sıyırma kazıları tamamlanarak gövde dolgu imalatlarına başlanılacaktır.

 

YORUM YAP

4 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Yahya Aydın
2 yıl önce

Yenipazarımıza hayırlı olsun

Recep SARIKAYA
2 yıl önce

Vatana millete hayırlı olsun inşallah

Ahmet SARIKAYA
2 yıl önce

Yenipazar İlçemize, köyümüze ve suyun ulaşacağı bütün köylerimize hayırlı olsun.Yıllardır suyumuz aktı biz baktık İnşaallah Baraj sayesinde suyumuzu depolayıp gerektiği gibi kullanacağız.Barajın yapılmasında emeği geçen herkese Teşekkür ediyoruz.

Mustafa akkaya
2 yıl önce

Yenipazar ilçemize ve Yukarıçaylı köyümüze hayırlı olsun inşallah