bilecik özel çocuk akademisi
netex bilecik bayii

» “Belediye’den İzinsiz Yıkım” haberlerine açıklama

“Belediye’den İzinsiz Yıkım” haberlerine açıklama
Yazar: Ali Osman Çelikal |  Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2020 ( 3 hafta önce ) İyi ki varsın LÖSEV!

Bilecik Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Bilecik kamuoyunda gündeme gelen ve “Bilecik Belediyesi, yıkım kararı olmamasına rağmen yıkmaya kalktı!” başlıklı haberimize istinaden basın açıklaması yayınladı.

Basın yayın organları, şahıs ve avukatların verdiği beyanların çoğunun yanlış olduğu vurgusunun yapıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“RUHSATA AYKIRI BİR ŞEKİLDE YAPILMIŞ..”

‘’Bahse söz konusu yapının; imar mevzuatına aykırı olarak Bilecik’te yaşayan vatandaşlarımızın hakkını gasp eder şekilde, hukuka uygun olmayarak yapıldığı, kurumumuz tarafından tespit edilmiştir. Bilecik Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kurumumuza gönderilen yazıda bu yapının ruhsata aykırı bir şekilde yapılmış olduğu beyan edilmiştir. Ayrıca ilgili kişinin; yapı kayıt belgesi tarihinin imar barışı kapsamında bulunmadığını söyleyerek, kamuoyunu yanıltıcı bilgi ve beyanda bulunduğu da tespit edilmiştir.

Bahsi geçen kaçak yapının kurumumuz tarafından 3194 Sayılı İmar Kanununun 32. ve 42. Maddeleri uyarınca işlem yapılması Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından talep edilmiştir.

“Yapı kurumumuz tarafından mühürlenmiştir”

Bu yazıya istinaden; 06/05/2020 tarihinde kaçak olarak tespit edilen yapı kurumumuz tarafından mühürlenmiştir. Bu yapının bitişiğinde bulunan aynı muhataplara ait garajın, imar planında park olarak belirtilen alana tecavüzü de söz konusu olduğundan; 21/05/2020 tarihli encümen kararı ile kaçak yapıya sahip ilgili kişi hakkında idari para cezasına hükmedilmiş ve yapının hukuka uygun hale getirilmemesi halinde ise 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. Maddeleri uyarınca işlem yapılacağı konusunda karar verilmiştir.

“Yapının suç olmasına rağmen mührünün söküldüğü tespit edilmiştir”

Söz konusu encümen kararı gereğinin yapı sahibi tarafından yerine getirilmesi amacı ile ilgiliye de tebligat yapılmış olup, kaçak yapının 30 gün içerisinde ruhsata uygun hale getirilmesi istenilmiştir. Tebligat ilgiliye yapılmış ve 30 gün geçmiş olmasına rağmen muhatapların mağduriyet yaşamamaları için kendilerinin yıkım işini yapması söylenmiştir. Bunun üzerine muhataplar da yıkımın kendileri tarafından yapılacağını sözlü olarak bildirmişlerdir. Buna rağmen söz konusu kaçak yapının ruhsata uygun bir hale getirilmemiş olduğu kurumumuz tarafından tespit edilmiştir. Bu sebeple 29/09/2020 tarihinde encümen kararının gereğinin yerine getirilmesi için kaçak yapının olduğu bölgeye gidilmiş, ancak kaçak yapının suç olmasına rağmen mührünün söküldüğü ve yapının altına da bir araç konulmak suretiyle hala kullanımda olduğu tespit edilmiştir.

Gerek vatandaşların maddi zarar uğramasının önüne geçmek, gerek çevre ve halk sağlığı gibi hususlar da gözetilmek suretiyle yapılacak yıkım işlemi ertelenmiştir. Dolayısıyla kurumumuz tarafından yapılan işlemlerde hukuka aykırı hiçbir durum mevcut değildir.

Daha önce ticarethane olarak yapı kayıt belgesi alınan ve 2 katlı olduğu anlaşılan bu kaçak yapının garaj amaçlı yapıldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır.

Ayrıca yürütmeyi durduracak bir mahkeme kararı bulunmadığından, yıkım işlemi Belediyemizin asli görevi olup, tam tersine böyle bir işlemin yapılmaması esasen kanuna aykırılık teşkil etmektedir. İlgililer her ne kadar yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu iddia etmiş olsalarda, inşa ettikleri yapıyı hukuka uygun hale getirmek için avukatları aracılığıyla kurumumuzdan ek süre talep etmeleri konu hakkında bilgi sahibi olduklarını kanıtlar niteliktedir.

Belediye Başkanlığı olarak yapılan tespitlerimizde konunun özünün bu şekilde olduğunu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.


İLGİLİ HABERLER:

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?

8

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Vatandaş

Hem kaçak yapı yap hemde dayılık yap kanun ne derse o olur demekki bu zamana kadar bunlar böyle işler yapılıyormuş daha önceki belediye göz yummuş

Vatandaş

Aynen sayın vatandaş yanlız burda dayılık yapan mal sahibi değil, adam burafa kanun ne diyosa o olsun diyo, sen kimin dayılığını yapıyorsun???

ali sayen

senin kesin karin agrin var hahahaha

Bilecikli

Senin yankulaklarinda problem var yada algılama sorunu yaşıyorsun.adam yargi karar versin diyor.belediyedeki selçuk efendiye gidip istediginimi versin.hataliysam yargi karar versin diyor.sen neyin kafasını yasiyorsun.?yada bunun nesini anlamadin

Er-ay

Sayın belediye yetkilileri, neden belediye personeli vatandaşı bu tür durumlarda başkan yardımcısı SELÇUK beye yönlendirmeye çalışılıyo, kendisiyle görüşülünce yıkımlar durduruluyormu?????

Osman

Bu konuda mal sahibi hatalı birşey söylemiyor ki, bırakın yargılanıyım, suçluysam gelin yıkın diyor, bütün belgelerini de ortaya koymuş, belediyenın saldırgan tavrıvı esheple kınıyoruz

Veli

Yandaşlarının yerlerini de yıkmaya gidiyorlar mı

Doğan

Belediye neden kendi yandaşlarına dokunmuyor neden dosyaları encümente girmeden kabul ediliyor,