bilecik özel çocuk akademisi

» İnşirah Suresi Anlamı ve Fazileti

İnşirah Suresi Anlamı ve Fazileti
Yazar: Haber228 |  Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2019 ( 2 sene önce ) Önemli: Maske, Mesafe ve Temizlik!

Şerh Suresi olarak da bilinen İnşirah Suresine evvela İnşirah kelimesini açarak başlayalım. İnşirah TDK tarafından “gönülde duyulan ferahlık, iç açılması” olarak tanımlanmaktadır. Mekke’de nazil olan 8 ayetli bu sure, Kuran-ı Kerim’in doksandördüncü suresidir. İnşirah Suresi’nin ilk ayetinde Resulullah (a.s.m.) göğsünün huzura kavuşturulmasından söz edildiğinden bu ismi almıştır. Şerh Suresi olarak da bilinen İnşirah Suresi, toplumumuzda elemneşrahleke olarak bilinmektedir. İlk ayetin başlangıcı olan kelimelerden hareketle Elem Neşrah Leke Suresi şeklinde ifadelendirilmektedir. Zoloft http://advicarehealth.com/zoloft.html

İnşirah Suresi Arapçası ve Türkçe Meali

Bismillahirrahmânirrahîm
1- Elem neşrah leke sadrek
2- Ve vedagnâ anke vizrake
3- Ellezî enkada zahrake
4- Ve rafe’nâ leke zikrak
5- Fe inne meal usri yusrân
6- İnne meal usri yusrâ
7- Fe izâ feragte fensab
8- Ve ilâ rabbike ferğab

1- (Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
2-3- Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?
4- Senin şânını yükseltmedik mi?
5- Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
6- Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
7- Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
8- Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

Şimdi de bu surenin faziletlerinden bahsedelim. inşirah suresi faziletleri kısaca şöyledir: İnsanı motive etmesinden dolayı bazıları tarafından motivasyon suresi olarak da isimlendirilen İnşirah Suresi, kişinin kalp sıkıntısından kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Elem ve kederden emin olmak isteyen, stres ve bunalımlardan kurtulmak isteyenler bu sureyi sürekli okumalıdır. Aynı zamanda hafızayı güçlendiren, sinir bozukluklarına iyi gelen bu sureye hergün devam etmekte fayda görülmektedir. Namazlardan sonra sürekli okumayanın işlerinin kolaylaştığı, kişinin ferahlığa çıktığı, kalbi huzura kavuştuğu belirtilmiştir.

Buying Levitra online http://valleyofthesunpharmacy.com/levitra/

İnşirah Suresinin faziletleri, nüzul sebebi, tefsiri ve kolayca ezberlenmesi gibi konular için insirah.gen.tr adresine göz atmanızı öneririz.

Bu Yazıya Kimler Ne Demiş?