bilecik özel çocuk akademisi

» Bilecik Toros Dondurma’da İrmikli Dondurma Yoğun İlgi Görüyor

Bilecik Toros Dondurma’da İrmikli Dondurma Yoğun İlgi Görüyor
Yazar: Uğur Baklacı |  Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2020 ( 3 hafta önce ) #Koronavirüsünşakasıyok

Bilecik’te anne eli emeği ile yapılan irmikli dondurma yoğun talep görüyor.

Bilecik Bahçelievler Mahallesinde 2 şubesi bulunan Toros Dondurma, günde 10-15 çeşit dondurmanın yanı sıra irmikli dondurmayı da müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Dondurmalı irmik helvası, hem serin, hem doyurucu ve hem doğal olduğu için yaz sıcaklığının vazgeçilmez bir yiyeceği olarak tercih ediliyor.

İrmik, tereyağı, tahin, süt ve şekerden yapılan irmik helvası, bir de dondurma ile karıştırılınca serin, doyurucu ve unutulmaz tadı ile tam bir yaz yiyeceği oluyor. Dondurmalı irmik helvası sadece yazın değil, kış ayları da aranıp keyifle tüketiliyor.

3 asırdır bu mesleği yaptığını belirten İbrahim Özdemir ” Dedem, babam ve ben olmak üzere 3 asırdır bu mesleği yapıyoruz. Vakti geldiğinde de oğluma geçirmeyi istiyorum.” dedi

Anne eli değmiş gibi irmikli dondurma yaptıklarını belirten İbrahim Özdemir, “Dondurmalı irmik helvası dedelerimizden kalan bir tattır. Sırf doğal kaynaklarla yapılan şeylerimiz var. İrmiği kavururken sırf tereyağı atarız güzelce kavururuz. Biraz da tahin atarız. Kavurma bittikten sonra üstüne şeker ve sırf süt atarız. Süt ve şekeri attıktan sonra ilk önce hızlı ateşi olur ondan sonra ateşi hafife kısarız. Yavaş yavaş kendini çeker ve de helvamız hazır olur. Bir 10-15 dakika dinledikten sonra altına dondurmamızı koyarız üstüne helvamızı koyarız, üstüne tarçın azcık da tahin atarız. Bir de üstüne fındığımızı koyarız, müşterilerimize öyle veririz. Kaşıkla ağzına attığında kaymak gibi kayar gider. Lezzeti bir daha ağzından gitmez.” ifadelerine yer verdi.

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?

1

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Arif

fiyatı ne kadar ?