Yerel halk ve çevreciler harekete geçiyor | Bilecik HaberBilecik Haber

7 Aralık 2022 - 06:22

Yerel halk ve çevreciler harekete geçiyor

Yerel halk ve çevreciler harekete geçiyor
Son Güncelleme :

25 Kasım 2021 - 15:39

93 okunma

Söğüt’te kurulması planlanan çimento fabrikasının ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başladı

Söğüt İlçesine yapılması planlanan Entegre Çimento Fabrikası projesi ile ilgili ÇED toplantısı, 2 Aralık Perşembe günü Küre Köyü’nde gerçekleşecek. Çimento Fabrikası’nın yapılmasına karşı çevrecilerin ise şimdiden harekete geçtikleri ve örgütlendikleri gelen iddialar arasında yer aldı.

Daha önceleri Vezirhan Beldesi’nde kurulması planlanan 2. Çimento Fabrikası’na vatandaşlar ve çevreciler karşı çıkmış, ardından yerel yöneticilerin yanı sıra şirket yöneticileri ile halk karşı karşıya gelmişti.

Hatırlanacağı üzere, yine Vezirhan Beldesi sakinleri, ellerinde ‘Kanser olmak istemiyoruz’, ‘Para mı, sağlık mı?’, ‘Doğanın talanına ‘Dur’ de’ yazılı dövizler taşıyarak traktörle getirdikleri karpuzları toplantı salonunun karşısında yere atmışlardı.

Dönemin Belediye Başkanı Mehmet Duymuş ise, olaylarla ilgili “halkın kararına saygılıyız” demişti. ÇED, yapılan protestolar sebebiyle gerçekleştirilememişti.

ÇED SÜRECİ SIKINTILI GEÇECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Söğüt İlçesi Küre Köyü merkez mevkii içerisine kurulması planlanan ve proje bedeli 1.544.750.000 TL olan Entegre Çimento Fabrikası için Söğüt İlçesi ve Küre Köyü sakinlerinin karşı çıktığı ve çevrecilerinde ÇED gününe ilişkin örgütlenmeye başladıkları iddia edildi.

 

YORUM YAP

1 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
vatandaş
1 yıl önce

her şeye karşı çıkan güruh burda da iş başında sonra fabrika kurun diye bağırırlar