» ”Zor zamanda, bütün farklılıkları bir kenara iterek kenetlenebilmektir”

Elazığ’daki depremden etkilenen afetzedeler için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile başlatılan ”İnsani yardım kampanyası” kapsamında Bilecik Valiliği AFAD koordinasyonunda hazırlanan 576 adet gıda kolisinin bulunduğu tır, Elazığ’a uğurlandı.

Vali Bilal Şentürk, Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde (AFAD) düzenlenen uğurlama töreninde, afetlerde üzücü olayların yaşandığını, son Elazığ depreminde de can kayıplarının ve yaralıların olduğunu anımsatarak, o andan itibaren Bilecik dahil ülkenin her yerinden gönüllü insanların seferber olduğunu hatırlattı.

Kendisini de bir çok kişinin arayarak, ”Ne yardımımız dokunabilir?” şeklinde taleplerde bulunduğunu ifade eden Vali Şentürk, ”Elazığ’a ciddi yardımlarda yapıldı. Tabi ilk anda depremin, afetin oluşturduğu sıkıntı içerisinde insanlar seferber oluyorlar ama sonra ki günlerde özellikle biraz azalma oluyor. İlk anda giden malzemelerin muhafazasında ve organize şekilde dağıtılmasında zorluklar oluşabiliyor. İçişleri Bakanlığımızla da irtibatlı olarak bekleyelim dedik. O ilk hengameden sonra yardımlar azaldığı bir devrede, biz devreye gireriz demiştik ve yine Bakanlığımızla irtibatlı olarak 500 gıda paketi hazırlayıp göndermeyi kararlaştırdık.” dedi.

Bilecik Belediyeler Birliği, Bilecik ve Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası, Bilecik 2. OSB, Bozüyük, Osmaneli, Pazaryeri ve Söğüt Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren firmalarımız, Ziraat Odası Başkanlığı olmak üzere Bileciklilerin birlik ve bütünlük havasını samimi bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Vali Şentürk, şöyle konuştu:

”Üç günde 646 adet gıda paketi toplandı. 576 paketini Bilecik Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin katkılarıyla tırımızla gönderiyoruz. Geri kalan paketleri de kısa sürede göndereceğiz. Bizim birliğimiz ve bütünlüğümüz nedir? neyi ifade eder? işte buradaki tabloyu ifade eder. Zor zamanda bütün farklılıkları bir kenara iterek kenetlenebilmektir esas olan. Devletimizin çatısı altında kurumlarımızla ve vatandaşımızla elbirliği içerisinde yardım severliğimizi göstermiş olduk. Allah daha büyük afetlerden toplumumuzu, milletimizi bütün insanlığı korusun. Ama böyle bir şey olduğunda da büyük küçük demeden, az çok demeden, herkes karınca kararınca elinden gelen desteği sağlıyor ve sorunlar çözülüyor. Giden canlar geri gelmiyor ama kalanlara daha sağlıklı daha uygun şartlarda yaşatma noktasında elbirliği ile beraber güzel bir tablo ortaya çıktı. Özellikle AFAD Gönüllüleri olmak üzere sivil toplumdan, vatandaşlarımızdan da çok kişi bu organizasyon için emek sarf etti.”

Vali Şentürk’ün konuşmasının ardından un, bulgur, fasulye, pirinç, mercimek, salça, Ayçiçek yağı, tuz, çay ve şekerin bulunduğu 27 kilogramlık 576 paket, Elazığ’a uğurlandı.