Yeni askerlik sistemi Meclis’te

Yeni askerlik sistemi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu.

 

Askerlik sistemi değişiyor. Konuyla ilgili kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 

Teklif olduğu gibi yasalaşırsa askerlik herkes için 12 aydan 6 aya indirilecek. 6 ayı tamamlayarak terhis olma hakkı elde eden askere (isteğe bağlı olarak) 6 ay daha devam etmesi durumunda  2 bin lira aylık ödenecek.

 

Yeni sistem yasalaştığında, 6 ay askerlik yapmış olanlar terhis olabilecek.

 

Teklif 1 aylık bedelli askerliğin ise kalıcı hale getirilmesini öngörüyor. 30 bin lira olarak belirlenen ücret ise peşin alınacak.

 

AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA

Teklifle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni askerlik sistemine ilişkin kanun teklifinin, Meclisin uygun görmesi halinde bayramdan önce yasalaşabileceğini bildirdi. Muş teklife ilişkin şu bilgileri verdi.

 

“Meslek Yüksek Okulları mezunları da yedek subay olarak görev yapabilecek. Görevlerinin sonunda talep halinde yedek subaylıktan astsubaylığa geçebilecekler. Subaylığa geçmeleri için önlerinde engel olmayacak. Bedelli askerlik kalıcı olacak. Bedeli yatıranlar bir aylık sürede askerlik görevini yapmış olacak. Yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar bedelliden faydalanamayacak. Kanun yürürlüğe girmeden yoklama kaçağı ya da bakaya olanlar bir seferliğine bedelliden faydalanabilecekler. Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ayı dolduran terhis olabilecek. 6 ay daha görev yapma imkanları var. Kendilerine ücret ödenecektir. Komisyon 48 saati beklemeden toplanabilir. Bedelli askerlikte yaş sınırı kalkacak.”

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Tuncay

Para getirisi olan tüm yasalar anında meclise geliyor ve geçiyor 8bin 10bin primini ödemiş emeklilikte yasa takilmis madurlar sgk dan yararlanamiyor cogu issiz banka kredisi ve kredi karti borcuna bogulmus durumda bir bayrama daha bu şekilde girecek yaziklar olsun sizin bu para hirsiniza ve sömürme duzeninize

FAF

BU BİLECİK ESNAFI BU ASKERİ COK ARAR HADİ BAKALIM GÖREYIM SIZI KIMI SEY ETCENİZ ..!!

Copyright © 2012 - 2019 Haber228 - Tüm Hakları Saklıdır.